Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Πένζας και Σαράνσκ κυρός Πολύκαρπος. (1912-1989).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Κοντράτεβιτς Πρίημακ γεννήθηκε την 1 Απριλίου 1912 στο Βλαδιβοστόκ. Σε μικρή ηλικία μετέβη με τους γονείς του στη Μαντζουρία και από εκεί στην Ιαπωνία. Στην Ιαπωνία ήρθε σε επαφή με τον Μητροπολίτη Τόκιο Σέργιο. Στις 13 Μαρτίου 1936 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Μαρτίου 1936 από τον Μητροπολίτη Τόκιο Σέργιο και Πρεσβύτερος στις 15 Μαρτίου 1936. Την ίδια χρονιά μετέβη στην Ορθόδοξη Ιεραποστολή της Κορέας όπου στις 8 Οκτωβρίου 1941 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και τέθηκε επικεφαλής της Ιεραποστολής. Το 1949 μετατέθηκε στο Χαρμπίν της Κίνας, ενώ το 1951 τέθηκε επικεφαλής της πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα, όπου παρέμεινε μέχρι το 1955. Από το 1955 μέχρι το 1957 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μουκατσέβου. Στις 19 Ιουλίου 1957 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κυρόβου και Σλομποδά. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Σμολένσκ και Δορογκομπούη Μιχαήλ, Σβερδλόβου και Ιρμπίτσκης Δονάτο και Λούγκας Αλέξιο. Από τις 16 Μαρτίου 1961 μέχρι τον Ιούνιο του ίδιου έτους διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ιζέβου και Ουδμουρτίας. Στις 16 Νοεμβρίου 1962 εξελέγη Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης και στις 27 Ιανουαρίου 1966 Επίσκοπος Ιβανόβου και Κίνεσμα. Στις 30 Ιουλίου 1968 εξελέγη Επίσκοπος Πένζας και Σαράνσκ. Στις 16 Δεκεμβρίου 1969 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία και έκτοτε διέμενε στη Συμφερόπολη της Κριμαίας (Ουκρανία). Εκοιμήθη στη Συμφερόπολη στις 23 Ιουλίου 1989.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 14 Μαΐου 2022.