Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλλίνιν και Κάσιν κυρός Αλέξιος. (1910-1988).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Αλεξάντροβιτς Κονόπλεφ γεννήθηκε στις 28 Ιανουαρίου/10 Φεβρουαρίου 1910 στην πόλη Παβλόβσκ του Νομού Βορονέζ. Στις 13 Ιουνίου 1948 χειροτονήθηκε Διάκονος. Την 1 Ιουλίου 1951 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1955. Στις 6 Ιουνίου 1956 εκάρη μοναχός και στις 14 Ιουνίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουλίου 1956 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαο, τον Αρχιεπίσκοπο Οδησσού και Χερσώνος Βόρι και τους Επισκόπους Βολυνίας και Ροβνό Παλλάδιο και Μπίησκ Δονάτο. Στις 14 Μαρτίου 1957 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λούγκας, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ και Λαδόγκας. Ως Επίσκοπος Λούγκας διετέλεσε και τοποτηρητής της Επισκοπής Καλλίνιν και Κάσιν από 22 Μαρτίου 1960 μέχρι 23 Νοεμβρίου του ίδιου έτους. Στις 14 Νοεμβρίου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1964 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Ιανουαρίου 1966 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ρίγας και Λατβίας και στις 8 Οκτωβρίου του ίδιου έτους μετατέθηκε στην Επισκοπή Κρασνοδάρ και Κουμπάν. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ από τις 15 Δεκεμβρίου 1966 μέχρι τις 7 Οκτωβρίου 1967. Στις 10 Απριλίου 1978 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καλλίνιν και Κάσιν. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1981 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 7 Οκτωβρίου 1988.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.