Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αλαβέρδης κυρός Γρηγόριος. (1910-1991).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Τσερτσβάτζε γεννήθηκε στις 18 Μαΐου 1910 στο χωριό Βαρντισουμπάνι της Κομητείας Τελάβης του Κυβερνείου Τιφλίδας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Φεβρουαρίου 1948 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Καλλίστρατο και Πρεσβύτερος στις 24 Φεβρουαρίου 1948 από τον ίδιο Πατριάρχη. Στις 21 Μαΐου 1976 εκάρη μοναχός. Στις 22 Μαΐου 1976 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αλαβέρδης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Γεωργίας Δαυΐδ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τετριτσκαρόης Ζηνόβιο, Βατούμης και Σεμοκμέδης Ρωμανό και τους Επισκόπους Τσηλκάνης Γάιο και Μαγκλίσης Γεώργιο. Στις 4 Ιανουαρίου 1978 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στην Τελάβη τον Φεβρουάριο του 1991.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 15 Μαΐου 2022.