Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Τιμοκίου κυρός Αγάπιος. (1918-1992).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μάρκος Στογιανντίνοβιτς γεννήθηκε στις 10/23 Ιουλίου 1918 στο Άνω Κόβιλ του Δήμου Νόβι Σαντ της Επαρχίας Νοτίου Μπάτσκας της Βοϊβοντίνας. Στις 10 Αυγούστου 1939 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Γκρτέγκ (στην Επισκοπή Συρμίου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1940 από τον Επίσκοπο Νύσσης Ιωάννη και Πρεσβύτερος στις 19 Αυγούστου 1945 από τον Επίσκοπο Βουδίμλιε Βαλεριανό. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Συρμίου και ως Καθηγητής στο Πρίζρεν, το Βελιγράδι και το Σρέμσκι Κάρλοβατς. Στις 10 Ιουλίου 1977 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αρχαγγέλου Μιχαήλ Βελιγραδίου Επίσκοπος Τιμοκίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μπάτσκας Νικάνορα και Σλαυονίας Αιμιλιανό. Εκοιμήθη στην Ιερά Μονή Σούβοντολ στις 18 (20) Σεπτεμβρίου 1992.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.