Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1992

ΕΤΟΣ 1992

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χαμπαρόβου και Μπλαγοβέσενσκ κύριος Ιννοκέντιος. 26-01-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βαλέριος Θεοδώροβιτς Βασίλιεφ γεννήθηκε στις 9 Οκτωβρίου 1947 στην Παλαιά Ρωσία της Επαρχίας Νοβγορόδου. Το 1981 χειροτονήθηκε Διάκονος και στη συνέχεια Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κούρσκ (1981-1985) και στην Επισκοπή Ιρκούτσκ (1985-1990) Το 1991 προήχθη στο βαθμό του Πρωθιερέα. Το Ιανουάριο του 1992 εκάρη μοναχός και στη συνέχεια στις 26 Ιανουαρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χαμπαρόβου και Μπλαγοβέσενσκ. Από το 1993 Επίσκοπος Χαμπαρόβου και Παραθαλασσίας και τοποτηρητής της νεοσύστατης Επισκοπής Μπλαγοβέσενσκ και Τίνδας, η οποία αποσπάστηκε από την Επισκοπή Χαμπαρόβου. Στις 18 Ιουλίου 1995 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και Μέλος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 11 Οκτωβρίου 1996 εξελέγη Επίσκοπος Τσιτά και Ζαβαϊκάλης. Το 1999 διετέλεσε τοποτηρητής της Αυτόνομης Εκκλησίας της Ιαπωνίας. Στις 5 Οκτωβρίου 1999 μετατέθηκε στην Επισκοπή Χερσονήσου. Στις 25 Φεβρουαρίου 2002 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 24 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βίλνας και Λιθουανίας. Στις 20 Νοεμβρίου 2016 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζαράισκ κύριος Παύλος. 22-03-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Βασίλιεβιτς Πονομάρεφ γεννήθηκε στις 19 Φεβρουαρίου 1952 στο Καραγκαντά του Καζαχστάν. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1980. Την 1 Δεκεμβρίου 1977 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Μαρτίου 1978 και Πρεσβύτερος την 1 Μαΐου 1978. Τον Αύγουστο του 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε επικεφαλής της Πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα από του 1986 μέχρι το 1988. Στις 22 Μαρτίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαράισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Από το 1992 μέχρι το 1999 είχε τη διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στις Η.Π.Α. και από το 1992 μέχρι το 1993 και των ενοριών στον Καναδά. Στις 28 Δεκεμβρίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας ενώ από τις 20 Απριλίου 2000 έφερε τον τίτλο «Βιέννης και Βουδαπέστης». Στις 25 Φεβρουαρίου 2001 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ριαζάν και Κασιμώβου. Από τις 5 Οκτωβρίου 2011 άρχισε να τιτλοφορείται "Ριαζάν και Μιχαηλώβου". Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Δεκεμβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Μίνσκ και Σλούτσκ, Πατριαρχικός Έξαρχος Λευκής Ρωσίας.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαγκλίσης κύριος Ιώβ. 17-05-1992.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Ελγκούτζα Ακιασβίλι γεννήθηκε στο Σνο της Καζβέγκης στις 29 Μαΐου 1960. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Μετσχέτης το 1989. Στις 3 Ιανουαρίου 1988 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιανουαρίου 1988 και Πρεσβύτερος στις 29 Μαρτίου 1988. Στις 28 Αυγούστου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Μαΐου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μαγκλίσης. Στις 25 Δεκεμβρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Βατούμης και Σεμοκμέδης. Στις 4 Απριλίου 1995 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Σεμοκμέδης ονομάστηκε "Βατούμης και Σχάλτας". Στις 21 Οκτωβρίου 1996 εξελέγη Επίσκοπος Ουρμπνίσης και Ρουΐσης. Στις 25 Δεκεμβρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Νοεμβρίου 2000 σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπόδβης κύριος Δανιήλ. 22-05-1992.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Δαυΐδ Ντατουασβίλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 29 Μαΐου 1955. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και Πρεσβύτερος το 1985. Στις 22 Μαΐου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπόδβης. Στις 17 Οκτωβρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Σουχούμης και Αβχαζίας. Στις 14 Οκτωβρίου 1993 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Νοεμβρίου 2000 σε Μητροπολίτη. Από το 2002 μέχρι το 2010 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τσιατούρας. Στις 21 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Σάτσχερε και Τσιατούρας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νικορτσμίνδης κύριος Δαυΐδ. 24-05-1992.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Ηρακλής Μαχαράτζε γεννήθηκε στην Τιφλίδα το 1960. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 1988. Στις 24 Μαΐου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικορτσμίνδης. Στις 17 Οκτωβρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Μπόδβης. Την 1 Σεπτεμβρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Αλαβέρδης. Στις 25 Δεκεμβρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Νοεμβρίου 2000 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απαμείας κύριος Βασίλειος. 31-05-1992.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 18 Αυγούστου 1994. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμφιπόλεως κύριος Βασίλειος. 31-05-1992.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Βασίλειος Εσέυ γεννήθηκε στο Μόνεσσεν της Πενσυλβανίας των Η.Π.Α. στις 26 Νοεμβρίου 1948. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης. Διάκονος χειροτονήθηκε  στις 30 Σεπτεμβρίου 1979 και Πρεσβύτερος στις 27 Ιανουαρίου 1980 από τον Μητροπολίτη Βορείου Αμερικής Φίλιππο. Στις 9 Οκτωβρίου 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Ουϊτσίτα του Κάνσας. Στις 31 Μαΐου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αμφιπόλεως (Ενφέ), Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βορείου Αμερικής. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βορείου Αμερικής Φίλιππος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Βηρυτού Ηλία, τον Επίσκοπο Σελευκείας Αντώνιο και τον Αρχιεπίσκοπο Τολέδου Μιχαήλ. Από το 1992 μέχρι το 1995 υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στο Λος Άντζελες και από το 1995 μέχρι το 2003 στην Ουϊτσίτα. Στις 9 Οκτωβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ουϊτσίτας και Κεντρώας Αμερικής.

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας κύριος Λουκάς. 07-06-1992.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Μπράνε Κοβάσεβιτς γεννήθηκε στην Πισκάβιτσα της Βανιαλούκας στις 30 Οκτωβρίου 1950. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 26 Ιουνίου 1976 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Ιουνίου 1976 και Πρεσβύτερος στις 28 Ιουνίου 1976. Το 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Ιουνίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Στις 13 Μαΐου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Δυτικής Ευρώπης.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χβόσνου κύριος Ιουστίνος. 14-07-1992.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Μίροσλαβ Στεφάνοβιτς γεννήθηκε στο Τσατσάκ, πρωτεύουσα της Επαρχίας Μοραβικίου της Σερβίας στις 26 Μαΐου 1955. Σπούδασε Οικονομικές Επιστήμες στο Βελιγράδι. Το 1983 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τσέρνα Ρέκα (της Επισκοπής Ράσκας και Πριζρένης). Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το ίδιο έτος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1987. Στη συνέχεια παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Θεολογική Σχολή Αθηνών από το 1987 μέχρι το 1990. Το 1991 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τσέρνα Ρέκα. Στις 14 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χβόσνου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τιμοκίου. Το 1993 εξελέγη Επίσκοπος Τιμοκίου. Στις 24 Μαΐου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Ζίτσης.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κοβέλ κύριος Νικόλαος. 16-07-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 17 Ιουνίου 2017. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τουρώβου και Μοζύρ κύριος Πέτρος. 24-07-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Πέτροβιτς Καρπούσιουκ γεννήθηκε στο Μπρέστ της Λευκορωσίας στις 5 Ιανουαρίου 1959. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1986. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Μαρτίου 1982. Στις 24 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τουρώβου και Μοζύρ. Στις 24 Δεκεμβρίου 2004 εξελέγη Επίσκοπος Μπομπρούϊσκ και Οσιποβίτσι. Από τις 20 Απριλίου 2005 άρχισε να τιτλοφορείται Μπομπρούϊσκ και Μπουκώβου. Στις 27 Δεκεμβρίου 2005 παραιτήθηκε. Στις 11 Απριλίου 2006 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντρούτσκη, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βίτεμπσκ. Στις 26 Δεκεμβρίου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σμόργκον, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νοβογρουδόκ.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ριρούτας κύριος Μακάριος. 25-07-1992.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Ανδρέας Τηλυρίδης γεννήθηκε στη Λεμεσό της Κύπρου στις 18 Απριλίου 1945. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Αγίου Σεργίου Παρισίων το 1972. Στη συνέχεια παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Οξφόρδη και στη Λουβαίν. Υπηρέτησε ως λαϊκός στο Ιεραποστολικό κλιμάκιο της Κένυας. Λαϊκός όντας εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ριρούτας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιουλίου 1992 από τον Μητροπολίτη Αξώμης Πέτρο και Πρεσβύτερος στις 20 Ιουλίου 1992. Στις 25 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ριρούτας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ειρηνουπόλεως. Στις 13 Ιανουαρίου 1998 εξελέγη Μητροπολίτης Ζιμπάμπουε και στις 22 Φεβρουαρίου 2001 Μητροπολίτης Κένυας (και Ειρηνουπόλεως!).

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κιτσμάν κύριος Παντελεήμων. 25-07-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Παύλος Ρομανόφσκη γεννήθηκε στο Κυροβογκράδ στις 21 Μαΐου 1952. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία  Μόσχας το 1980. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Μαρτίου 1980 και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 1981. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Τασκένδης (μέχρι το 1987), Σουμύ (1987-1990) και Συμφεροπόλεως (1990-1991). Το 1991 προσχώρησε στην "Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας" όπου χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικολαγέβου και Χερσώνος και το 1992 εξελέγη Επίσκοπος Βιννίτσης και Κυροβογκράδ. Το 1992 όμως επέστρεψε στο Πατριαρχείο Ρωσίας και στις 25 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κιτσμάν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τσερνοβικίου. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Γλουχώβου και Κονοτόπου. Στις 27 Δεκεμβρίου 1993 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βόλνιας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ζαπορόγκ. Στις 9 Αυγούστου 1995 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρουσιλώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Όβρουτς. Στις 28 Ιουλίου 1998 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σβιτλοβοδσκόβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κυροβογκράδ. Στις 5 Νοεμβρίου 1998 εξελέγη Επίσκοπος Κυροβογκράδ και Αλεξανδρείας. Στις 27 Σεπτεμβρίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Φεβρουαρίου 2011 παραιτήθηκε.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπουκόμπας κύριος Ιωνάς. 26-07-1992.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Ιωνάς Λουανγκά γεννήθηκε στην Οντεγκέγυα της Ουγκάντας στις 18 Ιουλίου 1945. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1973. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Μαΐου 1981 και Πρεσβύτερος το 1982. Διετέλεσε Καθηγητής του Θεολογικού Σεμιναρίου Ναΐρόμπης από το 1981 μέχρι το 1992. Στις 26 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπουκόμπας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ειρηνουπόλεως. Στις 12 Μαρτίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Καμπάλας και πάσης Ουγκάντας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου κύριος Αντώνιος. 27-07-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Ιβάνοβιτς Φιάλκο γεννήθηκε στο Ντουντίτσκογε του Κιέβου στις 2 Οκτωβρίου 1946. Αποφοίτησε από τις Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1975. Στις 10 Απριλίου 1979 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Βιννίτσης Αγαθάγγελο. Το 1985 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1991 προσχώρησε στην "Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας" όπου χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κάμενετς Ποδόλσκ και Χμιελνικίου. Το 1992 μετά την ανακήρυξη ως Αυτόνομης της Εκκλησίας της Ουκρανίας επέστρεψε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας και στις 27 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Χμιελνικίου και Σεπετόφκας. Στις 28 Ιουλίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 31 Μαρτίου 2007 σε Μητροπολίτη. Από τις 31 Μαΐου 2007 φέρει τον τίτλο Χμιελνικίου και Παλαιού Κωνσταντινώβου.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ποτσαέβου κύριος Θεόδωρος. 05-08-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Αλεξέγιεβιτς Γκαγιούν γεννήθηκε στο Νεμοβίτσι του Ροβνό στις 17 Φεβρουαρίου 1958. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 1987 εκάρη μοναχός. Στις 5 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποτσαέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Στις 15 Απριλίου 1997 εξελέγη Επίσκοπος Κάμενετς Ποδόλσκ και Γοροδόκ. Στις 28 Ιουλίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Αυγούστου 2014 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσερκάσσι και Κανέβου κύριος Σωφρόνιος. 09-08-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Σάββιτς Δμήτριουκ γεννήθηκε στο Μνίσινο του Ροβνό στις 15 Φεβρουαρίου 1940. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1970. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Νοεμβρίου 1968 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1973. Στις 12 Απριλίου 1971 εκάρη μοναχός. Το 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσερκάσσι και Κανέβου. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2008 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπελοτσερκώβου κύριος Ιππόλυτος. 16-08-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Αλεξέγιεβιτς Σίλκο γεννήθηκε στο Κραματόρσκ του Δονέτσκ στις 10 Μαΐου 1955. Το 1984 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Το 1987 μετέβη στη Λαύρα του Ντανίλωφ. Από το 1988 μέχρι το 1989 ήταν μέλος της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 16 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελοτσερκώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 22 Δεκεμβρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Δονέτσκ και Σλαβιάνσκ. Από τις 28 Ιουλίου 1994 άρχισε να τιτλοφορείται Δονέτσκ και Μαριουπόλεως. Στις 3 Μαΐου 1996 παραιτήθηκε. Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Τουλτσίν και Βρατσλάβας. Στις 22 Νοεμβρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Χούστ και Βινογραδόβου. Στις 14 Δεκεμβρίου 2007 παραιτήθηκε.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κοροστέν κύριος Βησσαρίων. 24-08-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Αλεξάντροβιτς Στρέτοβιτς γεννήθηκε στην Πολιάνκα της Επαρχίας Κοροστέν του Νομού Ζιτόμιρ στις 4 Δεκεμβρίου 1953. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1983. Στις 24 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κοροστέν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ζιτόμιρ. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Όβρουτς και Κοροστέν. Στις 23 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 19 Δεκεμβρίου 2010 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ κύριος Πιτιρίμ. 26-08-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Πέτροβιτς Σταρίνσκη γεννήθηκε στο Τσερβόνι Γιάρι του Κιέβου στις 6 Μαρτίου 1944. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1972. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1969 και Πρεσβύτερος το 1972. Το 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Χερσώνος και Ταυρικής Ιλαρίωνα και Μπελοτσερκώβου Ιππόλυτο. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Νικολαγέβου και Βοζνεσένσκ. Στις 23 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Βράνιε κύριος Παχώμιος. 10-09-1992.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Τόμισλαβ Γκάτσιτς γεννήθηκε στην Τσέτσαβα της Βοσνίας στις 17 Οκτωβρίου 1952. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1980. Το 1973 εκάρη μοναχός. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 4 Οκτωβρίου 1980. Στις 10 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βράνιε.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Εδέσσης κύριος Δαμασκηνός. 14-09-1992.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Δαμασκηνός Μανσούρ γεννήθηκε στη Δαμασκό το 1949. Αποφοίτησε από την Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου το 1974. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1974 και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1975. Το 1984 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Εδέσσης. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σάο Πάολο από το 1992 μέχρι το 1997. Την 1 Οκτωβρίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Σάο Πάολο.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Κριβόι Ρόγ κύριος Χρονίδας. 19-09-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 6 Σεπτεμβρίου 1993. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λβώβου και Δρογόμπιτς κύριος Αυγουστίνος. 20-09-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αδάμ Ιβάνοβιτς Μάρκεβιτς γεννήθηκε στο Γκλουσκόβιτσι του Γομέλ της Λευκορωσίας στις 7 Απριλίου 1952. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1978. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1976 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ζιτόμιρ. Στις 20 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λβώβου και Δρογόμπιτς. Στις 28 Ιουλίου 1998 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από τις 5 Νοεμβρίου 1998 άρχισε να τιτλοφορείται "Λβώβου και Γαλικίας". Στις 20 Ιουλίου 2012 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου. Στις 23 Νοεμβρίου 2013 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας κύριος Βενιαμίν. 21-09-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βόρις Νικολάγεβιτς Πούσκαρ γεννήθηκε στο Χορόλ του Πριμόρσκ (Παραθαλασσίας) στις 8 Νοεμβρίου 1938. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1967. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1988.Στις 21 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από το 1998 είναι Καθηγητής της Θεολογίας στο Πανεπιστήμιου Άπω Ανατολής του Βλαδιβοστόκ. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου κύριος Ιωνάς. 25-10-1992.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Αλεξάντροβιτς Καρπούχιν γεννήθηκε στη Μόσχα στις 13 Ιουνίου 1941. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1967. Στις 21 Δεκεμβρίου 1965 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 1966 και Πρεσβύτερος στις 5 Μαΐου 1968. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 25 Οκτωβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 2002 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 24 Μαρτίου 2013 σε Μητροπολίτη. Στις 15 Ιουλίου 2016 παραιτήθηκε.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νικορτσμίνδης κύριος Αβραάμ. 25-12-1992.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Αμιράν Γκαρμέλια γεννήθηκε στη Σουχούμη στις 15 Νοεμβρίου 1948. Στις 3 Ιανουαρίου 1988 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Απριλίου 1988 και Πρεσβύτερος στις 29 Μαΐου 1988. Στις 25 Δεκεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικορτσμίνδης. Το 1996 εξελέγη Επίσκοπος Σαγκαρέτζο και Γκουρτζαάνης. Στις 25 Δεκεμβρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1998 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσιατούρας. Στις 28 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Μητροπολίτης Δυτικής Ευρώπης και Αμερικής.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αχαλτσίχης κύριος Σέργιος. 27-12-1992.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Ζουράμπ Τσεκουρισβίλι γεννήθηκε στην Ρουστάβη στις 13 Απριλίου 1959. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1988 και Πρεσβύτερος το 1989. Το 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Δεκεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αχαλτσίχης και Σαμσχέ Τζαβαχέτης. Στις 25 Δεκεμβρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1998 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νεκρέσης. Το 2000 προήχθη σε Μητροπολίτη. Από το 2002 άρχισε να τιτλοφορείται "Νεκρέσης και Χερέτης".

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.