Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1995

ΕΤΟΣ 1995

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαντινείας και Κυνουρίας κυρός Θεόκλητος. (+ 09-01-1995).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Αυστρίας κυρός Χρυσόστομος. (+ 02-04-1995).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Πέρμης και Σολικάμσκ κυρός Νίκων. (+ 13-04-1995).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Φομίτσεφ γεννήθηκε στις 9/22 Μαΐου 1910 στην Αγία Πετρούπολη. Στις 17 Ιουνίου 1945 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Γρηγόριο και στις 12 Μαΐου 1946 Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Λένινγκραδ το 1950. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς (1952-1953), Ζιτόμιρ και Όβρουτς (1953-1956), Πσκώβου και Πορχώβου (1956-1958) και Λένινγκραδ και Λαδόγκας (1958-1962). Στις 14 Αυγούστου 1962 προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Αυγούστου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βιμπόργου, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο, Μοζάισκ Λεωνίδα και τους Επισκόπους Δημητρώβου Κυπριανό και Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Στις 16 Νοεμβρίου 1962 ονομάστηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λούγκας, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ, υπεύθυνος για την χηρεύουσα Επισκοπή Ρίγας. Στις 3 Αυγούστου 1963 εξελέγη Επίσκοπος Ρίγας και Λατβίας και στις 27 Ιανουαρίου 1966 Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης. Στις 11 Ιουνίου 1977 εξελέγη Επίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη στο βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Στις 16 Ιουλίου 1982 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Στις 28 Μαρτίου 1984 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Εκοιμήθη στις 13 Απριλίου 1995.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αργυρουπόλεως κυρός Ιάκωβος. (+ Απρίλιος 1995).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κυρός Νικόδημος. (+ 21-05-1995).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βρανίτσης κυρός Γεράσιμος. (+ 25-05-1995).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Γεράσιμος Μπόεφ γεννήθηκε στο Ιβάνοβο στις 18 Αυγούστου 1914. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Νοεμβρίου 1936 και Πρεσβύτερος στις 21 Σεπτεμβρίου 1941. Στις 17 Νοεμβρίου 1968 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βρανίτσης. Διετέλεσε Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Σόφιας. Εκοιμήθη στις 25 Μαΐου 1995.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Δοροστόλου και Τσερβένου κυρός Σωφρόνιος. (+ 07-06-1995).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Στόιτσο Στόιτσεφ Κόεφ γεννήθηκε στο Όρεσακ του Τρογιάν στις 2 Νοεμβρίου 1897. Στις 30 Ιουνίου 1918 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι του Τρογιάν. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Ιανουαρίου 1919 από τον Μητροπολίτη Φιλιππουπόλεως Μάξιμο και Πρεσβύτερος το 1923. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1933. Στις 23 Απριλίου 1933 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιουνίου 1940 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Προβάτας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βιδινίου. Στις 4 Μαρτίου 1962 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου και Τσερβένου. Στις 19 Ιανουαρίου 1994 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στο Ρούσε στις 7 Ιουνίου 1995.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αβύδου κυρός Γεράσιμος. (+ 12-06-1995).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σάμου και Ικαρίας κυρός Παντελεήμων. (+ 01-07-1995).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τύρου και Σιδώνος κυρός Παύλος. (+ 02-07-1995).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Παύλος Κχούρι γεννήθηκε στον Λίβανο στις 25 Σεπτεμβρίου 1896. Στις 15 Αυγούστου 1916 χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 26 Φεβρουαρίου 1948 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Τύρου και Σιδώνος. Εκοιμήθη στις 2 Ιουλίου 1995.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κεράμων κυρός Ρωμανός. (+ 01-09-1995).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου κυρός Παύλος. (+ 16-10-1995).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας κυρός Ιωάννης. (+ 02-11-1995).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Ματθαίγεβιτς Σνίτσεφ γεννήθηκε στις 9 Οκτωβρίου 1927 στον Νομό Νικολαγέβου της Ουκρανίας. Στις 9 Ιουνίου 1946 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Τσκαλώβου (Ορενβούργου) Μανουήλ. Στις 14 Ιανουαρίου 1948 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1955. Στις 2 Απριλίου 1961 προήχθη στον βαθμό του Ηγουμένου και στις 25 Απριλίου 1964 στον βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Δεκεμβρίου 1965 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Συζράν, Βικάριος της Επισκοπής Κουϊμπισέβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη π. Κουϊμπισέβου και Συζράν Μανουήλ, τους Αρχιεπισκόπους Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Σούροζ Αντώνιο και τους Επισκόπους Καλούγας και Μπορώβου Δονάτο, Δημητρώβου Φιλάρετο, Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και Τεγκέλ Ιωνάθαν. Στις 20 Μαρτίου 1969 εξελέγη Επίσκοπος Κουϊμπισέβου και Συζράν. Από τις 22 Σεπτεμβρίου 1972 μέχρι τις 31 Μαΐου 1973 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας. Από τις 3 Μαΐου 1975 μέχρι τις 25 Ιουλίου του ίδιου έτους διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ουφάς και Στερλιταμακίου. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1976 προήχθη στον βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Στις 20 Ιουλίου 1990 προήχθη στον βαθμό του Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1991 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας. Εκοιμήθη στις 2 Νοεμβρίου 1995.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Μεγάλου Τυρνόβου κυρός Στέφανος. (+ 10-11-1995).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Στάικος Πετρώφ Στάικωφ γεννήθηκε στο χωριό Τσέρνεβο της Βάρνας στις 13/26 Οκτωβρίου 1907. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1932. Εκάρη μοναχός στις 4 Ιανουαρίου 1935. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Ιανουαρίου 1935 από τον Μητροπολίτη Βάρνης και Πρεσλάβας Συμεών και Πρεσβύτερος στις 19 Δεκεμβρίου 1938 από τον Μητροπολίτη Βάρνης και Πρεσλάβας Ιωσήφ. Μετέβη για μεταπτυχιακές σπουδές στο Φράιμπουργκ της Γερμανίας από το 1937 μέχρι το 1938. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Βάρνης (1935-1939) και ως Καθηγητής στη Φιλιππούπολη (1939-1940). Το 1944 αναγορεύθηκε διδάκτορας του Πανεπιστημίου του Μπρέσλαου της Γερμανίας. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Φιλιππουπόλεως (1944-1950) και ως Πρωτοσύγκελος της ίδια Μητροπόλεως (1947-1950). Στις 7 Ιανουαρίου 1946 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Απριλίου 1950 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Γλαβινίτσης. Υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως (1950-1962). Στις 28 Ιανουαρίου 1962 εξελέγη Μητροπολίτης Μεγάλου Τυρνόβου. Το 1992 προσχώρησε στο σχίσμα του Μητροπολίτου Νευροκοπίου Ποιμένος. Η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Βουλγαρίας τον καθαίρεσε στις 22 Ιουλίου 1992 λόγω της προσχώρησής του στο σχίσμα. Στη συνέχεια όμως επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας με επιστολές μετανοίας που έστειλε στην Ιερά Σύνοδο τον Μάρτιο και Μάιο του 1995. Αποκαταστάθηκε ως πρώην Μεγάλου Τυρνόβου. Εκοιμήθη στις 10 Νοεμβρίου 1995. Ενταφιάστηκε στον Νάρθηκα του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου στο χωριό Αρμπανάσι κοντά στο Μεγάλο Τύρνοβο.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ερμουπόλεως κυρός Παύλος. (+ 26-11-1995).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ατλάντας κυρός Φίλιππος. (+ 29-12-1995).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 15 Νοεμβρίου 2018.