Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1996

ΕΤΟΣ 1996

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γροδνό και Βολκόβισκ κύριος Αρτέμιος. 04-02-1996.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ανατόλιεβιτς Κιστσένκο γεννήθηκε στο Μίνσκ στις 25 Απριλίου 1952. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1982. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Φεβρουαρίου 1982 και Πρεσβύτερος στις 24 Μαρτίου 1984. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μίνσκ. Στις 4 Φεβρουαρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γροδνό και Βολκόβισκ. Στις 18 Ιουλίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης κύριος Τύχων. 04-02-1996.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 20 Οκτωβρίου 2010. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νικορτσμίνδης κύριος Ελισαίος. 17-03-1996.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Εκοιμήθη στις 16 Μαρτίου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φάσιδος κύριος Γρηγόριος. 24-03-1996.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Γκουράμι Μπερμπικασβίλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 18 Ιουλίου 1956. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Τιφλίδας το 1994. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Οκτωβρίου 1989 και Πρεσβύτερος στις 27 Μαρτίου 1990. Στις 20 Μαρτίου 1996 εκάρη μοναχός και στις 23 Μαρτίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Μαρτίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Φάσιδος. Στις 7 Σεπτεμβρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από τις 21 Αυγούστου 2003 άρχισε να τιτλοφορείται "Φάσιδος και Χόμπης". Στις 3 Ιουνίου 2007 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας κύριος Νικόλαος. 29-03-1996.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Παάτα Πακουασβίλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 10 Φεβρουαρίου 1961. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Τιφλίδας το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Σεπτεμβρίου 1990 και Πρεσβύτερος το 1991. Στις 25 Μαρτίου 1996 εκάρη μοναχός. Στις 29 Μαρτίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας. Το 1998 εξελέγη Επίσκοπος Αχαλτσίχης. Στις 26 Οκτωβρίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Μπόδβης. Στις 28 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αχαλκαλάκης και Κουμούρντο. Στις 30 Σεπτεμβρίου 2006 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζαντόνσκ κύριος Νίκων. 31-03-1996.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Βάσιν γεννήθηκε στο Πάνινο του Λίπετσκ την 1 Ιανουαρίου 1942. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1983. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Σεπτεμβρίου 1976 και Πρεσβύτερος στις 10 Σεπτεμβρίου 1976 από τον Επίσκοπο Βορονέζ Ιουβενάλιο. Στις 21 Μαρτίου 1980 εκάρη μοναχός. Το 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Πνευματικός στην Επισκοπή Βορονέζ και Λίπετσκ. Στις 31 Μαρτίου 1996 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαντόνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βορονέζ. Στις 26 Δεκεμβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Λίπετσκ και Γέλετς. Την 1 Φεβρουαρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 23 Ιουνίου 2013 σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τριμυθούντος κύριος Βασίλειος. 28-04-1996.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Βασίλειος Καραγιάννης γεννήθηκε στις Μάνδρες Φαμαγκούστας Κύπρου την 1 Μαρτίου 1948. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1978. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1970 και Πρεσβύτερος στις 11 Απριλίου 1981. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Γενεύη (1981-1991) και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Ελβετίας (1982-1991). Στις 28 Απριλίου 1996 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τριμυθούντος, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κύπρου. Στις 11 Μαΐου 2007 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Αμμοχώστου και Κωνσταντίας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι κύριος Συμεών. 04-05-1996.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Σοστάτσκη γεννήθηκε στο Ραϊτσίβτσι του Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 3 Νοεμβρίου 1962. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Κιέβου το 1994. Στις 6 Δεκεμβρίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 28 Απριλίου 1991. Στις 23 Νοεμβρίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Μαΐου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι. Στις 10 Μαΐου 2002 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Ιουνίου 2007 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιννίτσης και Μογκιλώβου Ποδόλσκ. Στις 9 Ιουλίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρσινόης κύριος Γεώργιος. 26-05-1996.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Γεώργιος Παπαχρυσοστόμου γεννήθηκε στην Αθιαίνου της Κύπρου στις 25 Μαΐου 1949. Αποφοίτησε από το Χημικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1972 και από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1980. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Δεκεμβρίου 1984 και Πρεσβύτερος στις 17 Μαρτίου 1985. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου και Καθηγητής της Χημείας κατά τα έτη 1985-1996. Στις 26 Μαΐου 1996 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αρσινόης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Πάφου. Στις 29 Δεκεμβρίου 2006 εξελέγη Μητροπολίτης Πάφου.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αργυροκάστρου κύριος Αλέξανδρος. 26-07-1996.
(Εκκλησία της Αλβανίας).

Εκοιμήθη στις 10 Ιουνίου 2016. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης κύριος Ιγνάτιος. 27-07-1996.
(Εκκλησία της Αλβανίας).

    Ο κατά κόσμον Γιαννακός Τριάντης γεννήθηκε στον Πρόδρομο Θηβών το 1934. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1966. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1967. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Θηβών. Στις 22 Ιουνίου 1992 εξελέγη Μητροπολίτης Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης. Χειροτονήθηκε στο βαθμό του Επισκόπου στον Ιερό Ναό Αγίου Παντελεήμονος Κουσκουντζουκίου της Μητροπόλεως Χαλκηδόνος στις 27 Ιουλίου 1996. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Θηβών και Λεβαδείας Ιερώνυμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μυτιλήνης Ιάκωβο, Ευδοκιάδος Ειρηναίο, Αγαθονικείας Απόστολο και τον Επίσκοπο Δορυλαίου Αθηναγόρα. Το 1998 τελικά ύστερα από διαβουλεύσεις με την Αλβανική κυβέρνηση κατόρθωσε να μεταβεί στην Αλβανία. Ενθρονίστηκε στο Μπεράτι στις 18 Ιουλίου 1998.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κορυτσάς κύριος Χριστόδουλος. 28-07-1996.
(Εκκλησία της Αλβανίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νοβογρουδόκ και Λίδας κύριος Γουρίας. 04-08-1996.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Πέτροβιτς Απάλκο γεννήθηκε στο Πόλοτσκ του Βίτεμπσκ της Λευκορωσίας στις 30 Μαΐου 1956. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1986. Στις 20 Ιουνίου 1985 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Ιουνίου 1985 και Πρεσβύτερος στις 19 Δεκεμβρίου 1985. Υπηρέτησε στην Ιερά Μονή Ζιροβίτσι. Στις 4 Μαρτίου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Αυγούστου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νοβογρουδόκ και Λίδας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2007 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καρανσεμπές κύριος Λαυρέντιος. 15-08-1996.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Λίβιος Στρέτζα γεννήθηκε στην Σαμπάτα ντε Σους στις 12 Οκτωβρίου 1947. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1969. Το 1973 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Βουκουρεστίου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Δεκεμβρίου 1969 και Πρεσβύτερος στις 19 Δεκεμβρίου 1969. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Σιμπίου. Στις 15 Αυγούστου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Καρανσεμπές. Στις 4 Νοεμβρίου 2005 εξελέγη Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αλεξανδρείας και Τελέορμαν κύριος Γαλακτίων. 01-09-1996.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Στάνγκα γεννήθηκε στην περιοχή της Ιαλομίτας στις 17 Μαΐου 1953. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1982. Στις 6 Νοεμβρίου 1977 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1977 και Πρεσβύτερος στις 2 Νοεμβρίου 1978. Το 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Σεπτεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αλεξανδρείας και Τελέορμαν.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως κύριος Εφραίμ. 13-09-1996.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Εφραίμ Κιτσάη γεννήθηκε στο Ζασκόβιτσι του Λβώβου της Ουκρανίας στις 5 Ιουλίου 1966. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1996. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1992 εκάρη μοναχός στην Πετσέρσκαγια Λαύρα του Κιέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1992 και Πρεσβύτερος στις 10 Οκτωβρίου 1992. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως. Στις 9 Ιουλίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2015 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Συνάδων κύριος Διονύσιος. 15-09-1996.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καστορίας κύριος Σεραφείμ. 05-10-1996.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γυθείου και Οιτύλου κύριος Χρυσόστομος. 06-10-1996.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 8 Νοεμβρίου 2017. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φθιώτιδος κύριος Νικόλαος. 06-10-1996.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπόδβης κύριος Θεόδωρος. 27-10-1996.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Τσουάτζε γεννήθηκε στην Σιγκνάγκη στις 11 Απριλίου 1967. Στις 12 Φεβρουαρίου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Ιουνίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 8 Σεπτεμβρίου 1991. Στις 25 Οκτωβρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Οκτωβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπόδβης. Στις 26 Οκτωβρίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Αχαλτσίχης. Από το 2002 άρχισε να τιτλοφορείται "Αχαλτσίχης, Ταό-Κλαρέτης και Λαζέτης". Στις 14 Σεπτεμβρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 30 Απριλίου 2006 σε Μητροπολίτη. Από το 2009 άρχισε να τιτλοφορείται "Αχαλτσίχης και Ταό Κλαρέτης".

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κύριος Άνθιμος. 02-11-1996.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 15 Αυγούστου 2010. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χόνης κύριος Σάββας. 04-11-1996.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Ζάζα Γκιγκιμπέρια γεννήθηκε στην Σενάκη της Γεωργίας στις 28 Αυγούστου 1966. Στις 14 Ιουνίου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Ιανουαρίου 1992 και Πρεσβύτερος στις 4 Οκτωβρίου 1992. Στις 26 Οκτωβρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Νοεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χόνης. Από το 2002 άρχισε να τιτλοφορείται "Χόνης και Σαμτρέντιας". Στις 14 Σεπτεμβρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 24 Απριλίου 2008 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βατούμης και Σχάλτας κύριος Δημήτριος. 08-11-1996.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Νοντάρ Δαυΐδ Σιολασβίλι γεννήθηκε στην Μετσχέτη στις 16 Φεβρουαρίου 1961. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1986. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Ιουλίου 1985 και Πρεσβύτερος στις 12 Ιανουαρίου 1986. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βατούμης από το 1989 μέχρι το 1996. Στις 25 Οκτωβρίου 1996 εκάρη μοναχός και στις 26 Οκτωβρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Νοεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βατούμης και Σχάλτας. Στις 14 Σεπτεμβρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 3 Ιουνίου 2007 σε Μητροπολίτη. Το ίδιο έτος η Επισκοπή Βατούμης και Σχάλτας μετωνομάστηκε σε Βατούμης και Κομπουλέτης.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βάνης και Βαγδάτης κύριος Αντώνιος. 10-11-1996.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Μάρκος Μπουλούχια γεννήθηκε στην Οτσαμούρη της Κομπουλέτης στις 7 Μαΐου 1956. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Μαρτίου 1989 και Πρεσβύτερος στις 26 Απριλίου 1989. Στις 25 Οκτωβρίου 1996 εκάρη μοναχός και στις 26 Οκτωβρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Νοεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βάνης και Βαγδάτης. Στις 4 Ιανουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 2 Ιουνίου 2010 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρηγίου κύριος Εμμανουήλ. 11-11-1996.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου κύριος Ιωάννης. 13-12-1996.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Στεπάνοβιτς Σιόπκο γεννήθηκε στο Ροβνό της Ουκρανίας στις 14 Μαρτίου 1964. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1996. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1985 από τον Αρχιεπίσκοπο Βολυνίας Δαμιανό και Πρεσβύτερος στις 22 Φεβρουαρίου 1987 από τον Επίσκοπο Βολυνίας Βαρλαάμ. Το 1991 προσχώρησε στην σχισματική Εκκλησία των Αυτοκεφαλιστών της Ουκρανίας όπου παρέμεινε μέχρι το 1993. Στις 31 Δεκεμβρίου 1993 εκάρη μοναχός στην Πετσέρσκαγια Λαύρα του Κιέβου. Στις 2 Αυγούστου 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Δεκεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 26 Ιουλίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Χούστ και Βινογραδόβου. Στις 28 Αυγούστου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Νοεμβρίου 2006 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χερσώνος και Ταυρικής. Στις 11 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 17 Νοεμβρίου 2008 αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Χερσώνος. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χονγκ Κονγκ κύριος Νικήτας. 14-12-1996.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.