Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2000

ΕΤΟΣ 2000

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεντάης κύριος Σεραφείμ. 15-01-2000.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νομπούρου Τσούτζιε γεννήθηκε στην Ακίτα της Ιαπωνίας στις 23 Μαρτίου 1951. Το 1987 ασπάστηκε την Ορθοδοξία και έλαβε το όνομα Ανδρέας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Νοεμβρίου 1989 και Πρεσβύτερος στις 18 Αυγούστου 1991. Στις 20 Αυγούστου 1999 εκάρη μοναχός στην Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 9 Ιανουαρίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Ιανουαρίου 2000 χειροτονήθηκε στην Μόσχα Επίσκοπος Σεντάης. Στις 8 Ιουλίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού κύριος Δανιήλ. 22-01-2000.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας κύριος Θεόκλητος. 23-01-2000.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσιτά και Ζαβαϊκάλης κύριος Ευστάθιος. 31-01-2000.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ευγένιος Ευδοκίμωφ γεννήθηκε στο χωριό Καλτάσι της Μπασκιρίας την  1 Νοεμβρίου 1951. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1981. Στις 4 Δεκεμβρίου 1980 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Ιανουαρίου 1981 και Πρεσβύτερος στις 27 Μαρτίου 1982. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας και στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Στις 24 Απριλίου 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 31 Ιανουαρίου 2000 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσιτά και Ζαβαϊκάλης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Πσκώβου και Βελίκε Λούκι Ευσέβιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Μιχαία και τους Επισκόπους Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Στις 3 Φεβρουαρίου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρώβου και Γιουρέβου-Πόλσκη. Στις 14 Μαΐου 2018 συνταξιοδοτήθηκε.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζαράισκ κύριος Μερκούριος. 06-02-2000.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Βλαδιμήροβιτς Ιβάνωφ γεννήθηκε στις 21 Ιανουαρίου 1964 στο Πορχώβ της Επαρχίας και Νομού Πσκώβου. Στις 12 Μαρτίου 1988 εκάρη μοναχός. Στις 15 Ιανουαρίου 1989 χειροτονήθηκε Διάκονος από το Μητροπολίτη Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο και στις 6 Αυγούστου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ στις πόλεις Καλλίνινγκραδ (1989-1990, 1993-2000), Σβετλογκόρσκ (1991-1993). Στις 9 Ιανουαρίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Φεβρουαρίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαράισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο, Πατριαρχικό Έξαρχο Λευκής Ρωσίας, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Πσκώβου και Βελίκε Λούκι Ευσέβιο, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα και τους Επισκόπους Μπρονίτσης Τύχωνα, Βαλτικής Παντελεήμονα, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Ρωσίας του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στις Η.Π.Α. Στις 31 Μαρτίου 2009 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του Προϊσταμένου των Πατριαρχικών Ενοριών στις Η.Π.Α. και τοποθετήθηκε Πρόεδρος της Επιτροπής Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης και Κατήχησης. Στις 27 Ιουλίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ναζιανζού κύριος Θεοδώρητος. 18-03-2000.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιζγιομσκόβου κύριος Ονούφριος. 22-04-2000.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Όλεγκ Βλαδιμήροβιτς Λέτζκη γεννήθηκε στο Χοντόροβε της Επαρχίας Ζιτατσέβου του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας στις 27 Μαρτίου 1970. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1998. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 1990 από τον Μητροπολίτη Χαρκόβου Νικόδημο και Πρεσβύτερος στις 4 Οκτωβρίου 1992. Στις 20 Απριλίου 2000 εκάρη μοναχός. Στις 22 Απριλίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ιζγιομσκόβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Χαρκόβου. Στις 27 Μαΐου 2007 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Μαΐου 2012 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Στις 23 Νοεμβρίου 2013 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπακάου κύριος Ιωακείμ. 01-05-2000.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ιωακείμ Τζιοσάνου γεννήθηκε στην Στάνιτσα του Νεάμτ στις 29 Μαρτίου 1954. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1980. Το 1980 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1985 από τον Μητροπολίτη Μολδαβίας Θεόκτιστο και Πρεσβύτερος στις 30 Δεκεμβρίου 1990. Το 1994 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογίας το Θεολογικό Ινστιτούτο Αγίου Σεργίου Παρισίων. Την 1 Μαΐου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπακάου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ρωμανού. Στις 16 Δεκεμβρίου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ρωμανού και Μπακάου.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου κύριος Μητροφάνης. 30-07-2000.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Γιούρτσουκ γεννήθηκε στο Μπελογκόργε του Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 19 Νοεμβρίου 1962. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Βαρσοβίας το 1993. Στις 21 Αυγούστου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Σεπτεμβρίου 1990 και Πρεσβύτερος στις 16 Σεπτεμβρίου 1990. Το 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιουλίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 9 Ιουλίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 31 Μαΐου 2007 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου και στις 20 Ιουλίου 2012 Αρχιεπίσκοπος Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ. Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αναδίρ και Τσουκότκας κύριος Διομήδης. 10-08-2000.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Ιβάνοβιτς Τζιουμπάν γεννήθηκε στις 24 Ιουνίου 1961 στην Κάτνεφκα του Λουγκάνσκ της Ουκρανίας. Στις 3 Ιουλίου 1987 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Ιουλίου 1987 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο και Πρεσβύτερος την 1 Σεπτεμβρίου 1991 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1993. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μαγαδάν. Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας. Η απόφαση όμως ανακλήθηκε στις 28 Δεκεμβρίου 1993. Στις 21 Ιουλίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 2000 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αναδίρ και Τσουκότκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γούριεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Μοζάισκ Γρηγόριο, Ίστρας Αρσένιο, Μπρονίτσης Τύχωνα και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Κρασνογκόρσκ Σάββα, Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας Ιγνάτιο και Βίντνογε Τύχωνα. Στις 27 Ιουνίου 2008 με απόφαση του Συμβουλίου των Επισκόπων του Πατριαρχείο Ρωσίας κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου της Επισκοπής Αναδίρ. Στις 6 Οκτωβρίου 2008 καθαιρέθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Ρωσίας.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ικονίου κύριος Θεόληπτος. 10-09-2000.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαλαζεάνου κύριος Πετρώνιος. 01-10-2000.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Πέτρος Φλορέα γεννήθηκε στο Τάργκου Μούρες στις 30 Νοεμβρίου 1965. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1990. Το 1998 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Απριλίου 1999 και Πρεσβύτερος στις 11 Απριλίου 1999. Στις 27 Ιουνίου 2000 εκάρη μοναχός. Την 1 Οκτωβρίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σαλαζεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Οραδίας. Στις 5 Μαρτίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σαλαζεάνου.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λουγκοζάνου κύριος Λουκιανός. 01-10-2000.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Λουκιανός Μίκου γεννήθηκε στο Αράντ της Ρουμανίας στις 9 Σεπτεμβρίου 1965. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1996. Το 1985 εκάρη μοναχός. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε την 1 Απριλίου 1990. Την 1 Ιανουαρίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Αρχιεπισκοπή Τιμισοάρας. Την 1 Οκτωβρίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λουγκοζάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τιμισοάρας. Στις 9 Φεβρουαρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Καρανσεμπές.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεργιουπόλεως κύριος Δημήτριος. 04-10-2000.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Εκοιμήθη στις 7 Σεπτεμβρίου 2010. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κνωσού κύριος Μακάριος. 08-10-2000.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Θερμοπυλών κύριος Ιωάννης. 14-10-2000.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σιναΐας κύριος Αμβρόσιος. 15-10-2000.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Αμβρόσιος Μελεάτσα γεννήθηκε στο Σκορτσένι της Πράχοβας στις 20 Απριλίου 1969. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1996. Στις 19 Απριλίου 1992 εκάρη μοναχός. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 11 Μαΐου 1992. Το 1998 παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 15 Οκτωβρίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σιναΐας, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Στις 9 Φεβρουαρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Γκιουργκίου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αχαΐας κύριος Αθανάσιος. 15-10-2000.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βερροίας και Αλεξανδρέττας κύριος Παύλος. 20-10-2000.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ κύριος Θεοφάνης. 26-11-2000.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιβάν Ανδρέεβιτς Αζούρκωφ γεννήθηκε στο Δμητρώβ του Κούρσκ στις 22 Νοεμβρίου (25 Μαΐου;) 1947. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1976. Στις 19 Δεκεμβρίου 1973 εκάρη μοναχός στην Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1974 από τον Αρχιεπίσκοπο π. Καζάν Σέργιο και Πρεσβύτερος στις 25 Μαρτίου 1976 από τον Μητροπολίτη Τούλας Ιουβενάλιο. Από το 1977 μέχρι το 1982 υπηρέτησε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Από το 1982 μέχρι το 1984 παρέμεινε στην Ιερά Μονή του Σεργιέβου Ποσάντ και από το 1984 μέχρι το 1987 υπηρέτησε ως Γραμματέας της Επισκοπής Αργεντινής. Το 1985 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1987 μέχρι το 1989 υπηρέτησε στο Τμήμα Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας, από το 1989 μέχρι το 1993 ως Έξαρχος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αλεξανδρείας, από το 1993 μέχρι το 1999 ως Αντιπρόεδρος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας και από το 1999 μέχρι το 2000 ως αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Στις 26 Νοεμβρίου 2000 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου. Στις 25 Φεβρουαρίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε και στις 13 Ιουλίου 2015 Μητροπολίτης Καζάν και Ταταρστάν.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ποτσαέβου κύριος Βλαδίμηρος. 03-12-2000.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βιορέλ Λαζάροβιτς Μόροζ γεννήθηκε στον Νομό Τσερνοβικίου της Ουκρανίας στις 15 Αυγούστου 1959. Το 1983 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και Πρεσβύτερος το 1984. Στις 7 Ιουλίου 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Δεκεμβρίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποτσαέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 9 Ιουλίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 24 Μαρτίου 2012 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βασιλικώβου κύριος Παντελεήμων. 24-12-2000.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Ρωμάνοβιτς Μπάσουκ γεννήθηκε στο Μπελόγοργε του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 14 Ιανουαρίου 1961. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1991. Στις 5 Ιανουαρίου 1986 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Μαρτίου 1986 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος στις 28 Ιουλίου 1988 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο. Από το 1988 μέχρι το 1990 υπηρέτησε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Το 1996 μετέβη στο Κίεβο. Στις 13 Απριλίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Δεκεμβρίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βασιλικώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 10 Νοεμβρίου 2005 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σαργορόδου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βιννίτσης. Στις 10 Ιουνίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 27 Ιουλίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου. Στις 11 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος Ουμάν και Ζβενιγκορόδου. Στις 9 Ιουλίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 29 Ιανουαρίου 2016 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Μπούτσας, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου.

 

 


Αναθεώρηση: Τρίτη, 16 Απριλίου 2019.