Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2002

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες.

β) Αρχιεπίσκοποι.

γ) Επίσκοποι.

δ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

Θ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΓΕΩΡΓΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Μετσχέτης, Μητροπολίτης Τιφλίδος και Καθολικός Πατριάρχης Γεωργίας κ. Ηλίας ο Β΄. 25-08-1963.

Έδρα Τιφλίδα.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Ρουστάβης και Μαρνεούλης Αθανάσιος. 24-12-1978.
    Έδρα Ρουστάβη.
    Σημείωση: Στις 17-10-2002 η Επισκοπή Ρουστάβης μετωνομάστηκε σε "Ρουστάβης και Μαρνεούλης".

  2. Ο Μαγκλίσης και Τσάλκης Ανανίας. 15-03-1981.
    Έδρα Μαγκλίση.

  3. Ο Κουταΐδος Γαενάτης Καλλίστρατος. 25-12-1983.
    Έδρα Κουταΐση.

  4. Ο Τσκονδίδης Γεώργιος. 14-10-1988.
    Έδρα Μαρτβίλη.

  5. Ο Ουρμπνίσης και Ρουΐσης Ιώβ. 17-05-1992.
    Έδρα Χασούρη.

  6. Ο Σουχούμης και Αβχαζίας Δανιήλ. 22-05-1992.
    Έδρα Σουχούμη.

  7. Ο Αλαβέρδης Δαυΐδ. 24-05-1992.
    Έδρα Τελάβη.

  8. Ο Νεκρέσης και Χερέτης Σέργιος. 27-12-1992.
    Έδρα Λαγκοδέχη.
    Σημείωση: Στις 17-10-2002 η Επισκοπή Νεκρέσης μετωνομάστηκε σε "Νεκρέσης και Χερέτης".

β) Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Μπολνίσης και Ντμανίσης Θαδδαίος. 02-08-1978.
    Έδρα Μπολνίση.

  2. Ο Μαργβέτης Βαχτάνγκι. 02-08-1982. (Εκλογή 17-10-2002, από Σαγκαρέτζο).
    Έδρα Ζεσταφόνη.

  3. Ο Τσηλκάνης και Ντουσέτης Ζωσίμιος. 14-10-1983.
    Έδρα Τσηλκάνη.
    Σημείωση: Στις 17-10-2002 η Επισκοπή Τσηλκάνης μετωνομάστηκε σε "Τσηλκάνης και Ντουσέτης".

  4. Ο Σεμοκμέδης Ιωσήφ. 07-04-1995.
    Έδρα Οζουργκέτη.

  5. Ο Νικόζης και Τσχινβάλης Ησαΐας. 09-04-1995.
    Έδρα Τσχινβάλη.

  6. Ο Μπορτζόμης και Μπακουριάνης Σεραφείμ. 20-04-1995.
    Έδρα Μπορτζόμη.
    Σημείωση: Στις 17-10-2002 η Επισκοπή Μπορτζόμης και Αχαλκαλάκης μετωνομάστηκε σε "Μπορτζόμης και Μπακουριάνης".

  7. Ο Νικορτσμίνδης Ελισαίος. 17-03-1996.
    Έδρα Νικορτσμίνδα.

  8. Ο Αχαλκαλάκης και Κουμούρντο Νικόλαος. 31-03-1996. (Εκλογή 17-10-2002, από Τσαγέρης).
    Έδρα Αχαλκαλάκη.
    Σημείωση: Η Επισκοπή Αχαλκαλάκης και Κουμούρντο ιδρύθηκε στις 17-10-2002, με απόσπαση από την Επισκοπή Μπορτζόμης και Αχαλκαλάκης.

γ) Επίσκοποι.

  1. Ο Φάσιδος και Σενάκης Γρηγόριος. 24-03-1996.
    Έδρα Πότη.
    Σημείωση: Στις 17-10-2002 η Επισκοπή Φάσιδος μετωνομάστηκε σε "Φάσιδος και Σενάκης".

  2. Ο Αχαλτσίχης, Ταό-Κλαρέτης και Λαζέτης Θεόδωρος. 27-10-1996.
    Έδρα Αχαλτσίχη.
    Σημείωση: Στις 17-10-2002 η Επισκοπή Αχαλτσίχης μετωνομάστηκε σε "Αχαλτσίχης, Ταό-Κλαρέτης και Λαζέτης".

  3. Ο Χόνης και Σαμτρέντιας Σάββας. 04-11-1996.
    Έδρα Χόνη.
    Σημείωση: Στις 17-10-2002 η Επισκοπή Χόνης μετωνομάστηκε σε "Χόνης και Σαμτρέντιας".

  4. Ο Βατούμης και Σχάλτας Δημήτριος. 08-11-1996.
    Έδρα Βατούμη.

  5. Ο Βάνης και Βαγδάτης Αντώνιος. 10-11-1996.
    Έδρα Βάνη.

  6. Ο Ζουγκδίδης και Τσαΐσης Γεράσιμος. 11-10-1998.
    Έδρα Ζουγκδίδη.

  7. Ο Μπόδβης Δαυΐδ. 14-10-1998.
    Έδρα Σιγκνάγκη.

  8. Ο Σαμταβίσης και Γκόρης Ανδρέας. 18-10-1998.
    Έδρα Γκόρη.

  9. Ο Στεπαντσμίνδης και Χέβης Πέτρος. 20-10-2002.
    Έδρα Καζμπέγκη.
    Σημείωση: Η Επισκοπή Στεπαντσμίνδης και Χέβης ιδρύθηκε στις 17-10-2002, με απόσπαση από την Επισκοπή Τσηλκάνης.

  10. Ο Τσαγέρης και Λεντέχης Στέφανος. 27-10-2002.
    Έδρα Τσαγέρη.
    Σημείωση: Στις 17-10-2002 η Επισκοπή Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας μετωνομάστηκε σε "Τσαγέρης και Λεντέχης".

  11. Ο Μέστιας και Άνω Σβανετίας Ιλαρίων. 03-11-2002.
    Έδρα Μέστια.
    Σημείωση: Η Επισκοπή Μέστιας και Άνω Σβανετίας ιδρύθηκε στις 17-10-2002, με απόσπαση από την Επισκοπή Τσαγέρης και Άνω Σβανετίας.

  12. Ο Σαγκαρέτζο και Γκουρτζαάνης (χηρεύει).
    Έδρα Σαγκαρέτζο.

  13. Ο Τσιατούρας και Σάτσχερε (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σουχούμης Δανιήλ.
    Έδρα Τσιατούρα.
    Σημείωση: Στις 17-10-2002 η Επισκοπή Τσιατούρας μετωνομάστηκε σε "Τσιατούρας και Σάτσχερε".

δ) Υπερόριοι Αρχιερείς.

Μητροπολίτης

  1. Ο Δυτικής Ευρώπης και Αμερικής Αβραάμ. 25-12-1992. (Εκλογή 17-10-2002, από Τσιατούρας).
    Έδρα Παρίσι.
    Σημείωση:
    Η Επισκοπή Δυτικής Ευρώπης και Αμερικής ιδρύθηκε στις 17-10-2002.

ε) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Ουρμπνίσης Γάιος. 26-03-1972.

  2. Ο π. Μπόδβης Ιλαρίων. 24-05-1975.

  3. Ο π. Κουταΐδος Γαενάτης Νικόλαος. 19-02-1978.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.