Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Βουδιμίου κυρός Δανιήλ. (1927-2002).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Σλάφκο Κρίστιτς γεννήθηκε στο Νόβι Σαντ στις 13 Μαΐου 1927. Αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου το 1947 και από τη Θεολογική Σχολή του Αγίου Σεργίου Παρισίων το 1958. Στις 6 Ιανουαρίου 1960 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Σάββα στο Λίμπερτβιλ του Ιλλινόις. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 1960 και Πρεσβύτερος το 1962. Στις 5 Απριλίου 1969 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαρκίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Συρμίου Μακάριο και Σβορνικίου και Τούζλας Λογγίνο. Από το 1984 μέχρι το 1988 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βουδιμίου. Τον Μάιο του 1988 εξελέγη Επίσκοπος Βουδιμίου. Εκοιμήθη στον Άγιο Ανδρέα (Szentendre) της Ουγγαρίας στις 20 Απριλίου 2002.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.