Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2002

ΕΤΟΣ 2002

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κέρτς κύριος Ιλαρίων. 14-01-2002.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γρηγόριος Βαλέρεβιτς Αλφέεφ γεννήθηκε στις 24 Ιουλίου 1966 στη Μόσχα. Στις 19 Ιουνίου 1987 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Βίλνας και Λιθουανίας Βικτωρίνο και στις 21 Ιουνίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 19 Αυγούστου 1987 με την ευλογία του Αρχιεπισκόπου Βίλνας και Λιθουανίας Βικτωρίνου χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Ουφάς και Στερλιταμακίου Ανατόλιο κατά τη διάρκεια της επισκέψεώς του στην Επισκοπή Βίλνας και Λιθουανίας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βίλνας και Λιθουανίας και το 1990 τοποθετήθηκε από τον Αρχιεπίσκοπο Βίλνας και Λιθουανίας Χρυσόστομο Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού στην πόλη Κάουνας. Το 1991 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Μετέβη για μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης. Από το 1995 μέχρι το 2001 εργάστηκε στο Τμήμα Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας και από τον Αύγουστο του 1997 στη θέση του Γραμματέα του άνω Τμήματος. Τα Χριστούγεννα του 2001 προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Ιανουαρίου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κερτς, Βικάριος της Επισκοπής Σούροζ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Βερολίνου και Γερμανίας Θεοφάνη, Κοστρομά και Γκάλιτς Αλέξανδρο, Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Σεργιέβου Βασίλειο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Δημητρώβου Αλέξανδρο. Η παραμονή του Επισκόπου Ιλαρίωνα στην Αγγλία συνάντησε την ανοιχτή αντίδραση κληρικών και λαϊκών. Μετά από άκαρπες προσπάθειες εξεύρεσης τρόπων επικοινωνίας ο Επίσκοπος Ιλαρίων ζήτησε από την Ιερά Σύνοδο να τον απαλλάξει από τα καθήκοντα του Βικαρίου της Επισκοπής Σούροζ. Με απόφαση της Ιεράς Συνόδου στις 17 Ιουλίου 2002 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση (Βρυξέλλες). Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας και τοποτηρητής της νεοσύστατης Επισκοπής Βουδαπέστης και Ουγγαρίας. Στις 31 Μαρτίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βολοκολάμσκ, Πρόεδρος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας και Μόνιμο Μέλος της Ιεράς Συνόδου. Στις 20 Απριλίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και την 1 Φεβρουαρίου 2010 σε Μητροπολίτη.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπαρναούλης και Αλτάισκ κύριος Μάξιμος. 20-01-2002.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Δμήτριεφ γεννήθηκε στην Καραγκαντά του Καζαχστάν στις 23 Φεβρουαρίου 1961. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1989. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαΐου 1988 και Πρεσβύτερος στις 12 Μαρτίου 1989. Υπηρέτησε ως Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου του Τομπόλσκ από το 1990 μέχρι το 1997 και ως Αρχιερατικός Επίτροπος Ισίμ στην Επισκοπή Τομπόλσκ από το 1997 μέχρι το 2002. Στις 20 Ιανουαρίου 2002 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπαρναούλης και Αλτάισκ. Στις 29 Μαΐου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Γέλετς και Λεμπεντιάν.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τρωάδος κύριος Σάββας. 02-02-2002.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρατείας κύριος Γεράσιμος. 09-02-2002.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φασιανής κύριος Αντώνιος. 23-02-2002.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κύκκου κύριος Νικηφόρος. 24-02-2002.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Νικηφόρος Κυκκώτης γεννήθηκε στην Μαρότου Πάφου το 1947. Αποφοίτησε από την Νομική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1974 και από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1978. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1969 και Πρεσβύτερος το 1979. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Κύπρου. Το 1983 εξελέγη Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Κύκκου. Στις 24 Φεβρουαρίου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κύκκου. Στις 11 Μαΐου 2007 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Κύκκου και Τυλληρίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεργιέβου Ποσάντ κύριος Θεόγνωστος. 31-03-2002.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Μιχαήλοβιτς Γκουζίκωφ, γεννήθηκε στις 6 Οκτωβρίου 1960 στο Σελιβάνωφ του Νομού Βλαδίμης. Στις 22 Νοεμβρίου 1983 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα. Στις 14 Ιανουαρίου 1984 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 19 Ιανουαρίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος από τον ίδιο ως άνω Αρχιεπίσκοπο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1991. Το 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Νοεμβρίου 1988 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Λαύρας της Αγίας Τριάδος στο Σεγίεβ Ποσάντ. Στις 31 Μαρτίου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σεργιέβου Ποσάντ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, Βερεγίας Ευγένιο και τους Επισκόπους Τούλας και Μπελιώβου Κύριλλο και Δημητρώβου Αλέξανδρο. Στις 20 Απριλίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπορισώβου κύριος Ιωάννης. 31-03-2002.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Λέων Χόμα γεννήθηκε στην Ουκρανία στις 25 Μαρτίου 1963. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1993. Στις 15 Δεκεμβρίου 1992 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Ιανουαρίου 1993 και Πρεσβύτερος στις 20 Ιουνίου 1993. Στις 31 Μαρτίου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπορισώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μίνσκ. Στις 7 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Μπρέστ και Κόμπριν. Στις 20 Νοεμβρίου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ κύριος Ειρήναρχος. 14-04-2002.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Κούζμιν Γκρέζιν γεννήθηκε στην Σουμέρλια της Τσουβασίας στις 23 Νοεμβρίου 1951. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1982. Στις 3 Απριλίου 1985 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Απριλίου 1985 και Πρεσβύτερος στις 15 Απριλίου 1985. Στις 16 Μαρτίου 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Απριλίου 2002 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Στις 5 Μαρτίου 2010 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρασνογκόρσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπριάνσκ και Σέβσκ κύριος Θεοφύλακτος. 20-04-2002.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Αλεξέγιεβιτς Μωυσέγιεφ γεννήθηκε στις 30 Απριλίου 1949 στον Νομό Σμολένσκ. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1984. Από το 1984 μέχρι το 1989 διετέλεσε Διευθυντής της Βιβλιοθήκης της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 6 Ιανουαρίου 1982 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 28 Απριλίου 1983 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ, από τον Αρχιμανδρίτη Ευσέβιο. Στις 28 Αυγούστου 1983 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο. Στις 4 Δεκεμβρίου 1985 προήχθη σε Ηγούμενο. Στις 28 Απριλίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 20 Απριλίου 2002 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπριάνσκ και Σέβσκ. Στις 27 Δεκεμβρίου 2011 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βετλούζσκης κύριος Θεοδόσιος. 21-04-2002.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Ιβάνοβιτς Βασνέεφ γεννήθηκε στις 26 Ιανουαρίου 1961 στον Νομό Ταμπώβου. Στις 22 Αυγούστου 1987 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο. Στις 28 Αυγούστου 1987 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Κασίρας Θεοφάνη. Στις 12 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στο Κάρλοβι Βάρι της Τσεχοσλοβακίας από τον Επίσκοπο Ποδόλσκ Βλαδίμηρο. Στις 26 Απριλίου 1993 τοποθετήθηκε επικεφαλής της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 22 Μαΐου 1993 ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Διόδωρος τον χειροθέτησε Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Απριλίου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βετλούζσκης, Βικάριος της Επισκοπής Νιζνίι Νοβγορόδου. Στις 26 Δεκεμβρίου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ. Στις 3 Ιανουαρίου 2013 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φιλομηλίου κύριος Ηλίας. 10-05-2002.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαλτιμόρης κύριος Νίκων. 25-05-2002.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Λιολίν γεννήθηκε στις 9 Οκτωβρίου 1945 στην Νέα Υόρκη. Το 1967 νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Ιουλίου 1969 και Πρεσβύτερος στις 6 Ιουλίου 1969 από τον Επίσκοπο Βοστώνης Στέφανο (Λάσκο, της Αλβανόφωνης Επισκοπής). Υπηρέτησε ως Εφημέριος της Αλβανόφωνης Επισκοπής Η.Π.Α. (υπό την Μετροπόλια). Στις 25 Ιουλίου 2000 εκοιμήθη η σύζυγός του. Στις 25 Μαΐου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βαλτιμόρης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βασιγκτώνος και τοποτηρητής της Αλβανόφωνης Επισκοπής Η.Π.Α. Στις 22 Οκτωβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Βοστώνης της Αλβανόφωνης Επισκοπής Η.Π.Α. και τοποτηρητής της Επισκοπής Χάρτφορδ και Νέας Αγγλίας. Τον Οκτώβριο του 2005 εξελέγη και Επίσκοπος Νέας Αγγλίας με τον τίτλο Βοστώνης και Νέας Αγγλίας. Στις 9 Μαΐου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αμερικής κύριος Νικόλαος. 14-07-2002.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Νικόλαος Κοντρέα γεννήθηκε στην Κωστάντζα της Ρουμανίας στις 15 Απριλίου 1967. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1988. Το 1994 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Σιμπίου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Μαρτίου 1997 και Πρεσβύτερος στις 27 Απριλίου 1997. Στις 18 Δεκεμβρίου 2001 εκάρη μοναχός. Στις 12 Μαρτίου 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Ιουλίου 2002 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Αμερικής.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καμπινεάνου κύριος Κυπριανός. 22-09-2002.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Καίσαρ Σπυρίδων γεννήθηκε στην Κιοκάλια ντε Τζος του Νομού Ιασίου στις 19 Απριλίου 1965. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1992. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1992 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1992 και Πρεσβύτερος στις 21 Μαΐου 2000. Το 1997 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 7 Απριλίου 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Σεπτεμβρίου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Καμπινεάνου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Στις 28 Φεβρουαρίου 2013 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μπουζαίου και Βράντσεα.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καμερούν κύριος Δημήτριος. 06-10-2002.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Θεμιστοκλής Ζαχαρέγκας γεννήθηκε στον Σοχό Θεσσαλονίκης στις 28 Φεβρουαρίου 1965. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 1989 εκάρη μοναχός στην Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ Ρόδου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Φεβρουαρίου 1999 και Πρεσβύτερος στις 7 Φεβρουαρίου 1999 από τον Μητροπολίτη Χονγκ Κονγκ Νικήτα. Στις 5 Σεπτεμβρίου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Οκτωβρίου 2002 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Καμερούν. Στις 27 Οκτωβρίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Σμύρνης κύριος Συμεών. 12-10-2002.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κερκύρας και Παξών κύριος Νεκτάριος. 13-10-2002.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γλυφάδας κύριος Παύλος. 14-10-2002.
(Εκκλησία της Ελλάδος
).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας κύριος Ιωήλ. 15-10-2002.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στεπαντσμίνδης και Χέβης κύριος Πέτρος. 20-10-2002.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Παάτα Τσάβα γεννήθηκε στο Σαμεγκρέλο της Γεωργίας στις 7 Απριλίου 1970. Στις 27 Αυγούστου 2000 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 2000 και Πρεσβύτερος στις 3 Νοεμβρίου 2000. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Καζμπέγκη. Στις 20 Οκτωβρίου 2002 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Στεπαντσμίνδης και Χέβης. Στις 21 Δεκεμβρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Τσκονδίδης. Στις 28 Ιανουαρίου 2007 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 2 Αυγούστου 2010 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσαγέρης και Λεντέχης κύριος Στέφανος. 27-10-2002.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο Στέφανος Καλαϊτζισβίλι γεννήθηκε στην Αχαλτσίχη της Γεωργίας στις 9 Φεβρουαρίου 1959. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1984 και Πρεσβύτερος το 1986. Στις 27 Οκτωβρίου 2002 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσαγέρης και Λεντέχης. Στις 9 Σεπτεμβρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και την 1 Νοεμβρίου 2015 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ντέρμπορν Χάιτς κύριος Ειρηναίος. 02-11-2002.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο Ειρηναίος Ντούβλεα γεννήθηκε στις 19 Απριλίου 1962 στην Άλμπα Ιούλια της Ρουμανίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1991. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Μαΐου 1983 από τον Μητροπολίτη Ελσινκίου Ιωάννη και Πρεσβύτερος στις 17 Νοεμβρίου 1984 από τον Μητροπολίτη Τρανσυλβανίας Αντώνιο. Στις 15 Αυγούστου 1988 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Τρανσυλβανίας. Στις 15 Αυγούστου 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2001 υπήχθη στη δικαιοδοσία της Μετροπόλια. Στις 2 Νοεμβρίου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντέρμπορν Χάιτς, Βοηθός Επίσκοπος της Ρουμανόφωνης Επισκοπής Ντητρόιτ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βασιγκτώνος Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κεντρώας Αμερικής Χριστοφόρο (Πατριαρχείο Σερβίας), τους Αρχιεπισκόπους Πιτσμπούργου Κύριλλο, Ντητρόιτ Ναθαναήλ, Αμερικής Νικόλαο (Πατριαρχείο Ρουμανίας) και τους Επισκόπους Οτάβας Σεραφείμ και Βαλτιμόρης Νίκωνα. Στις 22 Ιουνίου 2017 καθαιρέθηκε.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μέστιας και Άνω Σβανετίας κύριος Ιλαρίων. 03-11-2002.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο Ιλαρίων Κιτιασβίλι γεννήθηκε στην Χασούρη της Γεωργίας στις 22 Νοεμβρίου 1957. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Νοεμβρίου 1998 και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 1999. Στις 4 Δεκεμβρίου 2000 εκάρη μοναχός. Στις 3 Νοεμβρίου 2002 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μέστιας και Άνω Σβανετίας. Στις 14 Νοεμβρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και την 1 Σεπτεμβρίου 2013 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.