Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μπουζαίου και Βράντσεα κύριος Κυπριανός. (γεν. 1965).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Καίσαρ Σπυρίδων γεννήθηκε στο χωριό Σούχουλετς (Suhuleț) της Κοινότητας Τάνσας (Tansa)  της Κομητείας Ιασίου στις 19 Απριλίου 1965. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μπουζαίου το 1987 και από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1992. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1992 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κράσνας (στην Κομητεία Πραχοβεάνου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1992. Στις 21 Μαΐου 2000 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Χριστόδουλο. Το 1997 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 7 Απριλίου 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Σεπτεμβρίου 2002 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σπυρίδωνος Βουκουρεστίου τιτουλάριος Επίσκοπος Καμπινεάνου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Θεόκτιστος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ολτενίας Θεοφάνη, Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιωσήφ, τους Αρχιεπισκόπους Τόμιδος Θεοδόσιο, Τιργοβιστίου Νήφωνα και τους Επισκόπους Άρτζες Καλλίνικο, Κάτω Δουνάβεως Κασσιανό, Κοβάσνας και Χαργκίτας Ιωάννη, Σλομπόζιας και Καλαρασίου Δαμασκηνό, Πλοεστίου Βικέντιο, Ιλφοβεάνου Σεβαστιανό και Μπαρλαδεάνου Κορνήλιο. Στις 28 Φεβρουαρίου 2013 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μπουζαίου και Βράντσεα.