Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσερκάσσι και Τσιγκιρίν κύριος Ιωάννης. (γεν. 1967).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Όλεγκ Βασίλιεβιτς Γιαρέμενκο γεννήθηκε στο Ζιτόμιρ στις 12 Σεπτεμβρίου 1967. Σπούδασε στη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 10 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ Κιέβου. Στις 13 Απριλίου 1997 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Βισγορόδου Δανιήλ. Στις 3 Μαΐου 1998 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Κιέβου Φιλάρετο. Στις 30 Μαρτίου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσερκάσσι και Τσιγκιρίν. Στις 21 Ιανουαρίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Ιανουαρίου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.