Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2004

ΕΤΟΣ 2004

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γεγκωρέβου κύριος Μάρκος. 14-01-2004.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Ανατόλιεβιτς Γκολόφκωφ γεννήθηκε στις 31 Μαρτίου 1964 στην Πέρμη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 19 Οκτωβρίου 1990 εκάρη μοναχός από τον Διευθυντή της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο. Στις 21 Νοεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 7 Ιανουαρίου 1991 Πρεσβύτερος από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Αυγούστου 1992 εντάχθηκε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 28 Δεκεμβρίου 1999 εντάχθηκε στην υπηρεσία του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Υποθέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 3 Μαΐου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Δεκεμβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Γεγκωρέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο έγινε στις 14 Ιανουαρίου 2004. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, τους Αρχιεπισκόπους Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Ίστρας Αρσένιο, Χερσονήσου Ιννοκέντιο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Βαλτικής Σεραφείμ, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν και Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο. Την 1 Φεβρουαρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Οκτωβρίου 2015 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ριαζάν και Μιχαηλώβου. Στις 4 Νοεμβρίου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σάουθ Κάνααν κύριος Τύχων. 14-02-2004.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Μάρκος Μόλλαρντ γεννήθηκε στην Βοστώνη στις 15 Ιουλίου 1966. Λίγο καιρό αργότερα η οικογένειά του εγκαταστάθηκε στο Ρέντινγκ της Πενσυλβανίας. Το 1989 έγινε δεκτός στην Ορθόδοξη Εκκλησία από την Επισκοπελιανή. Το 1993 αποφοίτησε από το Σεμινάριο του Αγίου Τύχωνος στο Σάουθ Κάνααν της Πενσυλβανίας. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1995. Το 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Φεβρουαρίου 2004 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σάουθ Κάνααν, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βασιγκτώνος. Ταυτόχρονα τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Φιλαδελφείας. Τον Μάιο του 2005 εξελέγη Επίσκοπος Φιλαδελφείας και Ανατολικής Πενσυλβανίας. Στις 9 Μαΐου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Νοεμβρίου 2012 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βασιγκτώνος και Μητροπολίτης Αμερικής και Καναδά.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρόδου κύριος Κύριλλος. 25-04-2004.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελευθερουπόλεως κύριος Χρυσόστομος. 28-04-2004.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης κύριος Παύλος. 29-04-2004.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κύριος Νικόλαος. 30-04-2004.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπέρκλεϋ κύριος Βενιαμίν. 01-05-2004.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Βίνσεντ Πέτερσον γεννήθηκε στην Πασαντένα της Καλιφόρνιας την 1 Ιουνίου 1954. Το 1972 έγινε δεκτός στην Ορθόδοξη πίστη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Νοεμβρίου 1987 από τον Επίσκοπο Αγίου Φραγκίσκου Τύχωνα. και Πρεσβύτερος στις 19 Ιουλίου 1997 από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Αγίου Φραγκίσκου (1987-1999, 2004) και Σίτκας (1999-2004). Την 1 Μαΐου 2004 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπέρκλεϋ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίου Φραγκίσκου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βασιγκτώνος Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Αγίου Φραγκίσκου Τύχωνα και Σίτκας Νικόλαο. Στις 20 Μαρτίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής. Στις 9 Μαΐου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αριανζού κύριος Βαρθολομαίος. 10-06-2004.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λίπλιανης κύριος Θεοδόσιος. 20-06-2004.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ζίφκο Σίμπαλιτς γεννήθηκε στο Τσατσάκ στις 29 Ιουνίου 1963. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 21 Νοεμβρίου 1989 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τσέρνα Ρέκα του Κοσσυφοπεδίου. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1990 από τον Επίσκοπο Ράσκας Παύλο και Πρεσβύτερος το 1992 από τον Επίσκοπο Ράσκας Αρτέμιο. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ντετσάνης. Στις 20 Ιουνίου 2004 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λίπλιανης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ράσκας και Πριζρένης. Την χειροτονία τέλεσε στο Μοναστήρι της Ντετσάνης ο Πατριάρχης Σερβίας Παύλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιο, πρώην Σερβίων και Κοζάνης Αμβρόσιο (Εκκλησία της Ελλάδος), Βέλες και Βαρδαρίου Ιωάννη και τους Επισκόπους Νύσσης Ειρηναίο, Σβορνικίου και Τούζλας Βασίλειο, Βουδιμίου Λουκιανό, Καναδά Γεώργιο, Μπάτσκας Ειρηναίο, Ράσκας και Πριζρένης Αρτέμιο, Κεντρώας Ευρώπης Κωνσταντίνο, Βράνιε Παχώμιο, Σουμαδίας Ιωάννη, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Ιωαννίκιο, Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Γρηγόριο, Εγαρίου Πορφύριο, Βελίκης Ιωακείμ και πρώην Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο. Στις 19 Νοεμβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος Ράσκας και Πριζρένης.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Διοκλείας κύριος Ιωάννης. 04-07-2004.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Μλάντεν Πούριτς γεννήθηκε στις 6 Ιουνίου 1955 στο Μιγάτσι κοντά στο Βάλιεβο. Σπούδασε τη Θεολογία στις Θεολογικές Σχολές Βελιγραδίου και Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 17 Ιουνίου 1992 εκάρη μοναχός στο Ναό της Αγίας Τριάδος Οστρόγκ από τον Επίσκοπο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο. Διάκονος χειροτονήθηκε την επομένη ημέρα από τον ίδιο Επίσκοπο. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 14 Μαΐου 1995 από τον Πατριάρχη Σερβίας Παύλο. Τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας στις 6 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους. Στις 19 Μαΐου 2004 εξελέγη Επίσκοπος Διοκλείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέστηκε στις 4 Ιουλίου 2004 στον Καθεδρικό Ναό της Αναστάσεως του Σωτήρος στην Ποτγκόριτσα. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Παύλος. Στις 27 Μαΐου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Νύσσης. Στις 26 Μαΐου 2016 παραιτήθηκε.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χουμ κύριος Μάξιμος. 18-07-2004.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Μίλαν Βασίλιεβιτς γεννήθηκε στις 27 Ιουνίου 1968 στη Φότσα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Βελιγραδίου το 1993. Το 1996 έλαβε το μεταπτυχιακό δίπλωμα από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στις 18 Αυγούστου 1996 εκάρη μοναχός και στις 19 Αυγούστου 1996 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο. Στις 9 Αυγούστου 2001 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 18 Ιουλίου 2004 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χουμ, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δαμπροβοσνίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Παύλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δαμπροβοσνίας Νικόλαο, Βέλες και Βαρδαρίου Ιωάννη και τους Επισκόπους Μπάτσκας Ειρηναίο, Δυτικής Ευρώπης Λουκά, Βράνιε Παχώμιο, Μιλεσέβου Φιλάρετο, Δαλματίας Φώτιο, Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Γρηγόριο, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Ιωαννίκιο, Εγαρίου Πορφύριο, Λίπλιανης Θεοδόσιο, Διοκλείας Ιωάννη και π. Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο. Στις 27 Μαΐου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Δυτικής Αμερικής.

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Άνω Καρλοβικίου κύριος Γεράσιμος. 25-07-2004.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Ζόραν Πόποβιτς γεννήθηκε στο Γκόρνιε Λίπλιε στις 15 Φεβρουαρίου 1972. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 5 Οκτωβρίου 1998. Στις 25 Ιουλίου 2004 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Άνω Καρλοβικίου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιακουτίας και Λένσκ κύριος Ζωσιμάς. 27-09-2004.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 9 Μαΐου 2010. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως κύριος Άνθιμος. 09-10-2004.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κύριος Βαρνάβας. 10-10-2004.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκάνας κύριος Δαμασκηνός. 30-10-2004.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Δαμασκηνός Παπανδρέου γεννήθηκε στην Ερμιόνη Αργολίδας το 1957. Σπούδασε Πολιτικές Επιστήμες και στη συνέχεια Θεολογία. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1987. Στις 30 Οκτωβρίου 2004 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γκάνας στον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα Αλεξανδρείας. Στις 6 Οκτωβρίου 2009 η Επισκοπή Γκάνας προήχθη σε Μητρόπολη με τον τίτλο 'Άκκρας" και ο Επίσκοπος Δαμασκηνός σε Μητροπολίτη. Στις 7 Οκτωβρίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαδαγασκάρης κύριος Ιγνάτιος. 14-11-2004.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Σεννής γεννήθηκε στην Κόρινθο το 1951. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 1972 εκάρη μοναχός. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1976 από τον Μητροπολίτη Κορινθίας Παντελεήμονα. Από το 1980 μέχρι το 1985 εγκαταβίωσε στην Ιερά Μονή Σταυρονικήτα Αγίου Όρους. Υπηρέτησε επί πολλά έτη ως Εφημέριος και Ιεραπόστολος στην Κορέα (1985-1991) και στην Ινδία (1991-2004). Το 2004 το Ινδικό κράτος αρνήθηκε την ανανέωση της παραμονής του στην Ινδία. Στις 14 Νοεμβρίου 2004 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μαδαγασκάρης. Στις 21 Νοεμβρίου 2012 ανυψωθείσης της Επισκοπής Μαδαγασκάρης σε Μητρόπολη προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαβυλώνος κύριος Εμμανουήλ. 14-11-2004.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Ξενοφών Καγιάς γεννήθηκε στην Αθήνα το 1956. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε από τον Μητροπολίτη Αξώμης Πέτρο. Υπηρέτησε ως Διάκονος στο Κάιρο και ως Πρεσβύτερος στις Μητροπόλεις Αξώμης και Περιστερίου. Στις 14 Νοεμβρίου 2004 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βαβυλώνος. Την 1 Νοεμβρίου 2006 εξελέγη Μητροπολίτης Χαρτούμ και παντός Σουδάν. Στις 23 Νοεμβρίου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Καβάσων. Στις 26 Νοεμβρίου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Πτολεμαΐδος.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καμερούν κύριος Γρηγόριος. 25-11-2004.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Στεργίου γεννήθηκε στα Μέγαρα το 1961. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1988. Το 1984 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1984 και Πρεσβύτερος το 1988 από τον Μητροπολίτη Μεγάρων Βαρθολομαίο. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στην Μητρόπολη Μεγάρων. Από τον Ιαννουάριο του 2001 υπηρέτησε στην θέση του Διευθυντού του Ιδιαιτέρου Πατριαρχικού Γραφείου στην Αλεξάνδρεια μέχρι τον Ιούλιο του 2002. Από τον Μάιο του 2003 μέχρι και την εκλογή του υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Ιερόν Ναό του Αγίου Θεοδώρου στην Ρώμη και διετέλεσε ταυτόχρονα Αρχιερατικός Επίτροπος Κεντρικής Ιταλίας της Ιεράς Μητροπόλεως Ιταλίας. Στις 25 Νοεμβρίου 2004 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Καμερούν.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Όκλανδ και Ανατολικής Αμερικής κύριος Θωμάς. 03-12-2004.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Θωμάς Τζόζεφ γεννήθηκε το 1953 στο Πάτερσον της Νέας Ιερεσέης. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης και στην Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1988 από τον Αρχιεπίσκοπο Τολέδου Μιχαήλ και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1994 από τον Επίσκοπο Σελευκείας Αντώνιο. Υπηρέτησε σε διάφορες ενορίες της Μητροπόλεως Βορείου Αμερικής. Στις 3 Δεκεμβρίου 2004 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Όκλανδ και Ανατολικής Αμερικής. Στις 29 Οκτωβρίου 2006 η έδρα της Επισκοπής μεταφέρθηκε στο Τσάρλεστον της Δυτικής Βιργινίας και ονομάστηκε Επίσκοπος Τσάρλεστον, Όκλανδ και Μεσοατλαντικών Πολιτειών.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τολέδου και Κεντροδυτικής Αμερικής κύριος Μάρκος. 04-12-2004.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Μάρκος Μαϊμούν γεννήθηκε στις 22 Ιουνίου 1958 στο Νιού Άλμπανυ της Ινδιάνας σε οικογένεια Ρωμαιοκαθολική. Στην Ορθοδοξία προσήλθε το 1989. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Αγίου Βλαδιμήρου το 1991. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Αυγούστου 1997 από τον Επίσκοπο Σελευκείας Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 7 Σεπτεμβρίου 1997. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου του Ευαγγελιστού Μπέβερ Φώλς Πενσυλβανίας (1997-2001) και Αγίου Γεωργίου Γκράντ Ράπιντς Μίτσιγκαν (2001-2004). Στις 4 Δεκεμβρίου 2004 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Τολέδου και Κεντροδυτικής Αμερικής. Στις 22 Οκτωβρίου 2010 παραιτήθηκε. Υπήχθη στο κλίμα της Μετροπόλια και την 1 Ιανουαρίου 2011 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Βαλτιμόρης. Στις 18 Μαρτίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Φιλαδελφείας και Ανατολικής Πενσυλβανίας. Στις 20 Μαρτίου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Οτάβας, Ανατολικού Καναδά και Άνω Νέας Υόρκης κύριος Αλέξανδρος. 05-12-2004.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Αλέξανδρος Μουφάριγ γεννήθηκε στον Βόρειο Λίβανο το 1956. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης το 2000. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Ιανουαρίου 2000 και Πρεσβύτερος στις 9 Απριλίου 2000.  Στις 4 Ιουλίου 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Δεκεμβρίου 2004 Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Οτάβας, Ανατολικού Καναδά και Άνω Νέας Υόρκης.

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.