Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος πρώην Νύσσης κύριος Ιωάννης. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μλάντεν Πούριτς γεννήθηκε στις 6 Ιουνίου 1955 στο χωριό Μιγιάτσι κοντά στο Βάλιεβο της Κεντρικής Σερβίας. Σπούδασε τη Θεολογία στις Θεολογικές Σχολές Βελιγραδίου και Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 17 Ιουνίου 1992 εκάρη μοναχός στο Ναό της Αγίας Τριάδος της Ιεράς Μονής Οστρόγκ από τον Επίσκοπο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο. Την επόμενη ημέρα χειροτονήθηκε Διάκονος από τον ίδιο Επίσκοπο. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 14 Μαΐου 1995 από τον Πατριάρχη Σερβίας Παύλο. Τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας στις 6 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους. Στις 30 Μαΐου 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Ιουλίου 2004 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό της Αναστάσεως του Σωτήρος στην Ποτγκόριτσα του Μαυροβουνίου τιτουλάριος Επίσκοπος Διοκλείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Παύλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιο, Δαμπροβοσνίας Νικόλαο και τους Επισκόπους Σβορνικίου και Τούζλας Βασίλειο, Μπάτσκας Ειρηναίο, Ράσκας και Πριζρένης Αρτέμιο, Βράνιε Παχώμιο, Σουμαδίας Ιωάννη, Μιλεσέβου Φιλάρετο, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Ιωαννίκιο,  Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Γρηγόριο, π. Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο, Βελίκης Ιωακείμ και Λίπλιανης Θεοδόσιο. Το 2009 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Φιλοσοφικής Σχολής του Σεραγέβου. Στις 27 Μαΐου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Νύσσης. Στις 26 Μαΐου 2016 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.