Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Αμερικής κυρός Ιάκωβος (1911-2005)

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Κουκούζης γεννήθηκε στην Ίμβρο στις 29 Ιουλίου 1911. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1934. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Νοεμβρίου 1934 από τον Μητροπολίτη Δέρκων Ιωακείμ. Από το 1934 μέχρι το 1939 υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Δέρκων. Το 1939 κλήθηκε στην Αμερική, όπου υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος του τότε Αρχιεπισκόπου Αμερικής και μετέπειτα Οικουμενικού Πατριάρχη Αθηναγόρα. Τον Ιούνιο του 1940 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Βοστώνης Αθηναγόρα και υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Χάρτφορδ στο Κονέκτικουτ. Παράλληλα δίδασκε στη Θεολογική Σχολή του Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Υπηρέτησε σε διάφορους Ναούς της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Το 1942 διορίστηκε προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Βοστώνης, όπου παρέμεινε μέχρι το 1954. Το 1945 ανακηρύχθηκε διδάκτωρ της Θεολογίας στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ. Στις 6 Φεβρουαρίου 1955 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι τιτουλάριος Επίσκοπος Μελίτης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δέρκων Ιάκωβος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Πριγκηποννήσων Δωρόθεο και Σάρδεων Μάξιμο Επί μία πενταετία υπηρέτησε ως Μόνιμος Αντιπρόσωπος του Οικουμενικού Πατριαρχείου στο Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δέρκων Ιάκωβος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Πριγκηποννήσων Δωρόθεο και Σάρδεων Μάξιμο. Στις 5 Απριλίου 1956 προήχθη σε τιτουλάριο εν τιμητική ενεργεία Μητροπολίτη. Στις 14 Φεβρουαρίου 1959 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αμερικής Βορείου και Νοτίου. Ενθρονίστηκε την 1 Απριλίου 1959. Από τη θέση του Αρχιεπισκόπου Αμερικής παραιτήθηκε στις 30 Ιουλίου 1996. Εκοιμήθη στις 10 Απριλίου 2005.