Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαθονικείας κυρός Ναούμ. (1926-2005).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ήλιεφ Σωτλέφ γεννήθηκε στη Βάρνα στις 24 Ιουλίου 1926. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Φιλιππουπόλεως το 1950 και από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1955. Στις 27 Σεπτεμβρίου 1943 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μπατσκόβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαΐου 1950 από τον Επίσκοπο Σμόλεν Τύχωνα και Πρεσβύτερος τον Μάιο του 1956 από τον Επίσκοπο Αγαθονικείας Ιωνά. Στις 4 Απριλίου 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Έξαρχος του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στην Μόσχα (1977-1982). Στις 28 Νοεμβρίου 1982 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αγαθονικείας. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τρογιάν (1982-1986) και της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου (1986-2005). Εκοιμήθη στις 31 Μαρτίου 2005.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 31 Μαΐου 2022.