Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεμερόβου και Προκοπιέβου κύριος Αρίσταρχος. (γεν. 1959).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βαδίμ Ανατόλιεβιτς Σμυρνώφ γεννήθηκε στις 17 Ιανουαρίου 1959 στο Κεμέροβο. Σπούδασε Γεωλογία στο Πανεπιστήμιο του Κουζμπάς. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1984 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1988. Στις 27 Μαρτίου 1998 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1998 από τον Επίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο και  Πρεσβύτερος στις 19 Ιουλίου 1998. Στις 21 Ιουλίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 20 Αυγούστου 2006 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας Επίσκοπος Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Ρίγας και Λατβίας Αλέξανδρο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Πένζας και Κουζνέτσκ Φιλάρετο, Τομπόλσκ και Τιούμεν Δημήτριο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, πρώην Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ Σωφρόνιο, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Βερεγίας Ευγένιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο, Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μπρονίτσης Αμβρόσιο, Σερπουχώβου Ρωμανό και Νταούγκαυπιλς Αλέξανδρο. Στις 26 Ιουλίου 2012 ο τίτλος της Επισκοπής μεταβλήθηκε σε "Κεμερόβου και Προκοπιέβου". Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Νέου Κουζνέτσκ και Τασταγκόλ από το 2012 μέχρι το 2014.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.