Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τερνοπόλεως και Μπούτσας κυρός Βασίλειος. (1925-2006).
(Πατριαρχείο Κιέβου).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Νικολάγεβιτς Μπόντναρτσουκ γεννήθηκε στο χωριό Ιβάνε-Πούστε της Επαρχίας Μπορσώβου (Borshchiv) του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας στις 28 Ιανουαρίου 1925. Ήταν αδελφός του Μητροπολίτη Λούτσκ και Βολυνίας Ιωάννη. Το 1945 καταδικάστηκε από στρατοδικείο στο Τσορτχώβ (Chortkiv) σε δεκαετή φυλάκιση. Εξέτισε την ποινή του στο Νορίλσκ του Νομού Κρασνογιάρσκ. Το 1954 αποφυλακίστηκε. Το 1960 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Ζιτόμιρ και Όβρουτς Ευμένιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Ζιτόμιρ (1960-1965), Ιβανοφρανκόβου (1965-1968), Τερνοπόλεως (1968-1978) και Λβώβου (1978-1990). Στις 30 Μαρτίου 1990 εκάρη μοναχός. Στις 31 Μαρτίου 1990 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίων Κοσμά και Δαμιανού στο χωριό Μιχαήλεβιτς της Επαρχίας Δρογόμπιτς του Νομού Λβώβου Επίσκοπος Τερνοπόλεως και Μπούτσας (στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας). Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λβώβου και Γαλικίας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Δνεπροπετρώβου Βαρλαάμ (του Πατριαρχείου Ρωσίας) και Γιασνοπολιάνσκογε Βίκτωρα (της Εκκλησίας των Κατακομβών). Στις 6 Ιουνίου 1990 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Τον Ιούνιο του  1992 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 14 Νοεμβρίου 1995 ίδρυσε δική του δικαιοδοσία την Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Βολυνίας-Τερνοπόλεως της οποίας τέθηκε επικεφαλής. Στις 18 Οκτωβρίου 1996 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 19 Οκτωβρίου 1997 προσχώρησε και πάλι στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου και τοποθετήθηκε Μητροπολίτης Τερνοπόλεως και Μπούτσας. Εκοιμήθη στις 21 Ιανουαρίου 2006.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.