Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε κυρός Βαρλαάμ. (1929-1990).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Τιμοφέγεβιτς Ιλιουστσένκο γεννήθηκε στις 13 Μαΐου 1929 στο χωριό Προύσκα του Νομού Μπριάνσκ. Το 1953 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Κιέβου. Στις 19 Αυγούστου 1954 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννη και στις 21 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κιέβου. Στις 5 Ιουνίου 1970 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο και στις 14 Ιουνίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Οκτωβρίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Ζιτόμιρ και Όβρουτς Παλλάδιο, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας Ιωσήφ και τους Επισκόπους Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ Θεοδόσιο και Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Σάββα. Διετέλεσε τοποτηρητής των Επισκοπών Τσερνιγόβου και Σουμύ από τις 18 Απριλίου 1973 μέχρι τις 31 Μαΐου 1973. Στις 18 Μαρτίου 1977 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης και στις 31 Δεκεμβρίου 1986 Επίσκοπος Βολυνίας και Ροβνό. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1987 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 19 Φεβρουαρίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας και τοποτηρητής της Επισκοπής Δνεπροπετρώβου. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 17 Σεπτεμβρίου 1990.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.