Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Τριφυλίας και Ολυμπίας κυρός Στέφανος. (1915-2007).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Στυλιανός Ματακούλιας γεννήθηκε στην Αθήνα το 1915. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1939 και Πρεσβύτερος το 1942. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1941. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Ιεροκήρυκας στην Αθήνα. Στις 20 Μαΐου 1960 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Τριφυλίας και Ολυμπίας. Στις 09 Ιανουαρίου 2007 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 26 Δεκεμβρίου 2007.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.