Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2008

ΕΤΟΣ 2008

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Προύσης κυρός Διονύσιος. (+ 06-01-2008).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρός Χριστόδουλος. (+ 28-01-2008).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λευκάδος και Ιθάκης κυρός Νικηφόρος. (+ 28-01-2008).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σηλυβρίας κυρός Αιμιλιανός. (+ 21-02-2008).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ανατολικής Αμερικής και Νέας Υόρκης κυρός Λαύρος. (+ 16-03-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Μιχαήλοβιτς Σκούρλα γεννήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1928 στο Λαντομίροβο της Τσεχοσλοβακίας (σήμερα Σλοβακίας). Το 1946 μετέβη στο Τζόρντανβιλ των Η.Π.Α. Εκεί εντάχθηκε στην Ρώσικη Εκκλησία της Διασποράς και εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Αγίας Τριάδος στις 19 Μαρτίου 1948. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1950 και Πρεσβύτερος στις 27 Ιουνίου 1954. Στις 17 Απριλίου 1966 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Αυγούστου 1967 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μανχάταν, Βοηθός της Επισκοπής Ανατολικής Αμερικής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νέας Υόρκης Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Βασιγκτώνος και Φλώριδας Νίκωνα, Συρακουσών και Τριάδος Αβέρκιο και τους Επισκόπους Τολέδου και Τορόντου Κύριλλο (των Βουλγαρικών ενοριών) και Μελβούρνης Αντώνιο. Διετέλεσε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 18 Ιουλίου 1976 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Συρακουσών και Τριάδος και στις 12 Οκτωβρίου 1976 εξελέγη Επίσκοπος Τριάδος και Συρακουσών. Στις 20 Οκτωβρίου 1981 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Οκτωβρίου 2001 εξελέγη Μητροπολίτης Ανατολικής Αμερικής και Νέας Υόρκης, προκαθήμενος της Ρωσικής Εκκλησίας της Διασποράς. Τον Μάιο του 2007 ευτύχησε να ζήσει την επανένωση της Ρωσικής Εκκλησίας της Διασποράς με το Πατριαρχείο Ρωσίας. Εκοιμήθη στις 16 Μαρτίου 2008.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Οραδίας, Μπιχόρ και Σαλαζεάνου κυρός Ιωάννης. (+ 17-03-2008).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ιωάννης Μιχαλτάν γεννήθηκε στην Οχάμπα της Άλβας στις 27 Σεπτεμβρίου 1926. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Σιμπίου το 1951. Το 1985 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Βουκουρεστίου. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1951. Στις 4 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρισίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Οραδίας. Στις 24 Σεπτεμβρίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Οραδίας. Από τις 22 Φεβρουαρίου 2001 άρχισε να τιτλοφορείται Οραδίας, Μπιχόρ και Σαλαζεάνου. Στις 7 Οκτωβρίου 2006 παραιτήθηκε λόγω γήρατος. Η παραίτησή του άρχισε να ισχύει από την 1 Ιανουαρίου 2007. Εκοιμήθη στις 17 Μαρτίου 2008.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Λίβνι κυρός Παΐσιος. (+ 20-03-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Παύλος Νικολάγιεβιτς Σάμτσουκ γεννήθηκε στην Μπογκντάνοφκα της Επαρχίας Κορέτς του Νομού Ροβνό της Ουκρανίας στις 15 Αυγούστου 1930. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1959. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Ορέλ Γλέμπ. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Ορέλ. Στις 19 Ιουλίου 1988 εκάρη μοναχός και στις 20 Ιουλίου 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ορέλ και Μπριάνσκ. Από τις 26 Φεβρουαρίου 1994 άρχισε να τιτλοφορείται "Ορέλ και Λίβνι". Στις 25 Φεβρουαρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 20 Μαρτίου 2008.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Παροναξίας κυρός Αμβρόσιος. (+ 25-03-2008).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ κυρός Σωφρόνιος. (+ 31-03-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ιβάνοβιτς Μπούτκο γεννήθηκε στην Μπόρντεφκα του Μπρέστ της Λευκορωσίας στις 3 Οκτωβρίου 1930. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1963. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Μαρτίου 1964 και Πρεσβύτερος στις 22 Μαρτίου 1964 από τον Αρχιεπίσκοπο Νέας Σιβηρίας Κασσιανό. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Νέας Σιβηρίας. Στις 16 Μαΐου 1991 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τόμσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας. Την 1 Νοεμβρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1998 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 19 Ιουλίου 2006 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 31 Μαρτίου 2008.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Σίτκας και Αλάσκας κυρός Γρηγόριος. (+ 15-04-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Αφόνσκη γεννήθηκε στο Κίεβο στις 17 Απριλίου 1925. Κατά την διάρκεια του Β΄ παγκοσμίου πολέμου η οικογένειά του μετακόμισε στην Γερμανία. Το 1949 μετέβη στις Η.Π.Α. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αγίου Βλαδιμήρου. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1965. Στις 13 Μαΐου 1973 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σίτκας και Αλάσκας. Στις 23 Μαρτίου 1995 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 20 Ιουλίου 1995 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 15 Απριλίου 2008.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μελενίκου κυρός Γεννάδιος. (+ 26-05-2008).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Πετρώφ Βάλτσεφ γεννήθηκε στο Γκόλιαμ της Επαρχίας Τούντζας του Νομού Γιαμπόλ της Βουλγαρίας στις 12 Φεβρουαρίου 1955. Στις 9 Μαρτίου 1978 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1978 από τον Μητροπολίτη Λοβτσού Γρηγόριο και Πρεσβύτερος στις 26 Δεκεμβρίου 1978. Στις 9 Μαρτίου 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1991. Το 1992 προσχώρησε στο σχίσμα του Μητροπολίτου Νευροκοπίου Ποιμένος. Στις 9 Νοεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μελενίκου στους κόλπους του σχίσματος. Την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και έγινε δεκτός στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας επίσης ως τιτουλάριος Επίσκοπος Μελενίκου. Του ανατέθηκαν τα καθήκοντα του Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Τρογιάν. Εκοιμήθη στις 26 Μαΐου 2008.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αρκαδίας κυρός Παύλος. (+ 03-06-2008).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο κατά κόσμον Καίσαρ Ισκαντάρ Μπαντάλι γεννήθηκε το 1929. Αποφοίτησε από την Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου το 1975.Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 6 Σεπτεμβρίου 1959. Στις 24 Φεβρουαρίου 1980 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κάρρα. Στις 26 Ιανουαρίου 1983 εξελέγη Μητροπολίτης Αρκαδίας. Εκοιμήθη στις 3 Ιουνίου 2008.

 

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Τσηλκάνης κυρός Νικόλαος. (+ 05-07-2008).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

    Ο κατά κόσμον Χούτα Μαχαράτζε γεννήθηκε στην Κουταΐση στις 28 Ιουνίου 1932. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Τιφλίδος το 1975. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Ιανουάριο του 1977 από τον Μητροπολίτη Σουχούμης Ηλία και Πρεσβύτερος το ίδιο έτος. Στις 19 Φεβρουαρίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σουχούμης και Αβχαζίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Γεωργίας Ηλίας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τετριτσκαρόης Ζηνόβιο, Μαγκλίσης Γεώργιο, Αλαβέρδης Γρηγόριο και Τσηλκάνης Γάιο. Στις 14 Δεκεμβρίου 1978 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1981 προήχθη σε Μητροπολίτη και στις 9 Σεπτεμβρίου 1981 εξελέγη Μητροπολίτης Κουταΐδος Γαενάτης. Το 1983 εξελέγη Μητροπολίτης Τσηλκάνης. Το ίδιο έτος παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 5 Ιουλίου 2008.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κυρός Ιερόθεος. (+ 15-07-2008).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κυρός Διονύσιος. (+ 08-08-2008).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κουργάν και Σαδρίνσκ κυρός Μιχαήλ. (+ 11-08-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Παύλοβιτς Ρασκοβάλωφ γεννήθηκε στο Σβερδλόφσκ στις 10 Φεβρουαρίου 1953. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημίας Μόσχας το 1983. Στις 30 Μαρτίου 1978 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ζαγκόρσκ (Σεργιέβου Ποσάντ). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Απριλίου 1978 και Πρεσβύτερος το 1984. Στις 3 Απριλίου 1993 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κουργάν και Σαδρίνσκ. Εκοιμήθη στις 11 Αυγούστου 2008.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ραμένσκ κυρός Νικόλαος. (+ 26-08-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Πέτρος Σαγιάμα γεννήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 1914 στην Ταϊβάν. Τον Οκτώβριο του 1956, ευρισκόμενος στις Η.Π.Α. χειροτονήθηκε Διάκονος και το Νοέμβριο του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Το 1959 αφού αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης μετέβη στην Ελλάδα όπου παρέμεινε ενάμισι χρόνο, επισκεπτόμενος πολλούς Ναούς και το Άγιον Όρος. Το 1961 επέστρεψε στην Ιαπωνία και εντάχθηκε στο κλίμα του Πατριαρχείου Ρωσίας. Το 1962 επισκέφθηκε τη Ρωσία και κατά την εκεί παραμονή του εκάρη μοναχός. Το 1966 επισκέφθηκε για δεύτερη φορά τη Ρωσία και στις 28 Αυγούστου του έτους αυτού έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο. Στη συνέχεια τοποθετήθηκε Αρχιερατικός Επίτροπος των ενοριών του Πατριαρχείου Ρωσίας στην Ιαπωνία. Στις 9 Δεκεμβρίου 1967 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τόκιο και Ιαπωνίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ Νικόδημος συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Άλμα Άτα και Καζαχστάν Ιωσήφ και τους Επισκόπους Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Νίκωνα, Τούλας και Μπελιώβου Βαρθολομαίο, Ζαράισκ Ιουβενάλιο, Τιχβίν Μιχαήλ, Ποδόλσκ Ερμογένη και Σμολένσκ και Βιασμά Γεδεών. Στις 10 Απριλίου 1970 μετά την ανακήρυξη της Αυτόνομης Εκκλησίας της Ιαπωνίας τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μοζάισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Ως Επίσκοπος Μοζάισκ εκτελούσε καθήκοντα Προϊσταμένου του Πατριαρχικού Ναού του Τόκιο, μη υπαγομένου στην Αυτόνομη Εκκλησία της Ιαπωνίας. Στις 16 Ιουλίου 1984 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 25 Δεκεμβρίου 1986 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του Προϊσταμένου του άνω Ναού και αποσύρθηκε της ενεργού υπηρεσίας. Στις 16 Μαΐου 1996 επανήλθε στην ενεργό υπηρεσία και τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ραμένσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Εκοιμήθη στις 26 Αυγούστου 2008.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ηλιουπόλεως κυρός Θεόκλητος. (+ 03-10-2008).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Σταύρος Λέτσος γεννήθηκε το 1934 στη Νεστάνη Αρκαδίας. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1958 από τον Μητροπολίτη Καστορίας Νικηφόρο και Πρεσβύτερος το 1965 από το Μητροπολίτη Καστορίας Δωρόθεο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αντίς Αμπέμπα της Αιθιοπίας (1969-1972) και ως Αρχιγραμματεύς της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας (1972-1974). Στις 22 Ιουνίου 1974 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ηλιουπόλεως. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος Αλεξανδρείας (1976-1983) και Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ειρηνουπόλεως (1984-1990). Το 1997 απεσύρθη από την ενεργό υπηρεσία. Στις 14 Μαρτίου 2003 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Εκοιμήθη στις 3 Οκτωβρίου 2008.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Πατρών κυρός Νικόδημος. (+ 15-11-2008).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Νικορτσμίνδης κυρός Αμβρόσιος. (+ 01-12-2008).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Καταμάτζε γεννήθηκε στην Τκιμπούλη της Γεωργίας στις 22 Ιουλίου 1941 (ή 1942). Προήλθε από τις τάξεις του έγγαμου κλήρου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1980. Στις 10 Αυγούστου 1979 εκάρη μοναχός. Στις 11 Αυγούστου 1979 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Αυγούστου 1979 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικορτσμίνδης. Το ίδιο έτος εξελέγη Επίσκοπος Μαργβέτης. Το 1980 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αχαλτσίχης. Στις 29 Ιουνίου 1981 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νικορτσμίνδης. Στις 12 Μαΐου 1992 κηρύχθηκε έκπτωτος, αποσχίστηκε από το Πατριαρχείο Γεωργίας και καθαιρέθηκε. Αρχικά ακολούθησε τον εξόριστο Πρόεδρο της Γεωργίας Ζβίαντ Γκαμσαχούρντια στην Αρμενία και έπειτα στην Τσετσενία. Στη συνέχεια μετέβη στη Ρωσία όπου εντάχθηκε στους κόλπους της λεγόμενης "Αληθινής Ορθόδοξης Εκκλησίας". Διαφώνησε όμως και με αυτή την ομάδα και τέθηκε επικεφαλής δικής του ομάδας με τον τίτλο του Μητροπολίτη Κρουτίτσης αρχικά και στη συνέχεια Μόσχας και Κολόμνας. Το 2004 επέστρεψε στη Γεωργία. Στις 27 Ιουνίου 2005 μετά από αίτηση μετανοίας που υπέβαλε η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Γεωργίας τον αποκατέστησε ως Αρχιεπίσκοπο πρώην Νικορτσμίνδης. Την 1 Δεκεμβρίου 2008 ο Αρχιεπίσκοπος Αμβρόσιος βρέθηκε νεκρός στο σπίτι του στην Τιφλίδα. Κηδεύθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 2008 στο Μοναστήρι του Σιόμγκβιμε. Της νεκρωσίμου ακολουθίας προέστη ο Πατριάρχης Γεωργίας Ηλίας. Σύμφωνα με την τοξικολογική μελέτη ο θάνατος επήλθε από δηλητηρίαση με διοξείδιο του άνθρακα.


Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας κυρός Αλέξιος. (+ 05-12-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Μιχαήλοβιτς Ρίντιγκερ γεννήθηκε στις 23 Φεβρουαρίου 1929 στην Ταλλίνη της Εσθονίας. Στις 15 Απριλίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 17 Απριλίου 1950 Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Λένινγκραδ το 1953. Στις 15 Ιουλίου 1957 τοποθετήθηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Τάρτου (Επισκοπή Ταλλίνης). Στις 17 Αυγούστου 1958 έλαβε το οφίκιο του Πρωθιερέως. Στις 3 Μαρτίου 1961 μετά το θάνατο της Πρεσβυτέρας του εκάρη Μοναχός. Στις 23 Αυγούστου 1961 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1961 στον Καθεδρικό Ναό της Ταλλίνης χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ταλλίνης και Εσθονίας και ανέλαβε παράλληλα τοποτηρητής της Επισκοπής Ρίγας και Λατβίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Γκόρκι και Αρζαμά Ιωάννη και τον Επίσκοπο Κοστρομά και Γκάλιτς Νικόδημο. Στις 23 Ιουνίου 1964 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 22 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους διορίστηκε Αρχιγραμματέας του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1968 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 19 Οκτωβρίου 1967 εκλέχτηκε επίτιμος διδάκτωρ της Θεολογικής Ακαδημίας Λένινγκραδ και στις 26 Αυγούστου 1968 της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 29 Ιουνίου 1986 εξελέγη Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου και ανέλαβε παράλληλα τοποτηρητής της Επισκοπής Ταλλίνης και Εσθονίας. Ταυτόχρονα αποδεσμεύτηκε από τα καθήκοντα του Αρχιγραμματέα του Πατριαρχείου. Στις 10 Ιουνίου 1990 εξελέγη Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας. Εκοιμήθη στις 5 Δεκεμβρίου 2008.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.