Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κυθήρων κυρός Ιάκωβος. (1927-2009).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Θεόφιλος Κορόζης γεννήθηκε στο Βασιλικό Χαλκίδος Ευβοίας το 1927. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1949. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Νοεμβρίου 1952 και Πρεσβύτερος στις 8 Νοεμβρίου 1953. Υπηρέτησε ως Εφημέριος σε διάφορες ενορίες της Γαλλίας μέχρι το 1968. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών, ως Διευθυντής της Εκκλησιαστικής Σχολής Ξάνθης, ως Κωδικογράφος της Ιεράς Συνόδου και ως Εφημέριος του θεραπευτηρίου "Ευαγγελισμός". Στις 26 Φεβρουαρίου 1980 εξελέγη Μητροπολίτης Κυθήρων με 47 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Θεόφιλο Σιμόπουλο (2 ψήφοι) και Παντελεήμονα Βέτιμη (1 ψήφος και 16 λευκές ψήφοι). Στις 2 Μαρτίου 1980 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών Μητροπολίτης Κυθήρων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Σεραφείμ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μυτιλήνης Ιάκωβο, Κίτρους και Κατερίνης Βαρνάβα, Θήρας Γαβριήλ, Μεσσηνίας Χρυσόστομο, Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Θεόφιλο, Νέας Σμύρνης Χρυσόστομο, Καστορίας Γρηγόριο, Πολυανής και Κιλκισίου Αμβρόσιο, Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Αγαθάγγελο, Σάμου και Ικαρίας Παντελεήμονα, Γρεβενών Σέργιο, Ζακύνθου Παντελεήμονα, Χίου Διονύσιο και Νικοπόλεως και Πρεβέζης Μελέτιο. Το 1997 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 4 Ιουνίου 2009.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 14 Ιανουαρίου 2024.