Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2009

ΕΤΟΣ 2009

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σλομπόζιας και Καλαρασίου κυρός Δαμασκηνός. (+ 23-04-2009).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χουσίων κυρός Ιωακείμ. (+ 24-04-2009).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κυθήρων κυρός Ιάκωβος. (+ 04-06-2009).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βεβεΰ κυρός Αμβρόσιος. (+ 20-07-2009).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Πέτρος Καντακουζηνός γεννήθηκε στο Βεβεΰ της Ελβετίας στις 3 Σεπτεμβρίου 1947. Είναι απόγονος της Βυζαντινής οικογένειας των Καντακουζηνών. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1976. Στις 26 Σεπτεμβρίου 1993 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βεβεΰ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Γενεύης. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ανατολικής Αμερικής Βιτάλιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Γενεύης Αντώνιο, Βερολίνου Μάρκο και τον Επίσκοπο Λέσνας Σεραφείμ. Στις 17 Οκτωβρίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Γενεύης και Δυτικής Ευρώπης. Στις 19 Μαΐου 2006 παραιτήθηκε και του δόθηκε και πάλι ο τίτλος του τιτουλαρίου Επισκόπου Βεβεΰ. Εκοιμήθη στις 20 Ιουλίου 2009.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τριπόλεως και Χώρας κυρός Ηλίας. (+ 30-07-2009).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πολυανής και Κιλκισίου κυρός Απόστολος. (+ 27-09-2009).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απαμείας κυρός Ηλίας. (+ 30-09-2009).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος κυρός Νικηφόρος. (+ 04-10-2009).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δοροστόλου κυρός Ιλαρίων. (+ 28-10-2009).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ζώνεφ Ντραγκάνωφ γεννήθηκε στην Έλενα της Βουλγαρίας στις 12 Ιανουαρίου 1913. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Σόφιας το 1937. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1938 και Πρεσβύτερος στις 4 Νοεμβρίου 1941. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος στη Μητρόπολη Μεγάλου Τυρνόβου. Στις 5 Δεκεμβρίου 1947 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Αυγούστου 1972 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου θέση στην οποία παρέμεινε μέχρι το 1981. Στις 21 Ιανουαρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τραϊανουπόλεως. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μεγάλου Τυρνόβου (1990-1994) και της Μητροπόλεως Βάρνας. Στις 13 Οκτωβρίου 2003 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου. Εκοιμήθη στις 28 Οκτωβρίου 2009.

 

 

 

 


Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιπεκίου, Μητροπολίτης Βελιγραδίου και Καρλοβικίου και Πατριάρχης των Σέρβων  κυρός Παύλος. (+ 15-11-2009).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαγκαδά κυρός Σπυρίδων. (+ 04-12-2009).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σικάγου και Κεντρώας Αμερικής κυρός Ιώβ. (+ 18-12-2009).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πατάρων κυρός Ειρηναίος. (+ 20-12-2009).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γάνου και Χώρας κυρός Νεκτάριος. (+ 31-12-2009).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.