Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2010

ΕΤΟΣ 2010

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Χαλκίδος κυρός Χρυσόστομος, (+ 26-01-2010).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Χαϊνόβκας κυρός Μύρων. (+ 10-04-2010).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο κατά κόσμον Μίροσλαβ Χοντακόφσκη γεννήθηκε στο Μπιελοστόκ στις 21 Οκτωβρίου 1957. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βαρσοβίας το 1995. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Δεκεμβρίου 1978 από τον Μητροπολίτη Βαρσοβίας Βασίλειο και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 1979 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 15 Οκτωβρίου 1979 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος στην Γιάμπλετσνα (1979-1984) και στο Σουπράσλ (1984-1998). Το 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Μαΐου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χαϊνόβκας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας. Στις 10 Μαΐου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 10 Απριλίου 2010 σε αεροπορικό δυστύχημα.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Έρι κυρός Δανιήλ. (+ 26-04-2010).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Μπορίσοβιτς Αλεξάντρωφ γεννήθηκε στην Οδησσό στις 15 Σεπτεμβρίου 1930. Το 1938 ο πατέρας του συνελήφθη από τους Μπολσεβίκους και εκτελέστηκε. Το 1944 μετανάστευσε με την μητέρα του στην Ρουμανία και στη συνέχεια στην Αυστρία και μετά το τέλος του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου στην Ελβετία. Το 1949 η οικογένειά του μετανάστευσε στις Η.Π.Α. και εγκαταστάθηκε στη Νέα Υόρκη. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Αυγούστου 1965 και Πρεσβύτερος το ίδιο έτος. Στις 14 Αυγούστου 1988 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Έρι, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νέας Υόρκης. Του ανατέθηκε η διαποίμανση των ενοριών των Παλαιοπίστων, οι οποίοι είχαν επανασυνδεθεί με την Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία της Διασποράς. Εκοιμήθη στις 26 Απριλίου 2010.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιακουτίας και Λένσκ κυρός Ζωσιμάς. (+ 09-05-2010).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Βασίλιεβιτς Νταβίντωφ γεννήθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου 1963 στο Κρασνογιάρσκ. Το 1968 μετακόμισε με τους γονείς του στη Μόσχα. Στις 16 Δεκεμβρίου 1991 εκάρη μοναχός στη Λαύρα Αγίας Τριάδος-Αγίου Σεργίου. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Απρίλιο του 1992 και Πρεσβύτερος στις 13 Δεκεμβρίου 1992 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο. Από το 1998 μέχρι το 2000 υπηρέτησε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 28 Αυγούστου 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Σεπτεμβρίου 2004 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γιακουτίας και Λένσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Κούρσκ και Ρίλσκ Γερμανό, Βερεγίας Ευγένιο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Βαλτικής Σεραφείμ, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Θεοδόσιο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν και Γεγκωρέβου Μάρκο. Εκοιμήθη στις 9 Μαΐου 2010 συνεπεία καρδιακού επεισοδίου.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικαίας κυρός Ιωάννης. (+ 01-07-2010).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Πτολεμαΐδος κυρός Παλλάδιος. (+ 03-08-2010).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κυρός Άνθιμος. (+ 15-08-2010).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεντρώας Αμερικής κυρός Χριστοφόρος. (+ 18-08-2010).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Κοβάσεβιτς γεννήθηκε στο Γκάλβεστον του Τέξας των Η.Π.Α. στις 25 Δεκεμβρίου 1928. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Νοεμβρίου 1951 και Πρεσβύτερος στις 2 Δεκεμβρίου 1951. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Υπηρέτησε ως Εφημέριος σε διάφορες ενορίες της Επισκοπής Αμερικής και από το 1961 στο Σικάγο της από το 1963 Επισκοπής Κεντρώας Αμερικής. Το 1970 εχήρευσε. Στις 18 Ιουνίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ανατολικής Αμερικής και Καναδά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βανάτου Βησσαρίωνα και Κεντρώας Αμερικής Φιρμιλιανό. Από τις 26 Μαΐου 1983 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Καναδά άρχισε να τιτλοφορείται μόνο ως "Ανατολικής Αμερικής". Στις 5 Οκτωβρίου 1991 εξελέγη Μητροπολίτης Κεντρώας Αμερικής. Εκοιμήθη στις 18 Αυγούστου 2010.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας κυρός Αυγουστίνος. (+ 28-08-2010).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αλικαρνασσού κυρός Εμμανουήλ. (+ 02-09-2010).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεργιουπόλεως κυρός Δημήτριος. (+ 07-09-2010).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ρόδου κυρός Απόστολος. (+ 22-09-2010).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης κυρός Τύχων. (+ 20-10-2010).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βλαδιμήροβιτς Στεπάνωφ γεννήθηκε στις 2 Μαρτίου 1963 στο Κοστρομά. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή της Αγίας Πετρουπόλεως το 1990. Στις 28 Αυγούστου 1991 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς Μανουήλ. Στις 29 Αυγούστου 1991 χειροτονήθηκε Διάκονος και την 1 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Διετέλεσε ιδιαίτερος γραμματέας του Επισκόπου Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς Μανουήλ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκη της πόλεως Πετροζαβόδσκ. Την 1 Ιανουαρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Φεβρουαρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Κοστρομά και Γκάλιτς Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Παντελεήμονα, Ίστρας Αρσένιο, Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς Μανουήλ, Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ Ιωάννη, Βερεγίας Ευγένιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Εκοιμήθη στις 20 Οκτωβρίου 2010 στην οικία του στο Αρχαγγέλσκ συνεπεία καρδιακού επεισοδίου. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στον Καθεδρικό Ναό Προφήτου Ηλιού της πόλεως Αρχαγγέλσκ προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Αστάνας και Καζαχστάν Αλεξάνδρου.

 


Αναθεώρηση: Τετάρτη, 05 Ιουνίου 2019.