Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καμιάνσκε και Τσαριτσάνκας κύριος Βλαδίμηρος. (γεν. 1973).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Στάνισλαβ Νικολάγιεβιτς Οράτσεφ γεννήθηκε στις 8 Σεπτεμβρίου 1973 στο Λουγκάνσκ της Ουκρανίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Απριλίου 1992 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1994. Στις 15 Σεπτεμβρίου 1992 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου το 1996 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2003. Στις 17 Νοεμβρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Γραμματέας και Εφημέριος στην Επισκοπή Λουγκάνσκ. Στις 22 Νοεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο, Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ Ιωαννίκιο, Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Βισγορόδου Παύλο, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Ντρούτσκη Πέτρο, Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Αγαπητό, Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ Μητροφάνη, Μακαρώβου Ιλάριο, Σουμύ και Αχτύρκας Ευλόγιο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο, Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου Αντώνιο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα και Τζανκόη και Ροζντολνένσκ Νεκτάριο. Στις 24 Νοεμβρίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ροβένκι, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Λουγκάνσκ. Στις 23 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Δνεπροτζερίνσκ και Τσαριτσάνκας. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 20 Ιουλίου 2016 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Καμιάνσκε και Τσαριτσάνκας". Στις 17 Αυγούστου 2020 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.