Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σαλεχάρντ και Νέου Ουρενγκόη κύριος Νικόλαος. (γεν. 1972).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Νικολάγεβιτς Τσάσιν γεννήθηκε στις 28 Απριλίου 1972 στο χωριό Κομσομόλσκη της Επαρχίας Τσάμζινκας (Chamzinka) της Μορδοβίας. Αδελφός κατά σάρκα του Μητροπολίτη Σιγκαπούρης Σεργίου. Στις 6 Οκτωβρίου 1996 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Δεκεμβρίου 1996 από τον Επίσκοπο Νέας Σιβηρίας και Μπέρδσκ Σέργιο και Πρεσβύτερος στις 15 Δεκεμβρίου 1996 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Νέας Σιβηρίας. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 2004 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2010. Το 2010 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Βλαδιβοστόκ. Στις 10 Απριλίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Απριλίου 2011 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Βενιαμίν, Βερεγίας Ευγένιο, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Ζαράισκ Μερκούριο, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Μπρονίτσης Ιγνάτιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα και Ρυμπίνσκ Βενιαμίν. Στις 30 Μαΐου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σαλεχάρντ και Νέου Ουρενγκόη. Στις 20 Νοεμβρίου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.\

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.