Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Οδησσού και Μπάλτας κύριος Αθανάσιος. (γεν. 1976).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Βόρις Ιγκόρεβιτς Γιαβόρσκη γεννήθηκε στο χωριό Ορέχοβετς της Επαρχίας Ποντβολοτσίκ του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας στις 8 Αυγούστου 1976. Στις 15 Μαρτίου 1998 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Βισγορόδου Δανιήλ (του Πατριαρχείου Κιέβου). Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τερνοπόλεως και Κρεμένετς (1998-2000) και κατόπιν στην Επισκοπή Τερνοπόλεως και Μπούτσας. Στις 12 Ιουλίου 2000 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Τερνοπόλεως και Μπούτσας Βασίλειο. Το 2001 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Σουμύ. Στις 24 Φεβρουαρίου 2002 εκάρη μοναχός. Στις 21 Αυγούστου 2011 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Κονοτόπου, Βικάριος της Επισκοπής Σουμύ. Στις 20 Οκτωβρίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος Λουγκάνσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 15 Δεκεμβρίου 2018 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 24 Μαΐου 2021 εξελέγη Επίσκοπος Οδησσού και Μπάλτας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.