Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου κύριος Μητροφάνης. (γεν. 1978).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Μπουτίνσκη γεννήθηκε στο χωριό Νακβάσα της Επαρχίας Μπρόντι του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας στις 17 Ιουνίου 1978. Το 2008 αποφοίτησε από τη Φιλοσοφική και Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Τσερνοβικίου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Ιουλίου 2006 από τον Μητροπολίτη Κιέβου Μεθόδιο (της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας) και Πρεσβύτερος την 1 Οκτωβρίου 2006, Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τερνοπόλεως (2006) και στην Επισκοπή Κιέβου (2006-2007). Το 2007 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 14 Ιουνίου 2007 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ Κιέβου. Το 2010 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Το 2012 έλαβε το πτυχίο της Νομικής. Στις 30 Μαρτίου 2013 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Αυγούστου 2013 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Κιέβου Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Περεγιασλάβας Χμιελνικίου και Μπελοτσερκώβου Επιφάνιο, Μπελγορόδου και Ομπογιάνου Ιωάσαφ, τους Αρχιεπισκόπους Ροβνό και Οστρόγκ Ιλαρίωνα, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Ευστράτιο και τους Επισκόπους Βασιλικώβου Λαυρέντιο και Βισγορόδου Αγαπητό. Στις 15 Δεκεμβρίου 2018 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.