Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2014

ΕΤΟΣ 2014

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Μητροπολίτης Βορείου Αμερικής κυρός Φίλιππος. (+ 19-03-2014).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε κυρός Πρόκλος. (+ 23-03-2014).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Χαζώφ γεννήθηκε στις 10 Οκτωβρίου 1943 στο Λένινγκραδ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1977. Στις 5 Ιανουαρίου 1973 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο. Στις 7 Ιανουαρίου 1973 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 11 Μαρτίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Λένινγκραδ και Νοβγορόδου. Στις 10 Σεπτεμβρίου 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Οκτωβρίου 1987 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιχβίν, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1989 εξελέγη Επίσκοπος Ουλιανώβου και Μελεκεσίου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1998 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Ιουλίου 2001 ο τίτλος της Επισκοπής του μετατράπηκε από «Ουλιανώβου και Μελεκεσίου» σε «Σιμπίρσκ και Μελεκεσίου» και στις 26 Ιουλίου 2012 σε «Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε». Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 23 Μαρτίου 2014.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνας κυρός Ιωάννης. (+ 03-04-2014).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Γιόκο Παύλοβιτς γεννήθηκε στο Μεντίντσι (Medinci) της Επαρχίας Βιρόβιτσας της Κροατίας στις 22 Οκτωβρίου 1936. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου από όπου αποφοίτησε το 1963. Στις 18 Νοεμβρίου 1967 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19  Νοεμβρίου 1967 από τον Επίσκοπο Δαλματίας Στέφανο και Πρεσβύτερος στις 2 Μαρτίου 1969. Στις 31 Ιουλίου 1977 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λεπαβίνας και τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Ζάγκρεμπ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Σλαυονίας Αιμιλιανό και Δαλματίας Στέφανο. Το 1982 εξελέγη Μητροπολίτης Ζάγκρεμπ και με δική του πρωτοβουλία η Μητρόπολη Ζάγκρεμπ μετωνομάστηκε σε "Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνας". Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Σλαυονίας από το 1982 μέχρι το 1985 και της Επισκοπής Άνω Καρλοβικίου από το 1990 μέχρι το 1991. Από το 1989 μέχρι το 1990 διετέλεσε τοποτηρητής του Πατριαρχείου Σερβίας. Εκοιμήθη στο Ζάγκρεμπ στις 3 Απριλίου 2014.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ριμνίκου κυρός Γεράσιμος. (+ 09-04-2014).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Γεράσμος Κριστέα γεννήθηκε στο Μουντένι του Μπουζαίου της Επαρχίας Ιαλομίτας στις 14 Νοεμβρίου 1914. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1948. Το 1937 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1940 και Πρεσβύτερος στις 27 Δεκεμβρίου 1943. Στις 27 Δεκεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κωνστάντζας, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Δουνάβεως. Στις 16 Οκτωβρίου 1975 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πιτεστίου, Βικάριος της Επισκοπής Ριμνίκου. Στις 30 Σεπτεμβρίου 1984 εξελέγη Επίσκοπος Ριμνίκου και Άρτζες. Από τις 12 Φεβρουαρίου 1990 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Άρτζες έφερε μόνο τον τίτλο Ριμνίκου. Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Ριμνίκου προήχθη σε Αρχιεπισκοπή και ο Επίσκοπος Γεράσιμος σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 9 Απριλίου 2014.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιωαννίνων κυρός Θεόκλητος. (+ 13-04-2014).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελασσώνος κυρός Βασίλειος. (+ 16-05-2014).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας κυρός Βλαδίμηρος. (+ 05-07-2014).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Μαρκιάνοβιτς Σάμπονταν γεννήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 1935 στο χωριό Μάρκοβτσι της Επαρχίας Λετιτσόβου του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1962. Στις 14 Ιουνίου 1962 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Βόρι και την επόμενη ημέρα Πρεσβύτερος. Στις 26 Αυγούστου του ίδιου έτους εκάρη μοναχός. Το 1965 τοποθετήθηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Οδησσού και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Ιουλίου 1966 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο, τον Αρχιεπίσκοπο Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Αντώνιο και τους Επισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και Ζαράισκ Ιουβενάλιο. Στις 28 Νοεμβρίου 1968 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 20 Μαρτίου 1969 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν και ανέλαβε παράλληλα τοποτηρητής της Επισκοπής Σουμύ. Στις 18 Απριλίου 1973 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 3 (ή 9) Σεπτεμβρίου 1973 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 16 Ιουλίου 1982 προήχθη σε Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 28 Μαρτίου 1984 ανέλαβε παράλληλα καθήκοντα Εξάρχου Δυτικής Ευρώπης ενώ από τις 30 Σεπτεμβρίου 1988 ανέλαβε και τοποτηρητής της Επισκοπής Χάγης. Στις 30 Δεκεμβρίου 1987 τοποθετήθηκε Αρχιγραμματέας του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 27 Μαΐου 1992 εξελέγη Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κυρός Σέργιος. (+ 10-07-2014).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λύστρων κυρός Καλλίνικος. (+ 03-08-2014).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κλίν κυρός Λογγίνος. (+ 25-08-2014).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γιούρι Βλαδιμήροβιτς Ταλίπιν γεννήθηκε στις 17 Φεβρουαρίου 1946 στο Ελσίνκι της Φινλανδίας. Στις 11 Απριλίου 1969 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, στις 13 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 18 Μαΐου Πρεσβύτερος από τον ίδιο Μητροπολίτη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Λένινγκραδ το 1974. Από το 1978 μέχρι το 1979 υπηρέτησε στην Πατριαρχική Ενορία στο Ελσίνκι. Στις 16 Νοεμβρίου 1979 διορίστηκε Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Επισκοπής Ντύσελντορφ. Στις 4 Δεκεμβρίου 1979 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Οκτωβρίου 1981 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ντύσελντορφ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Μελχισεδέκ, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μιχαήλ, τον Επίσκοπο Ουφάς και Στερλιταμακίου Ανατόλιο, τον Μητροπολίτη Γερμανίας Αυγουστίνο (Οικουμενικό Πατριαρχείο) και τον Επίσκοπο Δυτικής Ευρώπης Λαυρέντιο (Πατριαρχείο Σερβίας). Στις 10 Μαρτίου 1989 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Δεκεμβρίου 1992 μετά την κατάργηση της Επισκοπής Ντύσελντορφ και τη συνένωσή της με την Επισκοπή Βερολίνου, τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Κλίν, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και προϊστάμενος του Πατριαρχικού Ναού στο Ντύσελντορφ της Γερμανίας. Εκοιμήθη στο Ντύσελντορφ στις 25 Αυγούστου 2014 ύστερα από μακρά ασθένεια.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεγάρων και Σαλαμίνος κυρός Βαρθολομαίος. (+ 27-08-2014).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βανάτου κυρός Νικόλαος. (+ 28-09-2014).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Κορνεάνου γεννήθηκε στο Καρανσεμπές στις 21 Νοεμβρίου 1923. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου από την οποία αποφοίτησε το 1946. Το 1949 αναγορεύθηκε διδάκτορας της ίδιας Σχολής. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1943 και Πρεσβύτερος στις 15 Δεκεμβρίου 1960 από τον Επίσκοπο Βοτοσιανίων Θεόκτιστο. Στις 12 Ιανουαρίου 1961 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τσερνίτσης της Αρχιεπισκοπής Βουκουρεστίου (στην Κομητεία του Ιλφοβεάνου). Στις 15 Ιανουαρίου 1961 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου. Στις 17 Φεβρουαρίου 1962 εξελέγη Μητροπολίτης Βανάτου. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Τρανσυλβανίας το 1967 και της Μητροπόλεως Ολτενίας από το 1977 μέχρι το 1978. Το 2008 κατά τα εγκαίνια του Ναού των Ελληνοκαθολικών (Ουνιτών) στην Τιμισοάρα ο Μητροπολίτης Νικόλαος πλησίασε στην Αγία Τράπεζα και κοινώνησε από τον ίδιο ποτήριο με τον Νούντσιο του Πάπα. Η ενέργεια αυτή προκάλεσε έντονες αντιδράσεις εντός και εκτός Ρουμανίας. Τελικά ο Μητροπολίτης Νικόλαος ζήτησε συγνώμη, η οποία του παρασχέθηκε από την Ιερά Σύνοδο και το ζήτημα θεωρήθηκε λήξαν. Εκοιμήθη στις 28 Σεπτεμβρίου 2014.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ρωμανού και Μπακάου κυρός Ευθύμιος. (+ 04-11-2014).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ευθύμιος Λούκα γεννήθηκε στο χωριό Σχίτουλ του Δήμου Χανγκού της Κομητείας Νεάμτ της Ρουμανίας στις 9 Νοεμβρίου 1914. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου από όπου αποφοίτησε το 1949. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σιολάνου (της Κομητείας Μπουζαίου). Διάκονος χειροτονήθηκε το 1941 και Πρεσβύτερος το 1947. Το 1966 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιανουαρίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπαρλαδεάνου, Βικάριος της Επισκοπής Ρωμανού. Στις 20 Απριλίου 1978 εξελέγη Επίσκοπος Ρωμανού και Χουσίων. Από το 1995 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Χουσίων φέρει τον τίτλο "Ρωμανού". Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Ρωμανού προήχθη σε Αρχιεπισκοπή με τον τίτλο "Ρωμανού και Μπακάου" και ο Επίσκοπος Ευθύμιος σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 4 Νοεμβρίου 2014.

 

 

 


Αναθεώρηση: Κυριακή, 10 Μαρτίου 2019.