Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λύστρων κυρός Καλλίνικος. (1926-2014).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Συμεών Αλεξανδρίδης γεννήθηκε στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως στις 21 Ιουνίου 1926. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης το 1949. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Μαΐου 1949 από τον Μητροπολίτη Νεοκαισαρείας Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος στις 5 Δεκεμβρίου (ή 28 Νοεμβρίου) 1970 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Κατά τη διετία 1966-1968 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Ρώμη στον κλάδο της Εκκλησιαστικής ιστορίας. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος στη Μητρόπολη Πριγκηποννήσων (1949-1958), Τριτεύων των Πατριαρχικών Διακόνων (1958-1965) και Δευτερεύων (1965-1970). Στις 6 Δεκεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Λύστρων. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νεοκαισαρείας Χρυσόστομος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μύρων Χρυσόστομο, Ειρηνουπόλεως Συμεών και Σωζοπόλεως Αγάπιο. Στις 9 Νοεμβρίου 1976 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 18 Σεπτεμβρίου 1979 εξελέγη Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων. Στις 5 Νοεμβρίου 1985 εξελέγη για δεύτερη φορά Μητροπολίτης Λύστρων. Εκοιμήθη στις 3 Αυγούστου 2014.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2017.