Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Νύσσης κύριος Αρσένιος. (γεν. 1978).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μίλομιρ Γκλάβτσιτς γεννήθηκε στο Βέρσατς (Vršac) του Νοτίου Βανάτου της Βοϊβοντίνας της Σερβίας στις 10 Μαρτίου 1978. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Βελιγραδίου το 1998 και από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 2005. Τον Αύγουστο του 2007 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Στουντένιτσας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Αυγούστου 2007 από τον Επίσκοπο Ζίτσης Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 2007 από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 5 Ιουλίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2012 ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ζίτσης. Στις 31 Αυγούστου 2014 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αρχαγγέλου Μιχαήλ στο Βελιγράδι τιτουλάριος Επίσκοπος Τοπλικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Ειρηναίος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμονα (Εκκλησία της Ελλάδος), Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιο (Εκκλησία της Ελλάδος), Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνας Πορφύριο και τους Επισκόπους Μπάτσκας Ειρηναίο, Ζίτσης Ιουστίνο, Σουμαδίας Ιωάννη, Ράσκας και Πριζρένης Θεοδόσιο, Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Ειρηναίο, Τιμοκίου Ιλαρίωνα και Μοραβικίου Αντώνιο. Στις 26 Μαΐου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Νύσσης.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.