Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2016

ΕΤΟΣ 2016

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

 Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φωτικής κυρός Αμβρόσιος. (+ 26-01-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ουρμπνίσης κυρός Γάιος. (+ 19-03-2016).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρεντίνης κυρός Σεραφείμ. (+ 16-04-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης κυρός Συμεών. (+ 16-04-2016).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Χρήστος Δημητρώφ Κωνσταντίνωφ γεννήθηκε στη Βάρνα στις 17 Σεπτεμβρίου 1926. Στις 7 Δεκεμβρίου 1954 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 1955 από τον Επίσκοπο Μακαριουπόλεως Νικόλαο και Πρεσβύτερος στις 8 Οκτωβρίου 1958 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1959. Την 1 Νοεμβρίου 1961 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Νέας Υόρκης. Στις 14 Ιανουαρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γλαβινίτσης. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Νέας Υόρκης και τοποτηρητής της Μητροπόλεως ’κρονος. Στις 22 Δεκεμβρίου 1979 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Δυτικής Ευρώπης. Στις 17 Απριλίου 1986 εξελέγη Μητροπολίτης Δυτικής Ευρώπης με έδρα τη Βουδαπέστη. Στις 24 Ιουνίου 2005 παραιτήθηκε για λόγους υγείας, αποκαταστάθηκε όμως και πάλι στη Μητρόπολη Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης στις 28 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Την 1 Δεκεμβρίου 2009 η Ιερά Σύνοδος τον απάλλαξε από τα καθήκοντα του Μητροπολίτου Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης για λόγους υγείας. Στις 9 Ιουνίου 2010 με νεότερη απόφασή της η Ιερά Σύνοδος τον αποκατέστησε και πάλι στην θέση του Μητροπολίτου Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. Στις 11 Ιουνίου 2013 απεσύρθη οριστικά της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στο Φοίνιξ της Αριζόνας όπου εφησύχαζε στις 16 Απριλίου 2016.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Βαγδάτης και Κουβέιτ κυρός Κωνσταντίνος. (+ 17-04-2016).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Κωνσταντίνος Παπαστεφάνου γεννήθηκε στη Δαμασκό το 1924. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1951 από τον Πατριάρχη Αντιοχείας Αλέξανδρο. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Χομέιρα (1964-1967) και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Επιφανείας (1967-1969). Στις 17 Οκτωβρίου 1969 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Βαγδάτης και το 1970 ονομάστηκε Βαγδάτης και Κουβέιτ. Στις 4 Ιουλίου 2014 παραιτήθηκε λόγω γήρατος. Εκοιμήθη στις 17 Απριλίου 2016.

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ταμιάθεως κυρός Ιωακείμ. (+ 01-05-2016).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Τσακίρης γεννήθηκε στον Πειραιά ή στο Πόρτ Σάιντ της Αιγύπτου το 1934. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1953 από τον Αρχιεπίσκοπο Θαβωρίου Βησσαρίωνα και Πρεσβύτερος το 1956 από τον Επίσκοπο Βαβυλώνος Ιλαρίωνα. Το 1961 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1960 μέχρι το 1983 υπηρέτησε σε διάφορες Μητροπόλεις της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στο Πατριαρχείο Αλεξανδρείας υπηρέτησε ως Πατριαρχικός Επίτροπος Αλεξανδρείας, Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Καΐρου και από το 1983 μέχρι το 1988 ως Εφημέριος στην τρίπολη της Λιβύης. Την 1 Μαΐου 1988 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ταμιάθεως. Στις 13 Ιανουαρίου 1998 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Το 1999 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας και εφησύχαζε στη Νίκαια Αττικής. Εκοιμήθη στην Αθήνα την 1 Μαΐου 2016.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ούστ Καμενογκόρσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ κυρός Γαβριήλ. (+ 20-05-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Γρηγορίεβιτς Στεμπλιουτσένκο γεννήθηκε στη Χερσώνα της Ουκρανίας στις 30 Ιουνίου 1940. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1966. Στις 15 Ιουνίου 1966 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιουνίου 1966 και Πρεσβύτερος το 1968 από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Λένινγκραδ (1966-1972) και Πσκώβου (1972-1988). Στις 7 Απριλίου 1975 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χαμπαρόβου και Βλαδιβοστόκ. Στις 25 Μαρτίου 1991 τέθηκε στους σχολάζοντες Αρχιερείς με απόφαση της Ιεράς Συνόδου και περιορίστηκε στην Πετσέρσκαγια Λαύρα του Πσκώβ. Ταυτόχρονα τέθηκε σε τριετή αργία. Στις 18 Ιουλίου 1991 ορίστηκε ως νέος τόπος διαμονής του η Ιερά Μονή Κονέβσκη, στη νήσο Λαδόγκα (Επισκοπή Αγίας Πετρουπόλεως). Στις 21 Απριλίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπλαγοβέσενσκ και Τίνδας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ούστ Καμενογκόρσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ. Στις 27 Δεκεμβρίου 2011 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στο Μπλαγοβέσενσκ στις 20 Μαΐου 2016.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Μπουένος ’υρες κυρός Γεννάδιος. (+ 22-05-2016).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Όμσκ και Τάρα κυρός Θεοδόσιος. (+ 28-05-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ίγκορ Ιβάνοβιτς Προτσιούκ γεννήθηκε στις 7 Ιανουαρίου 1927 στο χωριό Τόπουλνο της Επαρχίας Ρόζισε του Νομού Βολυνίας στην Ουκρανία σε οικογένεια ιερέων. Το 1945 νυμφεύθηκε. Στις 24 Μαρτίου 1945 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Βολυνίας Νικόλαο και την 1 Απριλίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Το 1956 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Λένινγκραδ και προήχθη στο οφίκιο του Πρωθιερέως. Το 1958 διεζεύχθη τη σύζυγό του. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Κάμενετς Ποδόλσκ. Στις 27 Νοεμβρίου 1962 εκάρη μοναχός και στις 28 Νοεμβρίου έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Δεκεμβρίου 1962 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Καθολικό Πατριάρχη Γεωργίας Εφραίμ τον Β΄, τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμένα και τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο. Στις 30 Μαρτίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ και στις 7 Οκτωβρίου 1967 μετατέθηκε στην Επισκοπή Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Συμφεροπόλεως και Κριμαίας από τις 19 Ιουλίου 1965 μέχρι τις 8 Οκτωβρίου 1965. Στις 2 Φεβρουαρίου 1972 εξελέγη Επίσκοπος Σμολένσκ και Βιασμά. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 26 Δεκεμβρίου 1984 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης, Πατριαρχικός Έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. Στις 29 Ιουλίου 1986 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Όμσκ και Τιούμεν. Στις 25 Ιανουαρίου 1990 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Τομπόλσκ και Τιούμεν ονομάστηκε Αρχιεπίσκοπος «Όμσκ και Τάρα». Στις 25 Φεβρουαρίου 1997 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 27 Ιουλίου 2011 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Όμσκ στις 28 Μαΐου 2016.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μπριάνσκ και Σέβσκ κυρός Μελχισεδέκ. (+ 08-06-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Μιχάηλοβιτς Λέμπεντεφ γεννήθηκε στις 26 Ιανουαρίου 1927 στο χωριό Νόβο Τσερκάσοβο, της Επαρχίας Σατούρας, του Νομού Μόσχας. Στις 18 Ιουλίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο και στις 21 Ιουλίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μόσχας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1965. Το 1963 μετά από διαζύγιο με τη σύζυγό του εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ Στις 15 Ιουνίου 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Ιουνίου 1965 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου της Λαύρας του Σεργιέβου Ποσάντ Επίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Τούλας και Μπελιώβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Φιλάρετο και Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 7 Οκτωβρίου 1967 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας και στις 25 Ιουνίου 1970 Επίσκοπος Πένζας και Σαράνσκ. Το 1975 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Καζάν. Η εκλογή του στη θέση του Επισκόπου Καζάν προσέκρουσε στην αντίδραση του Σοβιετικού καθεστώτος. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1976 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Οκτωβρίου 1978 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης, Πατριαρχικός Έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ντύσελντορφ από τις 27 Απριλίου 1979 μέχρι τις 11 Οκτωβρίου 1981. Στις 26 Δεκεμβρίου 1984 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σβερδλόβου και Κουργάν. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1991 σε συνδυασμό με την αλλαγή του ονόματος της πόλεως Σβερδλόβου σε Αικατερινβούργο άρχισε να τιτλοφορείται «Αικατερινβούργου και Κουργάν» Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 σε συνδυασμό με την ίδρυση της Επισκοπής Κουργάν και Σαδρίνσκ μεταβλήθηκε ο τίτλος του σε «Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας». Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μπριάνσκ και Σέβσκ. Στις 13 Μαρτίου 2002 παραιτήθηκε λόγω γήρατος. Αποσύρθηκε στο Κλιμόβσκ της Μόσχας όπου και εφησύχαζε μέχρι την κοίμησή του στις 8 Ιουνίου 2016.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σταυροπηγίου κυρός Αλέξανδρος. (+ 10-06-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πρέμυολ και Νόβι Σάοτζ κυρός Αδάμ. (+ 24-07-2016).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ντούμπετς γεννήθηκε στο χωριό Φλόρινκα της Κοινότητας Γκρυμπώβου της Κομητείας Νόβυ Σάοτζ της Νοτίου Πολωνίας στις 14 Αυγούστου 1926. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Βαρσοβίας το 1964. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 30 Ιανουαρίου 1965 από τον Αρχιεπίσκοπο Λότζ και Πόζναν Γεώργιο. Στις 19 Ιανουαρίου 1983 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιανουαρίου 1983 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λιούμπλιν, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας. Στις 29 Σεπτεμβρίου 1983 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Πρέμυολ και Νόβι Σάοτζ. Το 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στο Σάνοκ στις 24 Ιουλίου 2016.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κυρός Ευγένιος. (+ 15-09-2016).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μαραμούρες και Σατμάρ κυρός Ιουστινιανός. (+ 30-10-2016).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Χίρα γεννήθηκε στο Πλόπις της Κοινότητας Σισέστι του Μαραμούρες στις 28 Μαΐου 1921. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου. Το 1942 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας ’ννης στη Ρόχια (Κομητεία του Μαραμούρες). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1942 και Πρεσβύτερος στις 17 Απριλίου 1943 από τον Επίσκοπο Βάδου, Φελεάκου και Κλουζίου Νικόλαο. Από το 1944 μέχρι το 1973 διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρόχια. Το 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαραμουρεσεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βάδου. Στις 26 Σεπτεμβρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μαραμούρες και Σατμάρ. Στις 18 Ιουνίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο τιμής ένεκεν. Εκοιμήθη στην Μπάγια Μάρε στις 30 Οκτωβρίου 2016.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ιβανόβου Βοζνεσένσκ και Κινεσμά κυρός Αμβρόσιος. (+ 08-11-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Παύλοβιτς Σκουρώφ γεννήθηκε στις 28 Μαρτίου 1930 στο Κισέλεβο της Επαρχίας Κάσιν του Νομού Καλλίνιν. Στις 23 Ιουνίου 1952 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου Δημήτριο και στις 29 Ιουνίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Ιβανόβου Βενέδικτο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ιβανόβου και Κινεσμά. Στις 17 Δεκεμβρίου 1954 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Ιβανόβου Βενέδικτο. Το έτος 1966 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Οκτωβρίου 1977 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ιβανόβου και Κινεσμά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Καλούγας και Μπορώβου Νίκωνα, Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Δημητρώβου Βλαδίμηρο και τους Επισκόπους Ζβενιγκορόδου Ανατόλιο και Ριαζάν και Κασιμώβου Σίμωνα. Στις 25 Φεβρουαρίου 1991 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από τις 13 Μαρτίου 2002 έφερε τον τίτλο Ιβανόβου Βοζνεσένσκ και Κινεσμά. Στις 19 Ιουλίου 2006 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Ιβάνοβο στις 8 Νοεμβρίου 2016.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Εγαρίου κυρός Ιερώνυμος. (+ 24-11-2016).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μπόδβης κυρός Ιλαρίων. (+ 06-12-2016).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαραθώνος κυρός Μελίτων. (+ 24-12-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βράτζης κυρός Καλλίνικος. (+ 26-12-2016).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.