Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2017

Ημερολόγιο συμβάντων

Δ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ

Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης της Αγίας Πόλεως Ιερουσαλήμ και πάσης Παλαιστίνης, Συρίας, Αραβίας πέραν του Ιορδάνου, Κανά της Γαλιλαίας και Αγίας Σιών κ. Θεόφιλος ο Γ΄. (Χειροτονία 27-02-2005. Εκλογή 22-08-2005).

Έδρα Ιερουσαλήμ.

Χάρτης των Επαρχιών του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων

 

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Πέτρας Κορνήλιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πετραίας Αραβίας. 06-11-1976.

  2. Ο Νεαπόλεως Αμβρόσιος. 22-03-1981.

  3. Ο Καπιτωλιάδος Ησύχιος. 26-03-1984.

  4. Ο Βόστρων Τιμόθεος. 21-02-1988.

  5. Ο Ελευθερουπόλεως Χριστόδουλος. 06-03-1988.

  6. Ο Ναζαρέτ Κυριακός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλιλαίας. 14-09-1989.
    Έδρα Ναζαρέτ.

  7. Ο Φιλαδελφείας Βενέδικτος. 09-02-1998.
    Έδρα Αμάν.

  8. Ο Ελενουπόλεως Ιωακείμ.23-03-2003.

  9. Ο Πτολεμαΐδος (χηρεύει).
    Έδρα Άκρη.

β) Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Γεράσων Θεοφάνης. 19-03-1988.

  2. Ο Τιβεριάδος Αλέξιος. 23-11-1991.

  3. Ο Αβήλων Δωρόθεος. 12-10-1998.

  4. Ο Ιόππης Δαμασκηνός. 18-10-1998.

  5. Ο Κωνσταντίνης Αρίσταρχος. 19-10-1998.

  6. Ο Θαβωρίου Μεθόδιος. 11-12-2005.

  7. Ο Ιορδάνου Θεοφύλακτος. 17-12-2005.

  8. Ο Σεβαστείας Θεοδόσιος. 24-12-2005.

  9. Ο Λύδδης Δημήτριος. 09-03-2013.

  10. Ο Καττάρων Μακάριος. 10-03-2013.

  11. Ο Ιεραπόλεως Ισίδωρος. 16-03-2013.

  12. Ο Πέλλης Φιλούμενος. 17-03-2013.

  13. Ο Ανθηδώνος Νεκτάριος. 24-03-2013

γ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Σινά Φαράν και Ραϊθώ.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σινά, Φαράν και Ραϊθώ Δαμιανός. 23-12-1973.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 06 Νοεμβρίου 2018.