Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιρλανδίας κύριος Ιάκωβος. (γεν. 1977).

Ο Δημήτριος Αντωνόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα στις 6 Μαρτίου 1977. Σπούδασε Γερμανική Φιλολογία στη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών και Νεοελληνική Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Βερολίνου. Τη Θεολογία σπούδασε στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 2005 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγκαράθου Ηρακλείου Κρήτης λαβών το όνομα Δημήτριος. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2006 και Πρεσβύτερος το 2008 από τον Επίσκοπο Κνωσού Ευγένιο. Το 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το ίδιο έτος μετέβη στον Καναδά όπου υπηρέτησε ως εφημέριος στους Ιερούς Ναούς Αγίου Νικολάου Τορόντου, Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Μείζονος Μόντρεαλ και Αγίου Γεωργίου Μόντρεαλ. Στις 30 Ιουλίου 2020 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Μόντρεαλ, τιτουλάριος Επίσκοπος Ζηνουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Καναδά, μετονομασθείς Ιάκωβος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Καναδά Σωτήριος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Καναδά Ιωάννη-Κασσιανό (Πατριαρχείο Ρουμανίας), Κεράμων Βαρθολομαίο και Πατάρων Αθηναγόρα. Στις 22 Μαρτίου 2024 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Ιρλανδίας.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2024.