Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χβόσνου κύριος Αλέξιος. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μίλομιρ Μπογκίτσεβιτς γεννήθηκε στις 8 Μαρτίου 1955 στο χωριό Πίστανε (Pištane) του Δήμου Πεκίου (Peja) του Κοσσυφοπεδίου. Το 1975 εκάρη ρασοφόρος μοναχός στην Ιερά Μονή Ντέτσανι λαβών το όνομα Κωνσταντίνος. Στις 26 Απριλίου 1976 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ράσκας και Πριζρένης Παύλο. Το 1981 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Μετά το πέρας των σπουδών του μετέβη στην Ιερά Μονή Χιλανδαρίου Αγίου Όρους και κατόπιν στα Ιεροσόλυμα. Το 1985 εκάρη στο μικρό σχήμα λαβών το όνομα Αλέξιος. Στις 14 Ιουνίου 1986 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2002 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπόσνιανε (στην Επισκοπή Κρούσεβατς). Στις 13 Νοεμβρίου 2022 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα Βελιγραδίου τιτουλάριος Επίσκοπος Χβόσνου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Σερβίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Πορφύριος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Αχρίδος και Μητροπολίτη Σκοπίων Ιωάννη, τον Μητροπολίτη Βρεγαλνίτσης Ιλαρίωνα (Αρχιεπισκοπή Αχρίδος) και τους Επισκόπους Βανάτου Νικάνωρα, Μπάτσκας Ειρηναίο, Βράνιε Παχώμιο, Σουμαδίας Ιωάννη, Μπρανιτσέβου Ιγνάτιο, Σβορνικίου και Τούζλας Φώτιο, Μιλεσέβου Αθανάσιο, Βρεγαλνίτσης Μάρκο, Άνω Καρλοβικίου Γεράσιμο, Κρούσεβατς Δαυΐδ, Σλαυονίας Ιωάννη, Μπίχατς Σέργιο, Νύσσης Αρσένιο, Όσιγεκ Χερουβείμ, Βαλιέβου Ησύχιο, Ρεμεσιάνης Στέφανο και Μαρκίας Σάββα.