Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ταλντυκοργκάν κύριος Κλαυδιανός. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Βικτώροβιτς Πολιακώφ γεννήθηκε στις 26 Νοεμβρίου 1971 στην πόλη Λενινογκόρσκ (σημερινό Ρίντερ) του Νομού Ανατολικού Καζαχστάν. Την 1 Οκτωβρίου 1995 βαφτίστηκε. Το 2010 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Τόμσκ και το 2019 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 12 Απριλίου 1998 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Αλματύ και Σεμιμπαλαντίνσκ Αλέξιο. Στις 20 Ιουνίου 2005 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Αστανάς και Αλματύ Μεθόδιο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Αστανάς. Στις 4 Ιανουαρίου 2015 εκάρη μοναχός. Στις 30 Μαρτίου 2022 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Μαΐου 2022 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος χριστού της Μόσχας Επίσκοπος Ταλντικοργκάν, Βικάριος της Επισκοπής Αστανάς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αστανάς και Καζαχστάν Αλέξανδρο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Παύλο, Βοσκρεσένσκ Διονύσιο, τον Αρχιεπίσκοπο Ουράλσκ και Ατυράου Αντώνιο και τους Επισκόπους Κάσκελεν Γεννάδιο, Παυλουπόλεως και Εκιμπαστούζ Βαρνάβα, Καραγκαντά και Σαχτίνσκ Σεβαστιανό, Ούστ Καμενογκόρσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ Αμφιλόχιο, Παυλώβου Ποσάντ Σιλουανό, Κόκσεταου και Ακμόλας Σεραπίωνα, Πετροπαυλώβου και Μπουλαέβου Βλαδίμηρο και Ακτιουμπίνσκ και Κιζίλ Ορντά Ιγνάτιο

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 06 Μαΐου 2022.