Στατιστική ανάλυση Πανελλαδικών εξετάσεων από το 2001 έως σήμερα

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Κιλκίς ανακοινώνει πως στο διαδικτυακό του τόπο και, συγκεκριμένα, στη διεύθυνση http://www.kesyp-kilkis.gr/vaseis.html υπάρχει διαθέσιμη προς χρήση εφαρμογή στατιστικής ανάλυσης των αποτελεσμάτων των πανελλαδικών εξετάσεων από το 2001 έως σήμερα (από το 2003 έως σήμερα για τα ΤΕΕ/ΕΠΑΛ).

Εκτός των κλασικών πινάκων με τη βαθμολογία του πρώτου και του τελευταίου εισακτέου καθώς και τον αριθμό εισακτέων/εισαχθέντων κάθε σχολής για τα προαναφερθέντα έτη, η εφαρμογή προσφέρει επίσης συγκριτικές γραφικές παραστάσεις για την ευκολότερη παρακολούθηση της πορείας κάθε σχολής ανά έτος, σύγκρισης ομοειδών σχολών, σύγκρισης των βάσεων/αριθμού εισακτέων σχολών που εδρεύουν στην ίδια πόλη ή ανήκουν στο ίδιο εκπαιδευτικό ίδρυμα κ.λπ.

Πηγή: ΚΕΣΥΠ Κιλκίς

(Σημ.: Επισημαίνουμε ότι η εφαρμογή που ανέπτυξαν τα στελέχη του ΚΕΣΥΠ Κιλκίς είναι η μόνη μέχρι αυτή τη στιγμή στο είδος της αναλυτική περιγραφή που υπάρχει σε online έκδοση, με ελεύθερη πρόσβαση στον κάθε ενδιαφερόμενο)