Απόφοιτοι ΕΠΑΛ Α΄ομάδας με σοβαρές παθήσεις και εισαγωγή σε Πανεπιστημιακά Τμήματα

Σύμφωνα με τα οριζόμενα στην (Υ.Α) Φ151/34623/Β6 ΦΕΚ 636-Β/06.04.2009 και στην Φ.151/140632/Β6/20.11.2009 όσοι ήταν απόφοιτοι ΕΠΑΛ Α? ομάδας πού πάσχουν από σοβαρές παθήσεις είχαν το δικαίωμα να κάνουν αίτηση για εισαγωγή και σε Τμήματα ή Σχολές των Πανεπιστημίων, τον επόμενο χρόνο της αποφοίτησής τους. Σύμφωνα με την φετινή εγκύκλιο συμπλήρωσης των μηχανογραφικών δελτίων για άτομα με σοβαρές παθήσεις που εξέδωσε το Υπουργείο Παιδείας δεν υπάρχει κάποια αναφορά σ΄ αυτή την ομάδα αποφοίτων. Όλοι οι απόφοιτοι ΕΠΑΛ Α΄ομάδας (ανεξάρτητα από τον χρόνο αποφοίτησής τους) μπορούν να δηλώσουν μόνο τμήματα ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ και ΑΣΤΕ. Φυσικά εάν ένας μαθητής αυτής της κατηγορίας είχε σχεδιάσει με αυτά τα δεδομένα την εκπαιδευτική του σταδιοδρομία αυτήν ανατρέπεται.