Instructions for the admission to Higher Education in Greece of graduates of foreign origin

According to the Ministerial Decision F.151/20049/Β6/20.02.2007 (FEK 272B/01-03-07), as modified and in effect today various categories of candidates can be admitted to Higher Education in Greece under special provisions. Two such categories are:
A) Graduates of foreign origin of Non-E.U. Lyceums and
B) Graduates of Lyceums or Equivalent Schools of E.U. Member States of non-Greek origin. Candidates belong to one of these categories on condition that neither they themselves nor their parents are of Greek origin.
ATTENTION: Graduates of Greek secondary schools, which operate in Greece, are not entitled to apply for admission to Higher Education in Greece according to these specific provisions (Φ.151/41977/Β6/6.04.2011 ΦΔΚ832Β/12.05.2011). NOTE: Candidates of the above-mentioned categories are not entitled to reapply if they have already been admitted and have acquired a Higher Education Degree in Greece according to the specific provisions.

ATTENTION: CANDIDATES WILL BE NOTIFIED OF THE DATES FOR APPLYING AND THE PROCEDURE FOR SUBMITTING ALL THE REQUIRED DOCUMENTS BY A LATER CIRCULAR ON THE WEBSITE OF THE MINISTRY OF EDUCATION LIFELONG LEARNING AND RELIGIOUS AFFAIRS AT THE ADDRESS: www.minedu.gov.gr

Σύμφωνα με τη Φ.151/20049/Β6/20-2-2007 (ΦΕΚ 272Β/1-3-2007) Υ.Α. όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, προβλέπονται διάφορες κατηγορίες υποψηφίων για τους οποίους ισχύουν ειδικές διατάξεις για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση της χώρας μας. Δύο από αυτές τις κατηγορίες είναι:
Α. οι Αλλοδαποί – Αλλογενείς (απόφοιτοι Λυκείων εκτός Ε.Ε.) και
Β. οι Απόφοιτοι Λυκείων ή αντιστοίχων σχολείων Κρατών – Μελών της Ε.Ε. μη Ελληνικής Καταγωγής.
Ο υποψήφιος/α μπορεί να υπαχθεί σε μια από τις ανωτέρω κατηγορίες, εφόσον δεν έχει ελληνική καταγωγή ο ίδιος και κανένας από τους δυο γονείς του.
Προσοχή: (από φέτος) οι υποψήφιοι των ανωτέρω κατηγοριών που είναι απόφοιτοι ελληνικού σχολείου που λειτουργεί στην Ελλάδα δεν έχουν δικαίωμα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με τις διατάξεις αυτές. (Φ.151/41977/Β6/6.04.2011 ΦΕΚ 832Β/12.05.2011).

Οι ημερομηνίες υποβολής και η διαδικασία κατάθεσης των δικαιολογητικών από τους υποψηφίους θα γνωστοποιηθεί με νεότερη εγκύκλι στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας στο www.minedu.gov.gr