Προγράμματα επιχειρηματικότητας για Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια, ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ σε συνεργασία με το ΣΕΝ

Το Υπ. Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ σας ενημερώνει ότι το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων (ΣΕΝ) υλοποιεί προγράμματα Επιχειρηματικότητας που απευθύνονται σε σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Η συνεργασία είναι δυνατόν να έχει το χαρακτήρα συμπληρωματικής δραστηριότητας στο πλαίσιο εφαρμογής του θεσμού του ΣΕΠ, στα προγράμματα «Αγωγής Σταδιοδρομίας», στα μαθήματα «Οικιακή Οικονομία», «Αρχές Οικονομίας», «Τεχνολογίας» καθώς και στο πλαίσιο της «Ερευνητικής Εργασίας (Project)» (για τα ΕΠΑΛ στα αντίστοιχα μαθήματα). Τα σχολεία που επιθυμούν να συνεργαστούν, μπορούν να απευθύνονται για περισσότερες πληροφορίες: Αγάλλου Αφροδίτη, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων. Τηλέφωνα: 211 1206403, 211 1206401 & 211 1206500, Φαξ: 211 1206003, e-mail: 1) aphrodite@sen.org.gr 2) info@sen.org.gr. Ιστοσελίδα για να επισκεφθείτε: www.sen.org.gr

Ενδεικτικά αναφέρουμε μερικές από τις θεματικές που περιέχονται στο πρόγραμμα του ΣΕΝ:

Τα οικονομικά του ατόμου (Γυμνάσια). Το πρόγραμμα αυτό βοηθά τους μαθητές να αξιολογήσουν τις προσωπικές τους ικανότητες και ενδιαφέροντα, να διερευνήσουν επιλογές για τη σταδιοδρομία τους, να αποκτήσουν ικανότητες εύρεσης εργασίας και να ανακαλύψουν την αξία της μόρφωσης.
Επιχείρηση σε δράση (Γυμνάσια). Το πρόγραμμα αυτό βοηθά τους μαθητές να μάθουν τα στάδια οργάνωσης μιας επιχείρησης καθώς και της παραγωγής και διάθεσης ενός προϊόντος.
Διεθνής Αγορά (Γυμνάσια). Το πρόγραμμα αυτό βοηθά τους μαθητές να κατανοήσουν πως είναι συνδεδεμένοι, μέσω του διεθνούς εμπορίου, με τους ανθρώπους και τους πολιτισμούς όλου του κόσμου.
More than money (Γυμνάσια). Οι μαθητές μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τις δεξιότητες και τα ενδιαφέροντά τους, συνδέοντάς τα με πιθανά μελλοντικά επαγγέλματα, κατανοούν το ρόλο των χρημάτων στην καθημερινή ζωή, αναγνωρίζουν τρόπους να μοιράζονται, να αποταμιεύουν και να ξοδεύουν το προσωπικό τους εισόδημα.
Δεξιότητες και επαγγέλματα (Γυμνάσια, Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια). Μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές συμμετέχουν σε ασκήσεις και παιχνίδια που τους βοηθούν να αναπτύξουν προσωπικές δεξιότητες, όπως επίλυση προβλημάτων, κριτική σκέψη, ανάληψη ρόλων, ικανότητα επικοινωνίας, ενώ παράλληλα ανακαλύπτουν τα ενδιαφέροντά τους και τα διάφορα επαγγέλματα που ταιριάζουν στην προσωπικότητά τους.
Στη σκιά ενός στελέχους (Γυμνάσια, Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια). Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 3ωρη επίσκεψη σε εργασιακό περιβάλλον ? επιχείρηση, όπου οι μαθητές πραγματοποιούν συνεντεύξεις προς εθελοντές ? στελέχη και ενημερώνονται για τη διάρθρωση του χώρου εργασίας.
Εικονική Επιχείρηση (Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια). Το πρόγραμμα αποτελεί μια ομαδική δραστηριότητα, όπου οι μαθητές δημιουργούν μια δική τους μαθητική επιχείρηση, υλοποιώντας ένα προϊόν ή μια υπηρεσία καινοτόμο ή φιλικό στο περιβάλλον, αναλαμβάνοντας επαγγελματικούς ρόλους. Οι μαθητές παίρνουν μέρος σε πανελλαδικούς και πανευρωπαϊκούς διαγωνισμούς. Το πρόγραμμα προσφέρει στους μαθητές τη δυνατότητα να αναπτύξουν τις παρακάτω δεξιότητες: ομαδική εργασία, οργάνωση, επικοινωνία, ηγεσία, διαχείριση χρόνου, αποφασιστικότητα, ανάληψη ευθυνών, λήψη αποφάσεων, επίλυση προβλημάτων, διεξαγωγή παρουσιάσεων, σχεδιασμό, ανάγκη για δέσμευση στην ποιότητα και εκτίμηση της περιβαλλοντικής επίδρασης.
Τράπεζες σε Δράση (Γενικά Λύκεια). Οι μαθητές μαθαίνουν για τις ευκαιρίες σταδιοδρομίας στην τραπεζική βιομηχανία, αναλύουν περιγραφές τραπεζικών επαγγελμάτων και ξεκαθαρίζουν ποια σχετίζεται πρωταρχικά σε επιδεξιότητες του να εργάζεται κανείς με ανθρώπους, με στοιχεία, με αντικείμενα ή με ιδέες.
European Creativity & Innovation Challenge (Επαγγελματικά Λύκεια). Πρόγραμμα διαγωνιστικού χαρακτήρα που υλοποιείται σε συνεργασία με τον ευρωπαϊκό οργανισμό Junior Achievement Europe ? Youth Entrepreneurship στα πλαίσια των προγραμμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης Leonardo da Vinci. Πρόκειται για ένα μονοήμερο πρόγραμμα με διαγωνιστικό χαρακτήρα που απευθύνεται σε μαθητές ηλικίας 15-18 ετών Επαγγελματικών Λυκείων και Επαγγελματικών Σχολών (ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ). Οι μαθητές καλούνται να λύσουν ένα συγκεκριμένο θέμα, για το οποίο δεν έχουν καμιά ενημέρωση ή πληροφόρηση πριν φθάσουν στο χώρο της εκδήλωσης.
Διαγωνισμός Καινοτομίας (Γενικά-Επαγγελματικά Λύκεια και Επαγγελματικές Σχολές). Σε μία μονοήμερη ομαδική δραστηριότητα οι μαθητές δημιουργούν ομάδες από διαφορετικά σχολεία μεταξύ τους και μαθαίνουν να μετατρέπουν τις ιδέες τους σε επιχειρηματικό πλάνο καθώς και να προτείνουν ξεχωριστές λύσεις σε ζητήματα που απασχολούν την κοινωνία.