Δράσεις

Μιλάμε με πράξεις

Επιτυχία

Τα αποτελέσματα μιλούν για το έργο μας

Χαιρετισμός της Διευθύντριας

Βασικός στόχος του 2ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης είναι η διαμόρφωση ενός θετικού παιδαγωγικού και διδακτικού κλίματος, το οποίο θα διασφαλίζει τη συνεργασία των μελών της σχολικής κοινότητας, χωρίς εντάσεις και συγκρούσεις, με αμοιβαίο σεβασμό, ανοχή και αναγνώριση.

Η δημοκρατική οργάνωση της σχολικής κοινότητας προϋποθέτει κανόνες, όρια, κατανομή ρόλων και ευθυνών, ιεραρχική διάρθρωση της ομάδας, ταυτόχρονα όμως προωθεί τη συναίνεση και συμμετοχή, αφήνοντας περιθώρια στην ελεύθερη έκφραση ιδεών και καλλιεργώντας τον πλουραλισμό.

Στις σχέσεις μεταξύ των μελών της σχολικής κοινότητας είναι απαραίτητο να καλλιεργείται ο αμοιβαίος σεβασμός, ο δημοκρατικός διάλογος, η αλληλεγγύη, η ενσυναίσθηση, η υπευθυνότητα και η συνέπεια.

Στόχος μας είναι στη σχολική ζωή να περιλαμβάνονται τα στοιχεία και οι δραστηριότητες που καλλιεργούν αυριανούς πολίτες ελεύθερους, υπεύθυνους, με κοινωνική ευαισθησία και με ενεργό συμμετοχή στις πολυποίκιλες δράσεις του σχολείου, όπως πολιτιστικές, περιβαλλοντικές, Αγωγής Σταδιοδρομίας, Αγωγής Υγείας, Εθελοντισμού, αθλητισμού  και άλλες,  μέσα σε ένα ασφαλές και δημιουργικό μαθησιακό περιβάλλον.

Δρ Α. Μπιτσάνη

Φιλόλογος

Διακρίσεις

1η θέση στη γενική κατάταξη – Τοπικός μαθητικός διαγωνισμός πειραμάτων – EUSO 2019 α’ φάση
1η θέση στη Χημεία – Τοπικός μαθητικός διαγωνισμός πειραμάτων – EUSO 2019 α’ φάση
1η θέση στη Βιολογία – Τοπικός μαθητικός διαγωνισμός πειραμάτων – EUSO 2019 α’ φάση
3η θέση στη Φυσική – Τοπικός μαθητικός διαγωνισμός πειραμάτων – EUSO 2019 α’ φάση
Βραβείο Πρωτότυπης Ιδέας – Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής- Εκθεσιακό Μέρος
2η θέση – Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής – Αγωνιστικό Μέρος
Έξι Εισηγήσεις στο Πανελλήνιο Συνέδριο της Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Η ομάδα του σχολείου κατέλαβε την 1η θέση στη γενική κατάταξη από τα σχολεία του Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου στον Τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό Πειραμάτων που αποτελεί την Α’ φάση της 17ης Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών EUSO 2019.

Θερμά Συγχαρητήρια και Καλή επιτυχία στην επόμενη φάση του διαγωνισμού!

Η ομάδα του σχολείου κατέλαβε την 1η θέση στη Χημεία από τα σχολεία του Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου στον Τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό Πειραμάτων που αποτελεί την Α’ φάση της 17ης Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών EUSO 2019.

με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Βάγια Γαβριηλίδου

Θερμά Συγχαρητήρια και Καλή επιτυχία στην επόμενη φάση του διαγωνισμού!

Η ομάδα του σχολείου κατέλαβε την 1η θέση στη Βιολογία από τα σχολεία του Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου στον Τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό Πειραμάτων που αποτελεί την Α’ φάση της 17ης Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών EUSO 2019.

με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Έφη Χριστοφορίδου

Θερμά Συγχαρητήρια και Καλή επιτυχία στην επόμενη φάση του διαγωνισμού!

Η ομάδα του σχολείου κατέλαβε την 3η θέση στη Φυσική από τα σχολεία του Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου στον Τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό Πειραμάτων που αποτελεί την Α’ φάση της 17ης Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών EUSO 2019.

με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Ευάγγελο Γεωργαλή

Βραβείο Πρωτότυπης Ιδέας – Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής- Εκθεσιακό Μέρος

Ο Όμιλος Ρομποτικής του σχολείου συμμετείχε με 11μελή ομάδα στο Εκθεσιακό Μέρος του 5ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ρομποτικής και κέρδισε το Βραβείο Πρωτότυπης Ιδέας του διαγωνισμού.

Στο διαγωνισμό την παρουσίαση της κατασκευής της ομάδας ανέλαβαν οι:

Νίκη Μπουτούδη Πούντζα – Δημήτρης Πιττ

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!

2η θέση – Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής – Αγωνιστικό Μέρος

Ο Όμιλος Ρομποτικής του σχολείου συμμετείχε με τριμελή ομάδα στο Αγωνιστικό Μέρος του 5ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ρομποτικής και κέρδισε το Δεύτερο Βραβείο (Αργυρό Μετάλλιο) του διαγωνισμού των Λυκείων.

Τα μέλη της ομάδας:

Βασίλης Ζωίδης – Όλια Μαυροχαλυβίδου – Αλέξανδρος Μόκρης

Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά!

Έξι Εισηγήσεις στο Πανελλήνιο Συνέδριο της Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Συμμετοχή του σχολείου με έξι εισηγήσεις στο Πανελλήνιο Συνέδριο της Διοικούσας Επιτροπής των Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων, με θέμα: “Η Δημιουργικότητα και η Καινοτομία στην Εκπαιδευτική Πράξη: με αφετηρία τη μακρόχρονη εμπειρία των Πειραματικών & Πρότυπων Σχολείων”, Αθήνα, 2 – 4 Νοεμβρίου 2018 Μέγαρο Θεωρητικών Επιστημών

Βρείτε μας στο Χάρτη