Παρουσίαση

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ…

ΒΙΒΛΙΑ

Μαθηματική Λογοτεχνία

ENZENBERGER H. M. (2000). ΤΟ ΠΕΙΡΑΧΤΉΡΙ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΏΝ. ΈΝΑ ΒΙΒΛΊΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΈΧΟΥΜΕ ΚΑΛΆ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΆ. ΜΕΤΆΦΡΑΣΗ: ΑΓΓΕΛΊΔΟΥ Μ. ΨΥΧΟΓΙΌΣ, ΑΘΉΝΑ.

GUEDJ D. (1999). To Θεώρημα του Παπαγάλου. Μυθιστόρημα για τα Μαθηματικά. Μετάφραση: Μιχαηλίδης Τ. Πόλις, Αθήνα.

GUEDJ D. (2008). Η Έπαυλη των Ανδρών. Μετάφραση: Παρλαλόγλου Γ. Ψυχογιός, Αθήνα.

KEHLMANN D. (2005). Η Μέτρηση του Κόσμου. Μετάφραση: Κοσμάς Κ. Καστανιώτης, Αθήνα.

SMULLYAN R. (1998). Την κυρία ή την τίγρη; Και άλλα αινίγματα μαθηματικής λογικής.  Μετάφραση: Λάμπρου Μ. Τραυλός, Αθήνα.

STEWART I. (2006). Επιστολές σε μια νεαρή μαθηματικό. Μετάφραση: Τσιτσώνης Στ. Τραυλός, Αθήνα.

TAHAN M. (2002). Ο Άνθρωπος που μετρούσε. Μετάφραση: Τσιτσώνης Στ. Κάτοπτρο, Αθήνα.

WERTHEIM M. (1998). Το Παντελόνι του Πυθαγόρα. Μετάφραση: Κονδύλης Φ. Π. Τραυλός,
Αθήνα.

ΔΟΞΙΑΔΗΣ Α. (2000). Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ. Καστανιώτης, Αθήνα.

ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ Τ. (2004). Μαθηματικά Επίκαιρα. Συνειρμοί διαβάζοντας την εφημερίδα. Πόλις, Αθήνα.

ΜΠΑΛΗΣ ΣΤ. (2001). Μαθηματικά και Ποίηση. Από τον Αρχιμήδη στον Ελύτη. Νησίδες, Αθήνα.

Posted in Μαθηματική Λογοτεχνία | Leave a comment

Το σχολείο μου

Ιστορία του σχολείου μας

Το 1979, στις 29 Αυγούστου, με υπουργική απόφαση η ελληνική πολιτεία, στα πλαίσια του εκσυγχρονισμού και της αναβάθμισης της δημόσιας εκπαίδευσης, αποφασίζει τη λειτουργία μικτών Γυμνασίων και Λυκείων με σκοπό τη «συνεκπαίδευση» των μαθητών και την απόδοση ίσων δικαιωμάτων και ευκαιριών σε αγόρια και κορίτσια στην ελληνική επικράτεια.
Έτσι με την απόφαση Δ/28517/29/8/79 δημιουργείται και το δικό μας σχολείο, το 5ο Γυμνάσιο Βόλου και στεγάζεται στο Καρτάλειο διδακτήριο στην οδό Κασσαβέτη & Πολυμέρη.