Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας της ΣΤ΄, η υπεύθυνη εκπαιδευτικός σε συνεργασία με τον καθηγητή Εικαστικών και τη συμμετοχή των μαθητών, οργάνωσαν στην τάξη μία εικονική Πινακοθήκη .
Τα έργα καλύπτουν τις ιστορικές περιόδους του σχολικού εγχειριδίου και η έκθεση έχει πάρει τον τίτλο << Η Τέχνη στην Ιστορία >>. Οι περίοδοι της τέχνης που παρουσιάζονται , ξεκινούν από το Μεσαίωνα μέχρι τη Νεότερη τέχνη του 19ου αιώνα.
- Μεσαίωνας
- Αναγέννηση
![](http://users.sch.gr/mvazaiou/wp-content/uploads/2019/01/50-1.jpg)
![](http://users.sch.gr/mvazaiou/wp-content/uploads/2019/01/48%CE%B1.jpg)
- Μπαρόκ