Την Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄τάξης του 10ου Δ.Σχ. Ηλιούπολης υποδέχονται τους «δασκάλους» τους από το 3ο ΓΕΛ Αργυρούπολης. Στο πλαίσιο του έργου «Mentoring@sch», οι μαθητές Λυκείου-«διδάσκοντες» (Tutors) συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους-Μέντορες (Mentors) θα συναντήσουν τα παιδιά της Δ΄-«Μαθητές» (Tutees) με στόχο να γνωριστούν και να δημιουργήσουν δεσμούς φιλίας. Οι μικροί μαθητές συνδύασαν όσα γνώριζαν από την μυθολογία για τον Οδυσσέα και τις περιπέτειές του κι προετοίμασαν ένα σύντομο θεατρικό δρώμενο για να πουν την ιστορία της λέξης «μέντορας». Μπορείτε να δείτε τις πληροφορίες που χρησιμοποίησαν τα παιδιά στο αρχείο Mentor_the word. Η προέλευση της λέξης «μέντορας» αλλά και τα οφέλη της ηλεκτρονικής δράσης eTwinning θα προβληθούν μέσα από ένα αρχείο προβολής διαφανειών.

Mentor_ theword

Mentoring-eTwinning