Τελική παρουσίαση project

Την Δευτέρα 20/05/19 έγιναν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας οι παρουσιάσεις των τεσσάρων project που υλοποιήθηκαν από τα τμήματα της Β΄Λυκείου αυτή την σχολική χρονιά. Η παρουσίαση του δικού μας project βασίστηκε σε power point που δημιουργήθηκε για αυτό το λόγο και η κάθε ομάδα εκπροσωπήθηκε από ένα μέλος της όπου μετά από συζήτηση είχε αποφασιστεί τι θα δείξουν από αυτά που είχαν υλοποιήσει. Οι εκπρόσωποι των ομάδων με άνεση, χιούμορ και θετική διάθεση υποστήριξαν την παρουσίαση η οποία έκλεισε με την ευχή για “Καλό καλοκαίρι“!!!

Τι κάναμε στο project με μία ματιά;

• 19 ώρες στην αίθουσα του εργαστηρίου φυσικών επιστημών με: Ενασχόληση με θέματα διατροφής, συζητήσεις στις ομάδες/ ολομέλεια και παρουσιάσεις. Ομαδικές δραστηριότητες όπως η δημιουργική γραφή.
  • Δημιουργία ιστοσελίδας.
  • Επίσκεψη στη λαϊκή αγορά της Παλλήνης.
  • Παρακολούθηση προαιρετικά της θεατρικής παράστασης “Το δείπνο”.

Επίσκεψη στο εργοστάσιο της Tasty

Οι μαθητές του project, η υπεύθυνη καθηγήτρια καθώς και η κ. Πανογιάννη -φιλόλογος του σχολείου μας- επισκεφτήκαμε την Πέμπτη 16 Μαϊού το εργοστάσιο της Tasty που βρίσκεται στον Α. Στέφανο. Ενημερωθήκαμε από τον υπεύθυνο ξεναγήσεων του εργοστασίου σχετικά με την ιστορία της Tasty όπου ξεκίνησε 1973 στην Αθήνα ως μια εταιρεία γενικών τροφίμων και τo 1987 έγινε μέλος της Frito Lay International που ανήκει στον όμιλο της PepsiCo. Ενημερωθήκαμε για διαδικασίες παραγωγής προϊόντων της Tasty καθώς και για θέσεις εργασίες σε αυτήν. Τέλος ο υπεύθυνος ξεναγήσεων μας συνόδευσε στο χώρο παραγωγής όπου εντυπωσιαστήκαμε από τις αυτοματοποιημένες διαδικασίες καθώς και στο χώρο συσκευασίας.

“Το δείπνο” μια θεατρική παράσταση

Παρακολουθήσαμε στις 30 Μαρτίου 2019 ομάδα μαθητών και τρεις καθηγητές του σχολείου μας την θεατρική παράσταση “Το δείπνο” του Ολλανδού συγγραφέα Χέρμαν Κοχ που ανέβηκε στο Σύγχρονο θέατρο σε σκηνοθεσία Λ. Μελεμέ με τους: Στ. Μάινα, Λ. Γεωργακόπουλο, Κ. Λέχου, Κ. Μισιχρόνη, Γ. Κοτανίδης.
Η επιλογή της παράστασης έγινε με αφορμή τον τίτλο της που σχετίζεται έμμεσα με το θέμα του project και με κύριο κριτήριο ότι αποτελεί ένα σύγχρονο κοινωνικό έργο που διαρρηγνύει την εικόνα της φαινομενικά ευτυχισμένης, σύγχρονης αστικής οικογένειας μέσα από ένα επικίνδυνο δείπνο που εξελίσσεται σε αγώνα επιβίωσης.
Η αντιδιαστολή μεταξύ του πολυτελούς σκηνικού περιβάλλοντος και της παρακμής των ανθρώπων που φιλοξενεί επιτυγχάνεται στην παράσταση κυρίως χάρη στο ρόλο του μετρ του εστιατορίου. Ο οποίος με τις περιγραφές gourmet πιάτων και ακριβών κρασιών και την ειρωνική του παρουσία ξεγυμνώνει τον υποκριτικό καθωσπρεπισμό της «εκλεκτής» πελατείας του·

Έχετε συγκρίνει ποτέ τιμές ίδιων προϊόντων λαϊκής, μανάβικου και super market;

Οι μαθητές της ομάδας “Sans & ένας” κατά τη διάρκεια της επίσκεψης τους στην λαϊκή αγορά της Παλλήνης κατέγραψαν τιμές προϊόντων και τις συνέκριναν με τιμές αντίστοιχων προϊόντων που υπήρχαν σε μανάβικο της και σε super market περιοχής.

Τρώτε φρουτοσαλάτες;

Οι μαθητές της Ομάδας “Ρατατούηδες” κατά την επίσκεψη τους στην λαϊκή αγορά της Παλλήνης σε πρώτη φάση έκαναν μια μικρή έρευνα ρωτώντας τους πωλητές που ήθελαν να απαντήσουν τα εξής:

• Πόσο καιρό κάνετε αυτή την δουλειά;
  • Πηγαίνετε και σε άλλες περιοχές;
  • Πως επιλέξατε αυτή τη δουλειά;
  • Είστε ικανοποιημένος από τα χρήματα που κερδίζετε απο αυτή τη δουλειά;
  • Είναι δικά σας τα προϊόντα ή τα αγοράζετε από αλλού;

Οι μαθητές ηχογραφούσαν με το κινητό ενός μέλους της ομάδας τις απαντήσεις με σκοπό να τις απομαγνητοφωνήσουν, να τις καταγράψουν και να βγάλουν κάποια συμπεράσματα. Δυστυχώς το κινητό χάλασε ακυρώνοντας τον στόχο της ομάδας. Οι μαθητές παρουσίασαν στη τάξη κάποιες απαντήσεις από αυτές που θυμόνταν.

Σε δεύτερη φάση κατά την επίσκεψη τους στην λαϊκή αγορά αγόρασαν διάφορα φρούτα. Όταν επέστρεψαν στο σχολείο έκοψαν τα φρούτα στους πάγκους του εργαστηρίου φυσικών επιστημών και έφτιαξαν μια εξαιρετική και υγιεινή φρουτοσαλάτα, την μοίρασαν σε ποτηράκια που είχαν φέρει και κέρασαν τους συμμαθητές τους.

Οι τιμές των προϊόντων που είναι πιο χαμηλές στη λαϊκή ή στο super market;

Οι μαθητές της ομάδας “Τροφή για σκέψη” κατά την επίσκεψη τους στην λαϊκή αγορά της Παλλήνης κατέγραψαν τιμές από φρούτα και λαχανικά που πουλιόντουσαν στους πάγκους. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν κοντινό super market όπου κατέγραψαν και εκεί τις τιμές πώλησης αντίστοιχων φρούτων και λαχανικών με στόχο την σύγκριση με αυτές της λαϊκής αγοράς.