Πως παρασκευάζεται το chili con carne;

Οι μαθητές της ομάδας “Τροφή για σκέψη” παρασκεύασαν chili con carne (τσίλι κον κάρνε) στη κουζίνα του σπιτιού ενός μέλους της ομάδας. Το έφεραν την επόμενη ημέρα και αφού το ζέσταναν στο φούρνο του κυλικείου, έδωσαν να δοκιμάσουν οι συμμαθητές τους μαζί με αραβικές πίτες στην ώρα διεξαγωγής του project. Οι εντυπώσεις των συμμαθητών τους από την γευστική εμπειρία ήταν πολύ θετικές.

Τρώνε οι έφηβοι junk food;

Η ομάδα “Sans & ένας” μοίρασαν ερωτηματολόγια στους μαθητές της Β΄Λυκείου των 4 τμημάτων του σχολείου μας με στόχο να διερευνήσουν διατροφικές συνήθειες των εφήβων και ειδικά τη σχέση τους με το junk food.

Ποιες είναι οι διατροφικές συνήθειες των ανθρώπων που ζουν σε χώρες της Αφρικής;

Οι μαθητές της ομάδας “Ασυμβίβαστοι” ασχολήθηκαν με το θέμα οι διατροφικές συνήθειες σε χώρες της Αφρικής και αφού συνέλεξαν σχετικές πληροφορίες έφτιαξαν μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση όπου την έδειξαν στην ολομέλεια του τμήματος.