Δημιουργία ανώνυμων ερωτηματολογίων για το μάθημά σας

Δημιουργήστε ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο και δημοσιοποιήστε το.

Για παράδειγμα, θα μας ενδιέφερε στην αρχή της σχολικής χρονιάς να μάθουμε την άποψη που έχουν οι μαθητές/ριές μας για διάφορα θέματα ή και να κάνουμε ένα σύντομο τεστ για να δούμε αν θυμούνται σημαντικά πράγματα από την προηγούμενη χρονιά. Αυτό είναι ένα είδος διαγνωστικής αξιολόγησης που μπορεί να μας βοηθήσει εν μέρει να σχεδιάσουμε καλύτερα τις διδακτικές μας ενότητες.

Για να δημιουργήσετε το ερωτηματολόγιο τα βήματα είναι:
Πηγαίνετε στη διεύθυνση http://drive.google.com
Πατήστε «ΝΕΟ» και μετά «Φόρμες Google». Ενδέχεται να χρειαστεί να πατήσετε στο «Περισσότερα».
(Σημείωση: Εάν οι προηγούμενες επιλογές εμφανίζονται στα Αγγλικά, μπορείτε να πατήσετε
πάνω δεξιά «Ρυθμίσεις» ? είναι το σύμβολο με τον τροχό ? και μετά ξανά «Ρυθμίσεις» και να επιλέξετε ως γλώσσα τα Ελληνικά).
Συμπληρώστε τον τίτλο του ερωτηματολογίου σας. (εκεί που λέει «Φόρμα χωρίς τίτλο»)
Συμπληρώστε εάν θέλετε την «Περιγραφή φόρμας».
Επιλέξτε τον κατάλληλο τύπο της ερώτησης (πειραματιστείτε για να καταλάβετε τι κάνει ο κάθε τύπος
και να ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε σε όλες τις ερωτήσεις τον ίδιο τύπο).
Γράψτε την πρώτη ερώτηση. (Πατήστε πάνω στο «Ερώτηση χωρίς τίτλο» )
Συμπληρώστε αντίστοιχα τις επιλογές. Όταν συμπληρώσετε τις επιλογές, αν θέλετε στο τέλος να
έχετε σαν επιλογή το «άλλο», τότε πατήστε «Άλλη επιλογή» (δεν εμφανίζεται παντού αυτό, εμφανίζεται π.χ. στην πολλαπλή επιλογή).
Εάν επιθυμείτε στο πεδίο αυτό να εισαχθεί οπωσδήποτε μια απάντηση και να μην μπορεί να
το αφήσει κάποιος κενό επιλέγετε το «Απαιτούμενη ερώτηση».
Για να πάτε στην επόμενη ερώτηση πατάτε το «Αντιγραφή» ή το «Προσθήκη ερώτησης»
Πηγαίνετε στο «Ρυθμισεις» πάνω δεξιά και τσεκάρετε τα «Συλλογή διευθύνσεων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου» και «Αποδεικτικά απαντήσεων».
Τσεκάρετε επίσης και το «Περιορισμός σε 1 απάντηση» (μην ξεχάσετε και το «Αποθήκευση»), καθώς και το «Δείτε γραφήματα σύνοψης και απαντήσεις κειμένου»
Είστε έτοιμοι!! Η δημιουργία έγινε, αφού ό,τι κάνετε, σώζεται αυτόματα από το Google Drive.

Η διεύθυνση του ερωτηματολογίου σας είναι αυτή που φαίνεται στη γραμμή εντολών του φυλλομετρητή σας, αν πατήσετε το «ματάκι» (Προεπισκόπηση) πάνω δεξιά