Παιδικές αναμνήσεις: Τα βιβλία της Πηνελόπης Δέλτα

Ντοκιμαντέρ εστιασμένο στο λογοτεχνικό έργο της ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ ΔΕΛΤΑ, το οποίο αποτέλεσε σημείο αναφοράς για χιλιάδες παιδιά που γαλουχήθηκαν με τα βιβλία της. Αρχικά γίνεται αναφορά στα παιδικά της βιώματα στο σπίτι της οικογένειας ΜΠΕΝΑΚΗ και στο αυστηρό περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγάλωσε η συγγραφέας, γεγονός το οποίο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην απόφασή της να γράψει παιδικά βιβλία. Τα εγγόνια της ΔΕΛΤΑ ΛΕΝΑ ΣΑΜΑΡΑ και ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ και η ανιψιά της ΙΟΥΛΙΑ ΜΕΛΑ μιλούν για την επιβλητική παρουσία και τον αυστηρό χαρακτήρα της ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ ΔΕΛΤΑ, περιγράφοντας περιστατικά από την παιδική τους ηλικία. Ιδιαίτερη μνεία γίνεται στα βιβλία «ΤΡΕΛΑΝΤΩΝΗΣ» και «ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΒΟΥΛΓΑΡΟΚΤΟΝΟΥ», αποσπάσματα από τα οποία παρουσιάζονται δραματοποιημένα. Μαθητές εκφράζουν την προσωπική τους γνώμη για την πλοκή και κρίνουν τα μυθιστορήματα από τη δική τους οπτική. Επιπλέον οι συγγραφείς ΑΛΚΗ ΖΕΗ και ΜΑΝΟΣ ΚΟΝΤΟΛΕΩΝ επισημαίνουν το στοιχείο του έντονου εθνικισμού και ηρωισμού στο έργο της, το οποίο ωστόσο δικαιολογείται μέσα στο πλαίσιο της εποχής που γράφτηκε.

Για να δείτε το ντοκιμαντέρ πατήστε εδώ.

Πηγή: Ψηφιακό Αρχείο ΕΡΤ