Η μεγάλη ώρα. 1821

Περίληψη

Ταινία ντοκιμαντέρ με τίτλο Η μεγάλη ώρα. 1821, που περιλαμβάνει τις εξής επιμέρους ενότητες:

1. Η περίοδος της Τουρκοκρατίας και τα προεπαναστατικά χρόνια στην Ελλάδα
2. Ο Ρήγας Φεραίος και η δράση του.
3. Το Σούλι και ο χορός του Ζαλόγγου
4. Η δράση της Φιλικής Εταιρείας
5. Το χρονικό της Επανάστασης
6. Οι Ήρωες, το ιστορικό και οι μάχες της Επανάστασης του 1821

Περιγραφή

Λεπτομέρειες από μνημεία και ανδριάντες αγωνιστών του 1821, εικονογραφήσεις και πίνακες των ηρώων και των γεγονότων της περιόδου. Λεπτομέρειες από αγάλματα των Καραϊσκάκη και Κολοκοτρώνη καθώς και πλάνα του λιμανιού των Σπετσών. Η αφήγηση αναφέρεται στην περίοδο της τουρκοκρατίας και παρουσιάζονται πλάνα από την Αγία Σοφία και πορτρέτα Βυζαντινών αυτοκρατόρων και πλάνα του Μιστρά, εικονογραφήσεις που αναφέρονται στην περίοδο και μια δραματοποιημένη αναπαράσταση του κρυφού σχολειού. Προβάλλεται η πόλη της Δημητσάνας όπου σύμφωνα με την παράδοση λειτουργούσε ως κρυφό σχολειό, ενώ παρουσιάζονται και οι μπαρουτόμυλοι όπου παρασκευάζονταν πυρομαχικά για τους επαναστάτες. Αναφέρεται η εξέγερση της Ηπείρου από τον Επίσκοπο Διονύσιο και προβάλλονται πλάνα από τα Ιωάννινα και τη σπηλιά όπου μαρτύρησε. Ακολουθούν πλάνα από ορεινά τοπία και η αφήγηση αναφέρεται στους αρματολούς και τους κλέφτες. Το ντοκιμαντέρ συνεχίζει με την αφήγηση σχετικά με το έργο του Ρήγα Φεραίου, προβάλλεται πορτρέτο του και λεπτομέρεια από τη Χάρτα του. Παρουσιάζονται πλάνα από τη γενέτειρά του το Βελεστίνο αλλά και από το κάστρο του Βελιγραδίου όπου φυλακίστηκε και εκτελέστηκε. Η αφήγηση αναφέρεται στο Σούλι και στην εκεί εξέγερση, ενώ προβάλλονται τοπία της περιοχής, μνημείο υπέρ των πεσόντων και εικονογραφήσεις των γεγονότων που σημειώθηκαν εκεί. Γυναίκες ντυμένες με παραδοσιακές ενδυμασίες χορεύουν το χορό του Ζάλογγου. Στη συνέχεια προβάλλονται πλάνα κτιρίων από την Οδησσό όπου ιδρύθηκε η Φιλική Εταιρία, προτομές των ιδρυτών της, κειμήλια και έγγραφα των Φιλικών, ενώ η αφήγηση εξηγεί τη δράση τους. Προβάλλονται πλάνα από τη Ζάκυνθο και την εκκλησία του Αγίου Γεωργίου και το εικόνισμα όπου ορκίζονταν οι Φιλικοί, όπως ο Κολοκοτρώνης. Αναφέρεται επίσης ο Αλέξανδρος Υψηλάντης και η δράση του στη Μολδαβία, η ίδρυση του Ιερού Λόχου και το τραγικό τέλος του στις φυλακές. Ακολούθως αναφέρεται η συνάντηση των επαναστατών στη Βοστίτσα και προβάλλεται το έργο και η δράση του Παπαφλέσσα, μαζί με πορτρέτα του ήρωα. Προβάλλοντια πλάνα από το μοναστήρι της Βαλανιδιάς που χρησιμοποιήθηκε ως στρατηγείο της Επανάστασης. Αντίστοιχα παρουσιάζεται η δράση του Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη και πλάνα της Μάνης. Αναφέρεται η απελευθέρωση της Καλαμάτας και προβάλλονται πλάνα από την εκκλησία των Αγίων Αποστόλων όπου τελέσθηκε δοξολογία. Προβάλλονται προτομές των οπλαρχηγών που συμμετείχαν στην επαναστατική προκήρυξη της Καλαμάτας και εικονογράφηση από την ορκωμοσία επαναστατών από των Παλαιών Πατρών Γερμανό. Ακολουθούν πλάνα του φρουρίου της Πάτρας και πλάνα από τη μονή στην Αγία Λαύρα, από όπου παρουσιάζονται κειμήλια και το λάβαρο στο οποίο ορκίστηκαν οι επαναστάτες. Το ντοκιμαντέρ αναφέρεται στη δράση του Αθανάσιου Διάκου, ενώ προβάλλονται πορτρέτα του και πλάνα του μοναστηριού του Οσίου Λουκά όπου συγκεντρώθηκαν οπλαρχηγοί της Στερεάς Ελλάδας. Αντίστοιχα παρουσιάζεται το κάστρο της Λιβαδειάς το οποίο κατέλαβε ο Αθανάσιος Διάκος. Αναφέρεται η εξέγερση στη Μακεδονία και η δράση του Εμμανουήλ Παππά. Προβάλλονται πλάνα του Άγιου Όρους και της Νάουσας. Παρουσιάζονται πλάνα από την Κρήτη, πορτρέτο του Άνθιμου Γαζή με αναφορές στη δράση του στη Θεσσαλία και πλάνα από την εκκλησία των Αγίων Ταξιαρχών στις Μηλιές όπου κηρύχθηκε η επανάσταση στη Θεσσαλία. Το ντοκιμαντέρ αναφέρεται στο βασανισμό και την εκτέλεση του Πατριάρχη Γρηγορίου στην Κωνσταντινούπολη. Προβάλλονται πλάνα της περιοχής των Θερμοπυλών και ο ανδριάντας του Λεωνίδα. Αναφέρεται η δράση του Αθανάσιου Διάκου στην ίδια περιοχή και η μάχη της Αλαμάνας, ενώ παράλληλα παρουσιάζονται εικονογραφήσεις της μάχης και πορτρέτο του ήρωα. Αντίστοιχα παρουσιάζεται η δράση του Οδυσσέα Ανδρούτσου στο χάνι της Γραβιάς και η άλωση της Τρίπολης από τους επαναστάτες. Το ντοκιμαντέρ συνεχίζει με πλάνα της Επιδαύρου και αναφορές στην εθνοσυνέλευση και το πρώτο επαναστατικό σύνταγμα. Προβάλλονται πλάνα του Ακροκόρινθου και εικονογραφήσεις από την κυρίευση του φρουρίου από τους επαναστάτες. Ακολουθούν πλάνα από την τοποθεσία Δερβενάκια όπου καταστράφηκε η στρατιά του Δράμαλη από τον Κολοκοτρώνη. Άνδρες ντυμένοι με παραδοσιακές ενδυμασίες χορεύουν δημοτικούς χορούς. Το επόμενο μέρος του ντοκιμαντέρ παρουσιάζει τη δράση των ναυτικών στην Επανάσταση, εμφανίζονται εικονογραφήσεις και γκραβούρες πλοίων, πλάνα της Ύδρας, πορτρέτα της Μπουμπουλίνας, του Κανάρη και του Μιαούλη, κειμήλια και λάβαρα των επαναστατών. Αναφέρεται η σφαγή της Χίου και προβάλλονται λεπτομέρειες από εικονογραφήσεις με τη δράση των πυρπολικών πλοίων κατά των τουρκικών ναυτικών δυνάμεων. Επόμενη αναφορά αποτελεί το Μεσολόγγι με πλάνα του λιμανιού και λεπτομέρειες από εικονογραφήσεις. Αναφέρεται η πολιορκία της πόλης από τους τούρκους και η ηρωική αντίσταση των κατοίκων, η δράση του Λόρδου Βύρωνα και η έμπνευση του Σολωμού για τη συγγραφή του «ύμνου εις την ελευθερία». Το ντοκιμαντέρ αναφέρεται στον Μακρυγιάννη, τη δράση του και τα απομνημονεύματά του, ενώ παρουσιάζεται πορτρέτο του. Παρουσιάζεται η μάχη του Φαλήρου όπου τραυματίζεται και πεθαίνει ο Καραϊσκάκης. Το ντοκιμαντέρ αναφέρει τη συμβολή της ναυμαχίας του Ναβαρίνου με την καταστροφή του τουρκοαιγυπτιακού στόλου στην έκβαση της επανάστασης, ενώ βλέπουμε πλάνα της Πύλου. Παρουσιάζεται πλάνο του Παλαμηδιού στο Ναύπλιο, ανδριάντας του Καποδίστρια και το Μπούρτζι. Το ντοκιμαντέρ κλείνει με λεπτομέρειες από αγιογραφίες, πλάνα εορτασμού του Πάσχα, εικονογραφήσεις της επανάστασης και λεπτομέρειες μνημείου της επανάστασης του 1821.

Για να δείτε το ντοκιμαντέρ

Πηγή: Εθνικό Οπτικοακουστικό Αρχείο